اخبار کوتاه:
جستجوی سریع در سایت:
تبلیغات
نیازمندیها
كد خبر: JN-38699  تاریخ : 18 /9 /1391 ساعت :12:36
مطالبات کم هزینه مردم عسلویه از وزارت نفت

مازیارهوشمند*

کمتر از یک هفته از انتقاد شیخ عباس بحرینی امام جمعه موقت عسلویه در خطبه های هفته پیش وی از مسئولین نفتی نگذشته بود، که این بار نوک انتقادات حجت الاسلام هاشمی نژاد امام جمعه عسلویه به سمت وزیر نفت و مدیران وی در پارس جنوبی روانه شد.


دو هفته پبش حجت الاسلام بحرینی امام جمعه موقت عسلویه با نگرانی از افزایش سرطان خون و بیماری های قلبی در منطقه عسلویه، بازنده ی اصلی تأسیسات پارس جنوبی را مردم عسلویه دانست و نسبت به این موضوع به مسئولین هشدار داد.


این خطیب جمعه عسلویه افزایش بیماری‌های سرطان خون و قلبی در عسلویه را ناشی از آلودگی های نفت و گاز پارس جنوبی برشمرد و مردم را بازنده ی این توسعه صنعتی خواند.


گلایه حجت الاسلام بحرینی از بی تفاوتی مسئولین نفتی منطقه پارس جنوبی از آنجا بیشتر نمایان می گردد که ظاهراً مردم بخش عسلویه از امکانات درمانی مناسب بی بهره اند، و بیمارستانی که چند سال از عملیات اجرایی آن گذشته است، هنوز تکمیل نشده است.


وی در این خطبه ها از حضور مستمر مسئولان ارشد کشور برای بازدید از تأسیسات پارس جنوبی و عدم حضورشان در بین مردم بومی انتقاد می نماید، و با ابراز نگرانی از افزایش آلودگی های ناشی از راه اندازی فازها و تأسیسات جدید و بروز امراض گوناگون در بین مردم، خواستار توجه مسئولین به مشکلات و سلامت مردم عسلویه می شود.


یک هفته بعد حجت الاسلام هاشمی نژاد امام جمعه عسلویه از وزیر نفت می خواهد تا فقط یک ساعت از وقت خود را به مردم عسلویه برای بیان مشکلاتشان اختصاص دهد. این خطیب جمعه با اشاره به موقعیت منطقه ویژه پارس جنوبی، از مسئولین می خواهد به مردم بومی این منطقه و روستاهای اطراف پارس جنوبی نیز توجه ویژه ای داشته باشند. امام جمعه عسلویه با انتقاد از عدم توجه وزیر نفت و مدیران وی در پارس جنوبی به مشکلات و نیازهای مردم عسلویه، از رستم قاسمی می خواهد تا حداقل یک ساعت از وقت خود را صرف شنیدن درد دل ها و خواسته های مردم منطقه عسلویه نماید.


همزمان و درچند کیلومتر آن طرف تر در شهرستان جم، محل تأسیسات پالایشگاه فجر جم – بزرگترین شرکت پالایش گاز خاور میانه و دومین پالایشگاه گاز جهان – شیخ محمد گنجی، امام جمعه سابق عسلویه و خطیب جمعه حالِ شهر جم، با اشاره به حرکات برخی دولتمردان در انتزاع عسلویه از استان بوشهر و الحاق آن به استان فارس، پرده از آمار 70 درصدی اشتغال نیروهای غیر بومی به خصوص فارسی ها در تأسیسات و مراکز نفتی مستقر در پارس جنوبی بر می دارد. اشاره حجت الاسلام گنجی به عدم تحقق مصوبه هیأت دولت در خصوص اشتغال 50 درصد از نیروهای بومی در مراکز نفتی استان بوشهر است. مصوبه ای که مسئولیت ساماندهی و اجرای دقیق آن از سوی هیأت دولت به وزارت نفت محول شده است.


*

عدم بهره مندی مردم مناطق جنوبی استان بوشهر به ویژه عسلویه و جم از گاز و دیگر امکانات مناسب بهداشتی، آموزشی و رفاهی، هر چند گاهی باعث انتقاد شدید ائمه جمعه، نمایندگان مجلس و مسئولین محلی از مدیران نفتی کشور می شود. مهم تر از آن، استفاده کارکنان صنعت نفت از خدمات مناسب تر رفاهی، بهداشتی، فرهنگی و ورزشی در انظار مردم بومی است. هرچند حق بهره مندی کارکنان زحمتکش صنعت نفت از این امکانات بیش از تسهیلات فعلی است، اما این موضوع نافی برخورداری مردم عسلویه از امکانات مناسب نیست. مردم بومی منطقه معتقدند هزینه همه مشکلات بر آنان تحمیل می شود، اما استفاده از منابع گازی و درآمد حاصل از فروش این نعمت خدادادی عاید دیگران می شود. از گاز عسلویه و جم اکثر مردم شهرها و روستاهای ایران بهره مندند، اما متأسفانه مناطق اطراف پارس جنوبی از این نعمت بی بهره، و وعده های مکرر مسئولین نیز مبنی بر برخورداری مردم از این امکانات تا کنون مفید واقع نشده است. مردم و مسئولین عسلویه بر این باورند وزارت نفت کارهای زیادی در منطقه پارس جنوبی انجام داده است، اما سهم استفاده بومیان از این امکانات بسیار اندک است؛ و اگر وزارت نفت اقدامی در راستای ایجاد امکانات و زمینه های رفاهی انجام داده است، بیشتر برای استفاده کارکنان صنعت نفت بوده تا مردم این منطقه! این در حالی است که امکانات ایجاد شده از سوی وزارت نفت در دیگر مناطق نفت و گاز خیز از جمله مناطق نفتخیز جنوب و مناطق نفت مرکزی، مورد استفاده مردم سامان اطراف آن تأسیسات نیز قرار می گیرد. بر اساس انتقادهای گذشته و حال مسئولین محلی، ائمه جمعه و نمایندگان مردم عسلویه در مجلس شورای اسلامی، عمده مشکل مردم این ناحیه صنعتی بعد از موضوع اشتغال جوانان آن بخش، عدم بهره مندی آنان از بیمارستان و درمانگاه مناسب، گاز، آب شرب سالم و مراکز فرهنگی و ورزشی می باشد.


هر چند که آمار افزایش بیماری های سرطان و قلبی در عسلویه از سوی مراکز بهداشتی رسمی تأیید نگردیده است، اما به راستی در حالی که اکثر مردم مناطق کشور از عمده حاصل این توسعه صنعتی در عسلویه – گاز – برخوردارند، و مردم این حوزه متحمل بیشترین هزینه این پروژه ها می شوند، آیا رواست که این مردم همچنان گاز خانگی خود را از طریق تأمین سیلندرهای گاز تهیه نمایند؟ و آیا تأمین این خواسته های به حق مردم که هزینه آن کمتر از یک دهم فروش روزانه گاز حاصل از یکی از فازهای پارس جنوبی است، برای وزارت نفت و یا دولت کاری دشوار می نماید؟ آن هم امکاناتی که اکثراً در پس تأمینشان مصوبه های سفر دولت و مقام معظم رهبری است؟ آیا هزینه ایجاد این امکانات بیشتر از هزینه این دست انتقادها، آن هم از تریبون های رسمی است؟


از رستم قاسمی که بخش زیادی از عمر خود را در این مناطق گذرانده اند و بیشتر با روحیات مردم و مشکلات و محرومیت های این منطقه آشنایند، انتظار می رود این خواسته های مردم را مورد توجه قرار دهند، تا هم مردم دولت را در این مسیر کمک و همراهی نمایند، و هم این دست انتقادها، فعالیت و خدمات کارکنان تلاشگر نفت در پارس جنوبی را تحت الشعاع قرار ندهد. 


*صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه پیام عسلویه
اخبار مرتبط :


نظر بازدید کنندگان :

شما هم نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید :

نظر شما :
نام:
ایمیل:

متن کامل نظر:

لطفا عبارت زیر را در این قسمت وارد کنید