کد خبر: ۱۶۰۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۹ - ۱۰ فروردين ۱۳۹۴

اصولگرایان در آستانه انتخابات مجلس؛|اما و اگرهای وحدت همه‎گیر!

راهی جز وحدت پیش روی اصولگرایان نیست. اصولگرایان راه دیگری برای حفظ قدرت باقی مانده به خصوص در مجلس، جز وحدت ندارند و این در حالی است که مشکلات و موانع قابل توجهی پیش رو داشته و این رای آنان را شکننده می‌کند. 

به گزارش جنوب نیوز، به جرات می‌توان گفت که دستیابی به وحدت مهم‌ترین چالشی است که جریان اصولگرا با آن دست به گریبان است و طی یک سال گذشته با برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف در جهت رفع آن کوشیده است. 

در فصول پیشین نزدیک به انتخابات آیت الله مهدی کنی و آیت الله یزدی نمایندگی دو حزب عمده اصولگرا - جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم – را به عهده داشتند به طور سنتی از اعتبار خود نزد اصولگریان استفاده می‌کردند تا به بهره گیری از شیوه سنتی شیخوخیت، وحدت لازم را درون این جناح ایجاد کنند. 

بعد از آنکه این شیوه سنتی در انتخابات مجلس پیشین و ریاست جمهوری ۹۲ ثمر بخش نبود و فوت آیت الله کنی و بیماری آیت الله یزدی؛ سید رضا تقوی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در صدد ایجاد وحدت برآمد اما به نظر می‌رسد که جلسات برگزار شده با محوریت تقوی تاکنون نتیجه قابل توجهی نداشته است. 

ورود دوباره جامعتین به عرصه ایجاد وحدت 
از این رو جامعتین بار دیگر وارد عمل شد محوریت ایجاد اجماع را به عهده بگیرد. با این حال در‌‌‌ همان گام نخست اختلافات پیدا و پنهان همیشگی میان جامعتین با آیت الله مصباح یزدی مانع از برگزاری نخستین نشست سه جانبه شد. هر چند این جلسه در نهایت پیش از برگزاری انتخابات هیات رییسه مجلس خبرگان بدون خروجی مشخصی برگزار شد.

با این حال پیروزی در انتخابات هیات رییسه خبرگان که تا حدودی حاصل تلاش های آیت الله موحدی کرمانی، دبیر کل جامعه روحانیت مبارزه  بود، امید به ثمر بخش بودن این جلسات را بیشتر کرده است.

تردید نسبت به وحدت اصولگرایان با تندروها
به نوشته فرارو، طیف تندرو پایداری نیز در ماه‌های اخیر بیش از اصولگرایان سنتی و میانه رو در جهت دستیابی به وحدت کوشیده و همایش برگزار کرده است.

موضع گیری‌های  محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین موجب تقویت گمانه زنی‌ها در خصوص ائتلاف او با این طیف است. هر چند به باور برخی از اصولگرایان بعید به نظر می‌رسد که اصولگرایان سنتی و میانه رو بخواهند که آینده این جریان را فدای پیروزی در انتخابات آتی کرده و با پایداری‌ها همراه شوند. 

از سوی دیگر اصولگرایان آبستن ظهور حزب جدیدی با محوریت علی لاریجانی است. گمانه زنی‌ها در خصوص ایجاد این حزب از آغاز مجلس نهم و بعد از شکل‌گیری فراکسیون رهروان آغاز با مانورهایی نظیر انتخابات هیات‌رییسه مجلس و رای‌اعتماد به کابینه روحانی، تقویت شد. نهایتا در آبان ماه کاظم جلالی خبر اعلام موجودیت قریب الوقوع این حزب را داد و این ترتیب موضوع از گمانه زنی فرا‌تر رفت. 

در هفته‌های پایانی شاهد حزب هنوز نیامده رهروان با چالش‌هایی مواجه شد. فاصله گرفتن محمدرضا باهنر از رهروان ولایت، گرایش به ائتلاف با جریان تندرو موسوم به پایداری یکی از این چالش‌ها بود. 

از سوی دیگر تلاش‌هایی نیز از طرف گروه دیگری از اعضای فراکسیون رهروان برای راه اندازی حزب اعتدال می‌شود که شاید بتوان آن را چالش دیگر لاریجانی و همفکرانش دانست. 

بازگشت احمدی‎نژاد چالش بزرگ اصولگریان برای وحدت
بدون شک یکی دیگر از مهم‌ترین دردسرهای جریان اصولگرا بازگشت محمود احمدی‌نژاد به عرصه قدرت است. او که در ماه‌های ابتدایی سال سکوت کرده بود با یک چرخش سیاسی در حال بازگشت است.

با انتشار یک تصویر در صفحه اینستاگرام و راه اندازی یک سایت خبری، فعالیت‌های خود را آغاز کرد و از یک مراسم ملی به مناسبت دهه فجر در مسجدی نه چندان بزرگ برای تبلیغات انتخاباتی بهره برد، آنچنان که هواداران وی بلافاصله در حساب‌های کاربری توییتر از احتمال رای سی میلیونی احمدی‌نژاد نوشتند.! 

فوت مادر رییس جمهور پیشین نیز سبب شد تا مراسم‌هایی به بهانه گرامیداشت تازه درگذشته در شهر‌ها و استان‌های دیگر برگزار شود و این مراسم‎ها رنگ و بوی سیاسی به خود گیرد! 

در این شرایط و در صورتی که احمدی‎نژاد و جریان حامی او برای ورود به عرصه انتخابات پیش‎روی مجلس از جدیت برخوردار باشد رسیدن به وحدت باز هم با چالش‎هایی بیشتری مواجه می‎شود چرا که جریان مدعی دیگری می‎تواند رسیدن به وحدت در میان اصولگرایان را با سختی‎هایی مواجه کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: