وعده رئیسی برای ساخت یک میلیون مسکن «پوپولیستی» است
به گزارش جنوب نیوز، سایت مشرق نوشت: روزنامه شرق در مطلبی با عنوان «انتقاد به مهم ترین وعده رئیسی» نوشت:«وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال، از پرسروصداترین وعده‌های رئیسی بود که برخی آن را مصداق وعده‌های پوپولیستی دانسته‌اند...وعده‌ای که رئیسی در نخستین روزهای ریاست‌جمهوری‌اش آن را دنبال می‌کند، به باور کارشناسان امر نه‌تنها تحقق‌یافتنی نیست، بلکه در صورت اجرا نیز نمی‌تواند اثرات مثبتی بر بازار مسکن گذاشته و نیازهای موجود را پاسخ دهد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«یک کارشناس حوزه مسکن گفته بود:"احداث یک میلیون واحد فقط در یک سال نیاز به چهار هزار میلیارد تومان یعنی منابعی بیش از نقدینگی موجود در کشور دارد؛ سؤال این است که آیا چنین منابعی در اختیار داریم و آیا ساخت سالانه یک میلیون مسکن به ذهن دولت‌های قبل نرسیده بود؟"».

وعده رئیسی برای ساخت یک میلیون مسکن «پوپولیستی» است/ تیم ظریف بهترین گزینه برای ادامه مذاکرات هسته‌ای است

جریان اصلاح طلب همواره طیف مقابل را به اقدامات پوپولیستی و مردم فریب متهم می کند. این در حالی است که اتفاقا این طیف اصلاح طلب است که در بیان وعده ها و اجرای اقدامات پوپولیستی مهارت ویژه ای دارد.

وعده گشایش اقتصادی ۱۰۰ روزه و سپس انکار این وعده، وعده لغو تحریم ها به واسطه برجام، وعده دلار هزارتومانی در پسابرجام، نحوه سهمیه بندی بنزین در دولت روحانی و اظهارنظر مشهور اطلاع یافتن از طرح سهمیه بندی بنزین در صبح جمعه، تمجید از مدیران نجومی بگیر و مظلوم نمایی از این مدیران و...تنها برخی از اقدامات اصلاح طلبان است که رنگ و بوی رفتارهای پوپولیستی داشت.

حالا دولت سیزدهم اعلام کرده که در پی ساخت یک میلیون مسکن در سال برای مردم است و در مقابل فریاد اصلاح طلبان بلند شده که چرا می خواهید برای مردم مسکن بسازید؟! این طیف همان جماعتی است که وقتی وزیر میلیاردر دولت روحانی- که در ویلای چند صد متری در لواسان ساکن است- گفت «حضرات هر روز تبلیغ می کنند که این دولت حتی یک مسکن هم نساخته  است،  این افتخار دولت است که حتی یک واحد مسکونی را نساخت. از ابتدا قرار نبود دولت خانه ای بسازد»! از این اظهارنظر به وجد آمده و برای وی سوت و کف و هورا کشیدند.

یکی از فعالین رسانه ای در هفته های گذشته در مطلبی نوشته بود:«در وضعیت فعلی که اقدام قابل توجهی از سوی دولت جهت ساخت مسکن صورت نمی‌گیرد سالانه ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار مسکن در کشور ساخته میشود.۲برابر کردن این میزان از سوی دولت با ایجاد هماهنگی میان دستگاههای مختلف امکان‌پذیر است. کما این‌که برای مثال در سال۹۱ بیش از ۹۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شد».

«علی نیکزاد» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی چندی پیش گفته بود:« برای اجرای طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال باید زمین های دولتی در اختیار این طرح قرار بگیرد و طبق مصوبه مجلس بانک ها مکلف شده اند حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به بخش مسکن با اقساط پلکانی اختصاص دهند... همه امکانات برای توسعه ساخت و سازها در کشور وجود دارد و تنها به عزم و اراده جدی نیاز است ».