اخبار کوتاه:
جستجوی سریع در سایت:
تبلیغات
نیازمندیها
كد خبر: JN-132529  تاریخ : 20 /1 /1393 ساعت :2:23
چشم دولت به انصراف مردم

ثبت‌نام مجدد براي هدفمندي يارانه‌ها در حالي رقم خورد كه دولت انتظار دارد افراد زيادي از دريافت يارانه در اين مقطع زماني انصراف داده و دست دولت براي اجراي طرح‌هايش را باز بگذارند.

ثبت‌نام مجدد براي هدفمندي يارانه‌ها در حالي رقم خورد كه دولت انتظار دارد افراد زيادي از دريافت يارانه در اين مقطع زماني انصراف داده و دست دولت براي اجراي طرح‌هايش را باز بگذارند. اين در حالي است كه هيچ متر و معيار مشخصي براي برخورداري يا عدم برخورداري از يارانه‌ها توسط دولت اعلام نشده است و در فرم‌هاي ثبت‌نام مرحله دوم نيز تنها دو سوال درباره گروه درآمدي و مالكيت واحد مسكوني پرسيده شده است. 

به گزارش جنوب نیوز، اين در حالي است كه هزينه‌ها و اقساط بانكي كه توسط مردم پرداخته مي‌شود مورد توجه قرار نگرفته است.  دولت در حالي براي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها آماده مي‌شود كه هنوز نرخ تورم در ايران بالاست و برخي معتقدند ورود هر شوكي به اقتصاد مي‌تواند اسب تا حدودي رام شده تورم را دوباره ياغي كرده و رها سازد.

http://www.yahoopersia.ir/wp-content/uploads/2014/04/n00013867-b.jpg

با اين حال وزير امور اقتصادي و دارايي همگام با ساير مسئولان اعلام كرده است رشد قيمت‌ها در فاز دوم انفجاري نبوده و شيب آن ملايم است. وي از مردم خواسته است اگر يارانه‌ها 10 درصد هزينه‌هاي زندگي آنها را تشكيل مي‌دهد از دريافت آن خودداري كنند.

در حقيقت برنامه دولت كاهش تعداد دريافت‌كنندگان يارانه در مرحله اول و سپس اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌هاست‌. در حالي دولت خواستار انصراف مردم از دريافت يارانه است كه هنوز هيچ اطلاعات دقيقي درباره ويژگي‌هاي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها منتشر نكرده است و معلوم نيست اجراي اين طرح چه زماني و با چه ميزان افزايش قيمتي رخ خواهد داد.

حتي اسحاق جهانگيري،  معاون اول رئيس‌جمهور اعلام كرده است كه قيمت جديد بنزين 24 ساعت قبل از اجراي آن اعلام خواهد شد.   حال در اين شرايط جمعي از هنرمندان، ورزشكاران، چهره‌هاي ادبي، مديران و. .. با انتشار بيانيه‌هايي انصراف خود از دريافت يارانه را اعلام كرده‌اند.

گفته مي‌شود دليل عدم دريافت اطلاعات تازه از خانوارها وجود بانك‌هاي اطلاعاتي در دولت است و مي‌توان دارايي‌هاي سرپرست خانوار را استعلام كرده و محق بودن يا نبودن وي را براي برخورداري يا عدم برخورداري از يارانه اعلام كرد.

به نوشته قانون؛ مدیر امور بانکی ستاد هدفمندی یارانه‌ها با بیان این‌که تغییرات خانوارهای ایرانی تا ۲۲ اسفند‌ماه سال ۹۲ کاملا ثبت شده،به ايسنا گفت: برای تغییراتی که در طول این مدت نیز اتفاق افتاده پس از پایان ‌نام‌نویسی اصلی امکان ثبت تغییرات وجود خواهد داشت.

نرگس نجفی افزود: چهار اتفاق اصلی تولد، فوت، ازدواج و طلاق تا ۲۲ اسفند‌ماه به شکل همیشگی یعنی مراجعه مردم به مراکز پلیس+۱۰ ثبت شده و توسط مرکز آمار به ستاد هدفمندی یارانه‌ها ارجاع شده است و ثبت‌نام جدید طبق آن صورت خواهد گرفت، اما برای مسائلی که در طول این مدت یک ماهه اتفاق افتاده افراد طبق اطلاعات خانوادگی قبلی خود یارانه فروردین ماه را دریافت خواهند کرد و می‌توانند با پایان مهلت نام‌نویسی ۱۰ روزه با امکانی که فراهم می‌شود، اطلاعات جدید خود را ثبت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در فرم‌های نام‌نویسی یارانه نقدی هیچ اطلاعات هزینه‌ای از مردم خواسته نشده، ادامه داد: میزان هزینه‌ خانوارهای ایرانی تا حد زیادی در دسترس است. در ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها ۲۴ پایگاه اطلاعاتی وجود دارد که وضعیت هزینه‌ای مردم در آن‌ها تا حد زیادی ثبت شده است.

امكان ثبت‌نام انصرافي‌ها در آينده

نجفی درباره‌ سرنوشت خانوارهایی که قصد انصراف از یارانه را دارند اما از آینده اقتصادی خود مطمئن نیستند، تاکید کرد: دولت کاملا بر تغییراتی که امکان دارد از نظر اقتصادی در بین اقشار مختلف مردم به وجود آید اشراف دارد و مردم از این نظر هیچ نگرانی نداشته باشند.

ورودی درآمد به خانوار تنها ملاک

نجفی درباره‌ وضعیت خانوار‌هایی که درصد بالایی از درآمد‌های خود را به هزینه‌های جاری و اقساط اختصاص می‌دهند نیز اضافه‌کرد: در حال حاضر تنها اطلاعاتی که از مردم خواسته شده ورودی درآمد به خانوار است. دولت هیچ‌گونه سقف درآمدی در نظر نگرفته و در رابطه با هزینه‌ها نیز ورود نکرده است.

هزينه 3500 توماني براي ثبت‌نام

بر اساس اعلام مدير روابط عمومي و ارتباطات سازمان هدفمندي يارانه‌ها هزینه ثبت نام خوداظهاری یارانه نقدی در مراکز پیش خوان دولت و پلیس + ۱۰ و دیگر مراکز 3500 تومان است.مسعود کاووسی در خصوص تعرفه ثبت‌نام افراد برای پر کردن اطلاعات خوداظهاری یارانه نقدی که از امروز شروع می‌شود به فارس گفت: این تعرفه برای مراکز مختلف از جمله پیشخوان دولت، پلیس + 10، کافی‌نت‌ها و دیگر مراکز آزاد 3500 فرم در نظر گرفته شده که این موضوع با توافق سازمان هدفمندی و وزارت ارتباطات و اطلاعات بوده است.وي با بیان اینکه افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی برای ثبت‌نام در سایت هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد، گفت: این افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز کمیته امداد و بهزیستی به صورت رایگان اطلاعات خود را ثبت کنند.کاووسی با اشاره به اینکه تفاهمنامه‌ای با شرکت پست برای اعزام تیم‌های سیار در مناطق مختلفی که امکان مراکز ثابت وجود ندارد، اضافه کرد: شرکت پست تیم‌های سیاری را برای خانوارهای عشایر و مناطق صعب‌العبوری که امکان ثبت‌نام برای این افراد وجود ندارد پیش‌بینی كرده که البته بدون هزینه و رایگان خواهد بود.

پرداخت آخرین یارانه نقدی تا دوشنبه آینده

بر اساس تصميمات اتخاذ شده آخرین یارانه نقدی گام اول هدفمندی یارانه‌ها به مبلغ 45 هزار و 500 تومان به ازای هر نفر به حساب سرپرستان خانوار تا دوشنبه هفته آینده واریز می‌شود.اين واريز، سی و هشتمین مرحله پرداخت یارانه نقدی است و پرداخت يارانه ارديبهشت منوط به ثبت‌نام مجدد خواهد بود. 

راهکارهای دولت برای آگاهی از درآمد یارانه‌بگیران

در حالي كه حرف‌هاي ضد و نقيضي درباره سركشي به حساب‌هاي بانكي و دارايي‌هاي مردم براي راستي‌‌آزمايي اطلاعات درج شده مطرح شد وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بررسی تمام اطلاعات خانوارها در گام دوم هدفمندی یارانه‌ها موضوع پیچیده ای است، به همین دلیل دولت راهکارهایی برای آگاهی از درآمد مردم در نظر گرفته است.علي طيب‌نيا گفت: یکی از شاخص‌های درآمد افراد دارایی‌های آنها از جمله داشتن ملک و محل زندگی است که جمع آوری و بررسی همه این اطلاعات برای دولت موضوع پیچیده ای است، به این علت راهکارهایی برای آگاهی از درآمد مردم در نظر گرفته شده که نخستین آن انصراف و پر نکردن فرم نام نویسی برای دریافت یارانه است.

زمان اجراي فاز دوم   

طیب نیا افزود: در سال 92 با توجه به شرایط خاصی که بر جامعه حاکم بود دولت تصمیم گرفت تا مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را انجام ندهد و این امر را به شرایط با ثبات‌تر منتقل سازد.

وی با بیان اینکه این امر به زمانی موکول شد که تورم مهار شده باشد، افزود: باید زمینه مناسبی برای اعمال این سیاست‌ها فراهم شده باشد.

نظرات آیات عظام و مراجع تقلید درباره دریافت یارانه

آيات عظام و مراجع تقليد به اين سوال مبني بر اينكه با توجه به تأکیدات دولت محترم جمهوری اسلامي‌ایران در روزهای اخیر بفرمایید آیا دریافت یارانه نقدی برای کسانی که دارای تمکن مالی بوده و نیازمند به استفاده از این مبلغ نیستند، جایز است؟ اين طور پاسخ دادند :

آیت‌الله نوری همدانی: این قبیل اموال که در تحت اختیار دولت محترم قرار دارد بیت المال است و لازم است که مسئولان محترم حکومت اسلامي‌بیت المال را در راه تأمین احتیاجات ملت مصروف نمایند.منتها، احتیاجات باید دسته‌بندی شود و اولویت‌بندی‌ها بر اساس الاهم فالاهم مورد توجه کامل قرار  بگیرد و با توفیق خداوند مصروف شود و از این راه خدمت رسانی‌ها انجام بگیرد.بنابراین چون معیار و ملاک صرف بیت المال در راه تأمین نیازمندی‌ها است لذا کسانی که احتیاج ندارند نباید بگیرند.

آیت‌الله مكارم شيرازي : برادران و خواهران عزیز که از یارانه بی‌نیاز هستند اقدام به گرفتن یارانه نکنند و زندگی خود را با اموال مشکوک آلوده نسازند، ان‌شاءا... خداوند برکاتش از محل دیگر نصیب آنها می‌شود و اضافه بر این انصراف آنها کمکی است به اقشار نیازمند و برکات کمک به آنها را نیز شامل خواهد شد، ان‌شاءا... دولت محترم به عهد خود وفا می‌کند و بخش مهمي‌از آن صرف هزینه درمانی و بهداشتی برای عموم مردم کشور می‌شود.

آیت‌الله سبحانی: اصولاً وجوه یارانه بیت المال است و بیت‌المال متعلق به کسانی است که استحقاق آن را داشته باشند. فقرا و کسانی که درآمدشان کم است، مسلماً برای آنها گرفتن یارانه حلال است، اما کسانی که به مقدار شأن خود درآمد دارند، شرایط دریافت یارانه را ندارند و گرفتن یارانه برای این‌ها جایز نیست.

آیت‌الله علوی گرگانی: از آنجا که یارانه برای کمک به بخش‌ها و خانواده‌های نیازمند است، لذا کسانی که عرفاً دارای تمکن مالی بوده و دریافت نکردن یارانه تأثیر در زندگی آن‌ها ندارد، نباید یارانه دریافت کنند‌. دولت نیز متقابلاً موظف است، وجوه حاصله از این امر را صرف رفاه حال عمومي‌ملت کند.
اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

متن نظر:

کد امنیتی: