به دنبال نشت خط لوله دریایی؛
ورود مواد نفتی به دریا کنترل شد/ پاکسازی مواد نفتی در ساحل گناوه
ورود مواد نفتی به دریا کنترل شد/ پاکسازی مواد نفتی در ساحل گناوه
به گزارش جنوب نیوز؛ دریا و سواحل ماسه‌ای گناوه یکی از زیباترین سواحل کشور و از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این بندر است که نقش مهمی در جذب گردشگر و زندگی و معیشت مردم این شهرستان دارد.

دریا موهبتی عظیم و بی نظیر برای مردم این خطه است که مردم این دیار نسل اندر نسل رزق و روزی خود را از آن بدست آورده اند وبا آن انس و الفتی جدا نشدنی دارند.

زیبایی های این نعمت و موهبت الهی و تاثیر آن در زندگی مردم این دیار غیر قابل انکار و مثال زدنی است و همواره بزرگان و پیشکسوتان دریادل با حسی همراه با احترام به این موهبت الهی نگریسته و از آن ارتزاق کرده اند.

امروزه عواملی مختلفی ناشی از زندگی صنعتی و صنایع وارد دریا می شود که ضمن آلودگی باعث به خطر افتادن زندگی آبزیان و اکوسیسیتم دریا می شود.

آلودگی‌های نفتی از این عوامل آلاینده مهم است  که در طی چند روز گذشته نیزلکه های نفت ناشی از نشت لوله‌های نفت از سواحل جزیره خارگ به سواحل شهرستان گناوه رسید و این لکه‌های نفتی در بخش زیادی از ساحل بندر گناوه بر اثر مد دریا به خشکی رسید که طی دیروز و امروز عملیات پاکسازی این لکه های نفتی در حال انجام است.

کنترل ورود مواد نفتی به دریا

غلامحسین عباسی رئیس  ایمنی و محیط زیست شرکت نفت  فلات قاره جزیره خارگ در حاشیه عملیات پاکسازی ساحل گناوه به خبرنگار مهر گفت: پس از اینکه نشتی از خط لوله نفت رخ داد گروه های فلات قاره در خارگ به وسیله شناورهای که در اختیار داشتند اقدام به پایش، بررسی و ارزیابی و امحاء آلودگی های روی سطح آب به وسیله مواد بیولوژیکی کردند.

وی افزود: بلافاصله با کنترل‌های فرایندی و بازکردن چاه‌های آبی به جای خروج نفت از محل نشتی لوله‌ها، آب از این لوله خارج شد تا در این فرصت گروه های غواصی کار کلمپس گذاری را در بستر دریا انجام دهند که در این فاصله نفتی که روی آب قرار گرفت را طی یک هفته مرتب به وسیله شناورهای گشتی در ۸ مورد با مواد بیولوژیکی امحاء کردیم.

عباسی گفت: در این فاصله آلودگی و نفت های باقی مانده پراکنده روی سطح آب  که به صورت نیمه جامد درآمده بود که مقداری از آن به ساحل گناوه رسیده بود.

وی بیان کرد:  طی روز گذشته و امروز با بسیج نیروهای شرکت نفت فلات قاره ومنطقه بهرگان کار پاک سازی ساحل گناوه به طول ۲ کیلومتر انجام شد و امروز هم کار ادامه دارد.

عباسی  تصریح کرد: در این راستا فرمانداری گناوه با محوریت محیط زیست گناوه همکاری بسیار خوبی با ما داشتند  وبا بسیج امکانانت و وسایل، کار برداشتن آلودگی های ساحل انجام گرفت و الودگی کاهش چشمگیری یافته است.

وی گفت: این عملیات پایش تا پاکسازی کامل آلودگی ها انجام خواهد شد.

محمد تولیده رئیس حفاظت محیط زیست گناوه گفت: در پی آلودگی های نفتی در روزهای اخیر در خلیج فارس  که به ساحل گناوه نیز کشیده شد با کمک مردم و نیروهای شرکت نفت فلات قاره، دوستداران محیط زیست، شهرداری، راهداری  طی دیروز و امروز عملیات جمع آوری این آلودگی ها انجام شده است و تا جمع آوری کامل این آلودگی ها این عملیات ادامه خواهد داشت.

وی افزود: این  آلودگی از روستای قلعه حیدر تا نزدیکی بندریگ در سواحل شهرستان  مشاهده شده که بیشتر حجم آن در ساحل گناوه است.

تولیده گفت: به محض اطلاع از وجود لکه‌های نفتی در ساحل این بندر روزهای ابتدای آلودگی  کارشناسان این اداره در ساحل حضور یافتند و باتوجه به خطرات زیست محیطی این لکه‌های نفتی، جلسه کمیته بحران در فرمانداری برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شد.