سه لیدر مجازی اعتراضات اخیر عراق چه کسانی هستند؟ +عکس

به گزارش جنوب نیوز، شاید بتوان گفت جنس اعتراضات اخیر عراق در طول سال‌های پس از سقوط صدام، منحصربفرد بود. عدم پشتوانه حزبی و سر دادن شعارهایی که پایه‌های جامعه عراق را هدف قرار می‌داد و همزمان خشونت بی سابقه و بار احساسی معترضانی که میانگین سنی آنها کمتر از ۲۵ سال است را می‌توان شاخصه اصلی اعتراضات اخیر دانست.

از سوی دیگر همزمانی این اتفاقات با اربعین امام حسین (ع) بعنوان یک مراسم بی نظیر در منطقه، اعتراضات را تا حدودی به محل تردید می‌کشاند. هرچند وجود معضلاتی از قبیل فساد و بیکاری و شرایط بد اقتصادی در جامعه و حکومت عراق جای بحث ندارد.

در این میان فهم جریان‌های پشت صحنه و اشخاصی که نقش لیدری و جهت‌دهی اعتراضات را در دست دارند، می‌تواند قابل اعتنا باشد. با بررسی فضای مجازی و پیگیری مطالبی که در تهییج معترضان در این فضا گنجانده و بازنشر می‌شود، نام سه تن بیش از دیگران جلب توجه می‌کند.

استیون نبیل

استیون نبیل، نویسنده و روزنامه‌نگار مسیحی ساکن آمریکا است. او تحصیلات ابتدایی را در عراق گذراند و در سال ۲۰۰۳ به همراه خانواده‌اش راهی آمریکا شد و در خصوص مسائل عراق در روزنامه‌های آمریکایی فعالیت می‌کند.

به گفته منابع مطلع، او عامل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است و از تحریک کنندگان و رهبران اعتراضات اخیر در عراق از طریق فضای مجازی محسوب می‌شود. عمده نوشته‌های او با محتوای تحریک علیه ایران و تشویق جوانان به اعمال خشونت در فضای مجازی درج می‌شود. او مدعی است که می‌خواهد عراق را از «استعمار ایرانی» آزاد کند.

با نگاهی به حساب کاربری وی در توئیتر و فیس‌بوک، تصاویر و ویدئوهای بسیاری را از حوادث اخیر عراق توسط وی منتشر شده است. او تلاش می‌کند خود را به عنوان مرجعی برای انتشار این ویدئوها معرفی کند.

استیون نبیل همچنین در موارد بسیاری تصاویری را منتشر کرده و مدعی شده است که اتباع عراقی در کشورهای دیگر نیز از معترضان داخلی حمایت کرده‌اند؛ هرچند سندی دال بر صحت تصاویر خود ارائه نداده است.

از دیگر شگردهای وی تحریک مذهبی جوانان عراقی است. او در یکی از پست‌های فیس بوک خود خطاب به جوانان عراقی نوشته است:«...نیازی نیست که برای اربعین غذا بپزی چرا که راه امام حسین روشن است و گمان نمی‌کنم از سکوت تو در قبال آنچه که در بغداد می‌گذرد راضی باشد.»

او در یک پست دیگر از کاربران فضای مجازی می‌خواهد تا ویدئوها و تصاویر خود را به او ارسال کنند تا او منتشر کند و کشورهای دیگر نیز در جریان ماوقع عراق قرار گیرند.


او در این پست توئیتری می‌گوید که دهها تصویر و ویدئو از تظاهرات بغداد به دست او رسیده و قصد دارد آنها را منتشر کند

«غیث التمیمی»

شخصیت این فرد و مسیری که پیموده است، قابل توجه و جالب است. «غیث التمیمی» در حوزه «شهید محمد صادق صدر» به عنوان طلبه دروس دینی تحصیل کرده و از طرفداران «محمد الصدر» محسوب می‌شد.  پس از سقوط صدام، به جریان صدر به رهبری مقتدی صدر پیوست و از فرماندهان گروه «جیش المهدی» بود و پس از آن به مدت یک سال و نیم در زندان آمریکایی‌ها به سر برد.

پس از زندان بود که مسیر زندگی او تغییر کرد. اقامت انگلیس گرفت و به دشمنی با حوزه و تشیع و بزرگان شیعه پرداخت. به گفته منابع مطلع او اکنون برای سازمان اطلاعات انگلیس کار می‌کند و با موساد نیز در ارتباط است.

«غعیث التمیمی» ابایی ندارد که با یهودیان عراقی در یک جمع دیده شود و یا عکس بیاندازد. به خصوص با «ادوین شوکر» سرمایه‌دار یهودی فراماسون که افکار ضد دینی و شیعی و ایرانی دارد.


تصویر «غیث التمیمی» با «اتسیونت فتال کابرفارسر» همسر «یوسی کبرفارسر» رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل


تصویری از «غیث التمیمی» در جمع یهودیان عراق

او اخیرا در مستند جدید شبکه انگلیسی بی بی سی عربی با موضوع «ازدواج موقت در عراق» که با هدف حمله به شیعیان عراق تنظیم شده بود به عنوان کارشناس دینی شرکت کرد.


غیث التمیمی در مستند بی بی سی


غیث التمیمی در یکی از پست‌های فیسوکش دستورالعمل تغییر تاکتیک اعتراضات را اعلام می‌کند


او با حمله به مرجعیت عراق، مدعی شد که آیت‌الله سیستانی پناهگاه احزاب است نه مردم

هشتک «المرجعیه_لاتمثلنی» (مرجعیت نماینده من نیست) برای اولین بار از سوی این فرد در صفحات مجازی به راه افتاد. هرچند استقبالی نیز از آن نشد.

احمد البشیر

«احمد البشیر» نیز از دیگر گردانندگان صفحات مجازی است که در روزهای گذشته فعالیت بالایی از خود نشان داده است. او مجری تلویزیون و ساکن اردن است و با شبکه دویچه وله آلمان همکاری می‌کند. او در  صفحه توئیتر، خود را کمدین، نویسنده، کارگردان معرفی کرده است. 

به گفته منابع مطلع، شایعات بسیاری از مسافرت او به سرزمین اشغالی وجود دارد. احمد البشیر در روزهای گذشته نقش زیادی در صفحات مجازی برای تحریک جوانان عراقی بازی کرده است.

او در اولین روز اعتراضات در توئیتر خود نوشت که جوانان عراقی، نسل جدیدی هستند که به دنبال تغییر هستند و مسئولان فعلی را جارو خواهند کرد. او علاوه بر فعالیت در تویئتر، برنامه‌های ویژه‌ای مخصوص اعتراضات عراق در یوتیوب نیز با شعار«عراق برخواسته است» اجرا می‌کند.

منبع: فارس