ایرج مزارعی
گفتمان آرایش جنگی دشمن حلقه اتصال ایران مقتدر
جنوب نیوز- دکتر ایرج مزارعی، کارشناس روابط بین الملل و دارای دکتری امنیت ملی و  مدرس دانشگاه:
امروز صبح در دیدار فرهنگیان و معلمان کشور با رهبر انقلاب اسلامی شاهد مطرح شدن یک گفتمان جدیدی در فضای سیاسی کشور از طرف ایشان بنام "  آرایش جنگی"  بودیم. 

در اينجا به تعاريفي از جنگ از ديدگاه جامعه شناسان سياسي و  استراتژيستها مي پردازم و بعد از ان به انواع جنگها اشاره مختصر مینمایم و در پایان هم به تبیین معنی و مفهوم این گفتمان جدید میپردازم.

به گفته بعضی از دکترین های نظامی جنگ حقيقت هميشگي در طول تاريخ بشریت بوده است و صلح تنها يک متارکه موقت جنگ است، پس جنگ اصل است و صلح فرع. بعبارتی دیگر جنگ دنباله سياست است اما  با ابزاري ديگر و یا اینکه
جنگ تجلي سياست است و سياست نيز قوه تدبير و تيزهوشي نيروها در جهت گيري به سمتي خاص میباشد.

در اصطلاح علوم جنگی و در بیان استراتژیستهای نظامی ما شاهد انواع و اقسام جنگها  چون جنگ سرد، جنگ گرم، داخلي، خارجي، منطقه اي، جهاني، سريع، کوتاه مدت، بلند مدت، محدود (متعارف )، نا محدود (غير متعارف ) تاکتيکي، جنگ متقارن ، جنگ نا متقارن ، جنگ منظم ، جنگ نا منظم  ، جنگ کلاسيک ، جنگ غير کلاسيک ،جنگ با انگيزه ملي  ،جنگ با انگيزه اعتقادي ،جنگ سايبرنتيک "یعنی حمله به مغز شبکه ارتباط و کنترل سامانه در مراکز نظامي و ملي يک کشوري که آموزش با رايانه هدايت مي شود"، جنگ الکترونيک  و جنگ ضد جنگ الکترونيک یا همان مقابله با جنگ هاي الکترونيک میباشیم.

۴۰ سال است که یکی از مهمترین اصول سیاسیت خارجی امریکا دشمنی با کشور ایران میباشد. اما چند سالی است که تقابل آمریکا با کشور جمهوری  اسلامی ایران به شکل واقعی و کاملا شفاف ،  بدون رتوش و عریان خود مبدل شده است که اوج این شفافیت دشمنی را ما در دوران اخیر ریاست جمهوری آمریکا و در دوران ترامپ جمهوری خواه میبینیم.

در این مدل دشمنی ما این روزها شاهد اوج گرفتن انواع تهاجمات چون تهاجم سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی و حمله از طریق فضای مجازی و رسانه ها به کشور ایران میباشیم، که به شیوه های مختلف در حال اجرا بر روی جمعیت ۸۰ میلیونی کشور  میباشد. بعنوان مثال فقط ۲۷۹ شبکه تلویزیونی هم اکنون در حال فعالیت در زمینه استحاله فرهنگی و تهاجم فرهنگی و یا بعبارتی همان ناتوی فرهنگی در کشور میباشند ، این در حالی است که کل شبکه های رسانه ملی ایران به عدد ۱۲۰ نمیرسد.

تهاجماتی که با کمک دلارهای آمریکا و نفت سعودی در این روزها به پیک نهایی و اوج خباثت خود رسیده است، باعث شد که رهبر معظم انقلاب امروز صبح در دیدار با معلمان و فرهنگیان صحبت از "آرایش دشمن و آرایش جنگی" به میان آورد.

در این آرایش جنگی دشمن تمام قدرت خود را در فشار اقتصادی و سیاسی به ملت و مردم ایران بنا نهاده است تا از این طریق دولت ایران را به میز مذاکره بکشاند و بعبارتی جریان و گفتمان مقاومت را به جریان و گفتمان سازش تبدیل نماید که خروج از برجام ، اعمال تحریمهای اقتصادی ، قرار دان نام سپاه پاسداران در جرگه گروههای تروریستی و عدم تمدید معافیتهای نفتی همه در همین راستا  و ارایش جنگی قابل تحلیل میباشد.

به نظر میاد که بهترین مدل در مقابل این آرایش دشمن ،  وحدت بین مردم و مسولان و تلاش در رفع مشکلات موجود توسط مسولان اجرایی کشور با نگاه انقلابی و کار جهادی میباشد . بعبارتی گرفتن آرایش جنگی مردم و مسولان با دشمن و استراتژی وحدت کلمه و حذف اختلاف سلیقه های کوچک بهترین مدل مبارزه با این آرایش جنگی دشمن میباشد  ، هر چند تا رسیدن به این همگرایی و تعامل همه جانبه مردم و مسولان  متاسفانه  کمی فاصله داریم.