به مناسب سال روز شهادت شاخص سال 1394
محل شهادت شهدای خلیج فارس گلباران شد
محل شهادت شهدای خلیج فارس گلباران شد

جنوب نیوز:  همزمان با سی و چهارمین سالروز شهادت دلیرمردانی که در نبرد مستقیم با بالگردهای آمریکا درخلیج فارس به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، روز شنبه در آیینی محل شهادت آنها در اطراف جزیره فارسی با بالگرد نیروی دریایی سپاه از سوی خانواده‌های شهدا گلباران شد.

 ۱۶ مهر ماه سال ۱۳۶۶شهید نادر مهدوی همراه با سرداران شهید غلامحسین توسلی، بیژن گرد، نصرالله شفیعی، آبسالانی، محمّدیها، مجید مبارکی شهدای نبرد مستقیم با آمریکا در خلیج فارس، برای انجام گشت زنی، با استفاده از ۲ فروند قایق و ناوچه طارق به سمت جزیره فارسی حرکت کردند.

پس از رسیدن به جزیره فارسی صدای انفجار مهیب ناشی از انهدام رادار پایگاه فرماندهی از سوی بالگردهای آمریکایی را شنیدند و لحظاتی بعد، سردار شهید مهدوی و همرزمانش یک فروند بالگرد کبری MS۶ متعلق به نیروهای آمریکایی را بالای سر خود دیدند.

شهید مهدوی بلافاصله نیروهای تحت امر خود را برای انجام عملیات مقابله به مثل فرا خواند، هنوز دقایقی از انهدام رادار فرماندهی نگذشته بود که قایق حامل شهید آبسالان و شهید نصرالله شفیعی نیز هدف اصابت موشک آمریکایی‌ها قرار گرفت.

موشک دیگری نیز توسط دشمن به سمت اعضای ناوگروه شلیک شد که به هدف اصابت نکرد و بالگردهای آمریکایی بشدت به طرف ناوچه طارق تیراندازی می‌کردند.

سردار شهید مهدوی و یارانش، تصمیم گرفتند بالگردها را بزنند و پس از ۱۵ دقیقه درگیری شدید، با استفاده از یک فروند موشک استینگر، یکی از این بالگردها را ساقط کردند.

 نادر مهدوی به اتفاق بیژن گرد هم به طرف بالگردهای آمریکایی در هوا شلیک می‌کردند و هم در پی گرفتن شهدا و زخمی‌ها از آب بودند که پس از ۲۰ دقیقه رزم جانانه زنده به چنگال دشمن افتادند.

نادر مهدوی بر عرشه ناو جنگی یو اس اس چندبار آماج شکنجه‌های وحشیانه دشمن قرار گرفت و سینه‌ اش با میخ های بلند آهنین سوراخ شد و بدین ترتیب مظلومانه به شهادت رسید.

پس از گذشت ۶ روز، پیکرهای مطهر شهدا و اسرا از مسقط پایتخت کشور عمان تحویل مقام های ایرانی و از مرز هوایی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: شهید نادر مهدوی و هم‌رزمانش با خلق حماسه‌ای نادر ابهت پوشالی آمریکای جهان‌خوار را درهم شکستند و آنها در قعر آب‌های خلیج فارس مدفون کردند.

سردار رمضان زیراهی افزود: امروز هم دریادلان سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی آماده‌تر از گذشته و با اشراف کامل اطلاعاتی و دراختیار داشتن آخرین تجهیزات دفاعی و نیروی انسانی مومن و متعهد آماده نبرد با هر متجاوزی در آب‌های خلیج فارس هستند.