ابتکار: مردم ایران از انقلاب خسته شده‌اند
جنوب نیوز: روزنامه ابتکار در یادداشتی با عنوان «سکوت انتخابی جامعه ایران» نوشت: «جامعه ایران...در یکصد سال اخیر تجربه دو انقلاب و دو کودتا را در کارنامه دارد و طی چهل سال گذشته هم از معبر جنگی بزرگ در طول ۸ سال و منازعات متعدد سیاسی در عرصه داخلی و بین‌المللی عبور کرده است. به طور طبیعی نباید از مردمان چنین جامعه‌ای توقع زیستنی متعادل و معمول داشت».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «وضعیت در سال‌های اخیر هم رهیافتی متعادل و متناسب را نوید نمی‌دهد. حذف همه‌جانبه برخی جریان‌های سیاسی از عرصه قدرت، برملا شدن فسادی فراگیر در بخش‌های متعدد، پنهان‌کاری‌های گاه و بی‌گاه طبقه حکمران و فشار مضاعف اقتصادی در نتیجه سوءتدبیرها و فساد اقتصادی ـ رانتی، همه‌وهمه موجب شده تا جامعه خسته از دو انقلاب، دو کودتا، یک اشغال (شهریور ۲۰) و یک جنگ طولانی، امکان و فرصت گفت‌وگو را از دست بدهد. در حقیقت به نظر می‌رسد جامعه ایران مجالی برای حرف زدن در دوره‌های مختلف تاریخی و به ‏ویژه تاریخ معاصر کشور پیدا نکرده است. این همه موجب شده تا "سکوتی فراگیر" همه ارکان و ابعاد جامعه ایران را فرا گیرد...در پاسخ به انتخابی یا اجباری بودن این سکوت نیز شواهد نشان می‌دهد که جامعه ایران "سکوت انتخابی" را در دستورکار قرار داده است. سکوتی که نتیجه عوامل پیش‌گفته و البته ناشنوایی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان است».

ابتکار در ادامه نوشت:«ارباب قدرت هرگز گوشی شنوا برای گفت‌وگوهای عمومی جامعه نداشته‌اند و این موجب شده تا جامعه به سکوتی انتخابی پناه ببرد. این پناه بردن اما نتایجی بسیار وخیم در پی خواهد داشت...سکوت انتخابی واجد دو ویژگی بارز شناختی است. نخست آن‌که این اختلال متعلق به دوران پیش از بلوغ است و دومین ویژگی آن‌که بروز این اختلال نسبتی مستقیم با مسئله اضطراب اجتماعی دارد...جامعه ایران هنوز به بلوغ کامل نرسیده است. رفتارهای توده‌وار، بی‌توجهی به نهادهای مدنی، عدم شناخت کارکرد و خاستگاه قانون و رفتارهای هیجانی، همگی حکایت از آن دارند که جامعه ایران تا رسیدن به بلوغ کامل اجتماعی فاصله‌ای معنی‌دار دارد...ایران جامعه‌ای است که بسیاری از امنیت‌های آن سلب شده است. مردم ایران مدت‌ها است که نگرانی‌های متعدد و متکثر اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را تجربه می‌کنند».

این روزنامه اصلاح طلب با توهین به مردم ایران، آنان را جماعتی نابالغ نامیده و مدعی شده است که مردم ایران از انقلاب اسلامی خسته شده اند. نویسنده یادداشت مذکور، مسئولین کشور را نیز به ناشنوابودن متهم کرده است!

برخلاف ادعای این روزنامه اصلاح طلب، نه مردم ایران از انقلاب اسلامی خسته شده اند و نه تصمیم گیران و تصمیم سازان کشور ناشنوا هستند. حضور میلیونی مردم بصیر و عزیز ایران در تشییع باشکوه و تماشایی سردار حاج قاسم سلیمانی، تنها یک نمونه از پشتوانه مردمی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مردم ایران دلخور هستند، اما نه از انقلاب و نظام بلکه از دولتی که همه امور، حتی آب خوردن مردم را به نشست و برخاست و اخم و لبخند مقامات آمریکایی گره زد. مردم از برجام زدگی و در برجام ماندگی دولت آقای روحانی گله مندند. از اینکه دولت- با امکانات و اختیارات گسترده- به وزارت خارجه خلاصه شده و وزارت خارجه- با امکانات و اختیارات گسترده- به وزارت امور برجام خلاصه شده است.

مردم ایران، مردمی فهیم، بصیر، بالغ، پرشور و باشعور هستند. رهبر معظم انقلاب- «این ملت بیدار و آماده است؛ این ملت خسته نیست. کسانی که تبلیغ می‌کنند که این ملت خسته است، خودشان خسته‌اند، خودشان بی‌نشاط‌اند؛ این را تعمیم می‌دهند و قیاس به نفس می‌کنند...این ملّت خسته نیست، نومید نیست... ملّت ایران باید بیدار باشد؛ باید توطئه‌ها را بشناسد. برادران عزیز