ترامپ و پوتین درباره ایران چه گفتند؟
ترامپ: با پوتین درباره افزایش فشار به ایران صحبت کردم/ پوتین: نگرانی روسیه را بابت خروج آمریکا از برجام به ترامپ انتقال دادم

"دونالد ترامپ" و "ولادیمیر پوتین" رهبران آمریکا و روسیه روز دوشنبه در هلسینکی فنلاند با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش جنوب نیوز، پس از دیدار دو ساعته، این دو مقام آمریکایی و روسی در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

در این نشست خبری ابتدا ولادیمیر پوتین رئیس فدراسیون روسیه صحبت کرد و مذاکرات با همتای آمریکایی را موفقیت‌آمیز توصیف کرده و گفت امروز روسیه و آمریکا به دنبال رفع مشکلات خود هستند.

نشست خبری روز دوشنبه ترامپ و پوتین در هلسینکی/عکس: داگ میلز؛ نیویورک تایمز

ترامپ و پوتین در نشست خبری در هلسینکی/ ترامپ: با پوتین درباره افزایش فشار به ایران صحبت کردم / پوتین: به ترامپ گفتم که با خروج او از برجام مخالفیم

 او گفت: " ما درباره مسائل منطقه‌ای صحبت کردیم. درباره سوریه. حل مشکل سوریه می‌تواند نشان دهنده این باشد که یک مشکل بین‌المللی چطور با همکاری قابل حل و فصل است. همه شرایط همکاری موثر در سوریه فراهم است.

پوتین همچنین درباره خروج آمریکا از برجام نیز گفت نگرانی کشورش را در رابطه با این اقدام آمریکا برای ترامپ تشریح کرده و به او  یادآوری کرده که توافق هسته‌ای ایران دارای قوی‌ترین تدابیر نظارتی است. پوتین گفت: ایران به لطف برجام برنامه هسته‌ای خود را تحت نظارت کامل آژانس در آورد و این توافق، ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین می‌کند."

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در سخنان خود در این نشست گفت که اختلاف نظرها میان دو کشور آشکار است با این حال دو طرف تلاش دارند راه حلی برای همکاری در زمینه‌های مختلف پیدا کنند.

ترامپ که پیش از دیدار با پوتین در توییتی روابط کشورش با روسیه را در بدترین موقعیت توصیف کرده بود در این نشست گفت که رابطه دو کشور از 4 ساعت پیش بدین سو وارد مرحله جدیدی شده است. او گفت:" رابطه آمریکا و روسیه هرگز تا این حد بد نبوده. باید تغییر پیدا کند. شاید تغییر پیدا کرد، از همین چهار ساعت پیش."

او همچنین گفت در این دیدار درباره ایران و لزوم افزایش فشار به این کشور هم با همتای روس خود گفت و گو کرده است.  

دو رهبر همچنین درباره شرایط سوریه نیز صحبت کردند و بر ضرورت همکاری دو کشور برای پایان دادن به جنگ و خشونت های داخلی و بازگشت آوارگان به کشورشان تاکید کردند. ترامپ در این باره گفت: "ایران نباید از کمپین موفقیت آمیز ما در ریشه‌کن کردن داعش در سوریه سوءاستفاده کند."

بخش عمده ای از سوالات خبرنگاران – به ویژه خبرنگاران آمریکایی- در این نشست حول موضوع دخالت روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری 2016 بود که دو رهبر در سخنان خود این اتهام را رد کردند.

ترامکپ با "فاجعه" و " مسخره" توصیف کردن پرونده تحقیقات روی موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2 سال پیش آمریکا، این تحقیقات را باعث فاصله افتادن میان دو کشور دانست.

 ترامپ گفت: هیچ همدستی بین کمپین انتخاباتی او و دولت روسیه در کار نبوده و او هیلاری کلینتون را در رقابتی سالم شکست داده است.  او در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران در این باره بیش از آنکه به نقش احتمالی روسیه بپردازد، به نهادهای تحقیقاتی آمریکا از جمله " پلیس فدرال آمریکا" و "رابرت مولر" مسئول تحقیق پرونده، حمله کرد؛ اقدامی که ممکن است سبب انتقاد رسانه های آمریکایی از او شود.

در این نشست خبری همچنین موضوع احتمال وجود داشتن اسناد (شرم آور) شخصی از ترامپ نزد دولت روسیه در زمان سفر چند سال پیش ترامپ به مسکو ( در سال 2012)، مطرح شد که پوتین با رد تلویحی این احتمال گفت آن موقع ترامپ یک بازرگان آمریکایی بوده که به روسیه سفر کرده و او حتی از این سفر اطلاع هم نداشته است.

این نشست خبری حاشیه هایی نیز داشت که از جمله آنها هدیه یک توپ فوتبال از سوی پوتین به ترامپ بود. پس از اینکه خبرنگاری در سوال از روابط دو کشور، از مثال توپ و زمین فوتبال – توپ در زمین روسیه است - استفاده کرد، پوتین هم به شوخی توپی را به ترامپ هدیه داد و گفت "حالا توپ در زمین شماست."

ترامپ و پوتین در نشست خبری در هلسینکی/ ترامپ: با پوتین درباره افزایش فشار به ایران صحبت کردم / پوتین: به ترامپ گفتم که با خروج او از برجام مخالفیم

ترامپ هم ضمن اشاره به میزبانی جام جهانی 2026 از سوی آمریکا، گفت که توپ را برای پسرش "بارون" می‌برد؛ او سپس توپ را به سمت ملانیا که در صف نخست و در کنار " مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا نشسته بود، پرت کرد.