کد خبر: ۱۸۵۵۰۹
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۰ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۵
در پی آشکار شدن جنگ قدرت میان رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه "احمد داود اوغلو" از ریاست حزب حاکم این کشور استعفا کرد.
 
ساعتی قبل شبکه خبری المیادین خبرداد، "احمد داوود اوغلو" نخست وزیر ترکیه و رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه به دلیل اختلافاتی که با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور این کشور داشت، از ریاست این حزب استعفا کرد.

داوداغلو استعفا کرد
 
اختلاف میان رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه پس از آنکه هفته گذشته حزب عدالت و توسعه اختیارات داود اوغلو را کاهش داد بروز کرد؛ این حزب در تصمیم تازه خود قدرت انتخاب مقام های استانی این حزب را از نخست وزیر ترکیه گرفت که این اقدام به معنی کاهش قدرت نخست وزیر و افزایش نفوذ و اختیارات رئیس جمهور است. گفته می شود بی توجهی داوداغلو به توصیه های اردوغان درباره انتصابات درون حزب، علت این اقدام بوده است.
 
از سوی دیگر اردوغان به دنبال ایجاد سیستم ریاست جمهوری است تا جایگزین سیستم پارلمانی کنونی شود و معتقد است که کشور را نمی‌توان با دو قدرت اداره کرد. با این حال داووداوغلو تاکید دارد که چنین سیستمی به تدریج قدرت وی را تضعیف می‌کند.
 
به دنبال بروز این اختلافات شب گذشته نشستی پیش از موعد میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و احمد داوداوغلو رهبر حزب حاكم عدالت و توسعه صورت گرفت و پس از آن رسانه های تركیه از تصمیم نخست وزیر این كشور در كناره گیری از رهبری حزب خبر دادند.
 
در همین حال خبرگزاری "رویترز"، ساعتی قبل اعلام کرد 5 عضو این حزب ضمن تائید خبر کناره گیری داوداغلو از رهبری حزب اعلام کردند این تصمیم پس از جلسه میان رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور گرفته شده است.
 
همچنین یکی از مقامات این حزب در گفتگو با خبرنگاران گفت: رئیس جمهور و نخست وزیر در خصوص پارلمان به توافق رسیده اند و داوداغلو اعلام کرده است مجدداً کاندید سمت نخست وزیری نخواهد شد. 
 
از سوی دیگر با اعلام خبر کناره گیری داوداغلو از رهبری حزب روزنامه "جمهوریت" ترکیه احتمال می‌دهد که "بن‌علی یلدیمیر"، وزیر راه و ترابری، و یا "برات آلبایرک"، وزیر انرژی که داماد اردوغان است از جانشینان احتمالی داوداوغلو خواهند بود. در پی بالا گرفتن این جنگ قدرت در عالی‌ترین سطوح رهبری سیاسی ترکیه، شاخص سهام این کشور به میزان ۳/۵ درصد سقوط کرده است.
 
ناظران معتقداند اختلاف میان سران حزب حاکم ترکیه و همزمانی آن با اوج گرفتن درگیری‌های خونین میان دولت و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در کنار جنگ در پشت مرزهای این کشور با سوریه و حضور داعش در این مناطق، موجب بی‌ثبات‌تر شدن ترکیه خواهد شد.
 
در همین حال، این کشور در میانه توافق با اتحادیه اروپا برای حل بحران پناهجویان و پیوستن ترکیه به منطقه شینگن است. مذاکراتی که داود اوغلو در کانون آن قرار داشته و طرف اصلی این گفتگوها با رهبران اتحادیه اروپا بوده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: