چرا نمایندگان به لیست کارلوس کی‌روش اعتراض کردند؟
لیست تیم ملی فوتبال کشورمان صدای برخی نمایندگان را درآورد.

لیست کارلوس کیروش سرمربی پرتغالی به خاطر خط خوردن بازیکنانی مثل کاوه رضایی، وریا غفوری و سیدجلال حسینی، واکنش‌هایی را در پی داشت. حالا بعضی نمایندگان مجلس هم اعتراض خود را به به مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان نشان داده اند.

حسن زمانی عضو هیات مدیره باشگاه استقلال و مشاور رئیس مجلس به مهر گفته: حدود ۳۰ نماینده مجلس به آقای سلطانی فر نامه زده اند و خواهان تغییر در لیست تیم ملی هستند! او می‌گوید: کی روش باید بپذیرد که اشتباه کرده است. او علامه دهر نیست. چهار بازیکنی که خط خورده اند می‌توانستند در تیم ملی تاثیرگذار باشند. اگر تیم ملی نتیجه نگیرد کی روش باید پاسخگو باشد!

مشاور رئیس مجلس در پایان حتی آینده کاری کارلوس کی روش را هم اعلام کرد و گفت: دیگر بعد از جام جهانی شاهد حضور کی روش نخواهیم بود. فکر نمی‌کنم فدراسیون فوتبال دیگر زمینه کار با این مربی را داشته باشد!

جلال محمودزاده نماینده مهاباد، اما می‌گوید آنچه به عنوان نامه ۳۰ نفره نمایندگان عنوان شده تنها تذکر کتبی ۱۴ نماینده کُرد بوده است. او به ایسنا گفته: ۱۴ نماینده مجلس در تذکری به وزیر ورزش خواستار توضیح درباره علت خط خوردن وریا غفوری و سیدجلال حسینی از ترکیب تیم ملی فوتبال شده اند. محمودزاده توضیح می‌دهد: ما در تذکر خود اصلا موضوع تغییر ترکیب تیم ملی را مطرح نکردیم بلکه فقط خواستیم وزیر ورزش توضیح دهد که چرا این بازیکنان رده اول کشور که تا آخرین لحظات جزء ترکیب تیم ملی بودند، خط خوردند.

او ادامه می‌دهد: ما کاری نداریم که ترکیب تیم ملی عوض می‌شود یا خیر، حرف ما این است که وزیر ورزش باید پاسخ دهد که چرا این دو بازیکن برجسته عوض شدند، آیا تنها دلیل فنی مطرح بوده یا اینکه دلایل دیگری است؟ این سوال در ذهن افکار عمومی وجود دارد و لازم است وزیر ورزش پاسخ دهد. به گفته این نماینده مجلس تاکنون وزیر ورزش به این تذکر پاسخی نداده است.

سرمربی تیم ملی ایران می‌گوید لیست نهایی انتخاب شده برای جام جهانی حاصل ساعت‌ها کار و تلاش بوده است. کی روش درباره لیست اخیرش گفته: هر مربی‌ای دوست دارد که تعداد زیادی از بازیکنانی که به تیم برای صعود به جام جهانی کمک کردند را در اختیار داشته باشد؛ اما متاسفانه ما فقط ۲۳ بازیکن باید ببریم. ما نیاز داریم تا تصمیمات درست و منصفانه‌ای بگیریم و گرفتن تصمیمات آسان، سخت نیست. چیزی که از سرمربی انتظار دارند این است که تصمیمات درست و عادلانه بگیرد. باور کنید انتخاب این بازیکنان حاصل ساعت‌ها کار، تحلیل و ارزیابی است.

با همه این‌ها جای سوال است که چرا نمایندگان قوه‌ای که باید در راس امور باشد در اموری کوچکی مانند لیست تیم ملی هم وارد می‌شوند؟ مگر نه اینکه آن‌ها با این کار ضمن آنکه استقلال کاری سرمربی تیم ملی را زیر سوال می‌برند به اعتبار خود نیز خدشه وارد می‌کنند؟

عین الله شریف پور، عضو فراکسیون ورزش مجلس به فرارو می‌گوید: من یکی از ضعف‌های مجلس را در این گونه موارد می‌بینم. ما نباید عنوان نمایندگی و سطح خانه ملت را تا این اندازه پایین بیاوریم و به وظایف، اختیارات و مسئولیت‌هایی ورود پیدا کنیم که دستگاه‌های اجرایی دارند. اگر به این موضوع از زاویه دیگر هم نگاه کنیم مگر غیر از این است که قوه مجریه به عنوان مدیریت اجرایی در برابر مسائل پاسخ گوست؟ وقتی آن‌ها پاسخ گو هستند ورود ما به مسائل اجرایی کوچک خلاف عرف و عقلانیت است. این در حالی است که مجلس باید عملکرد قوه مجریه را نظارت و ارزیابی کرده و از ابزار‌هایی مثل سوال، تذکر و استیضاح استفاده کند.

نماینده مردم ماکو با اشاره به نامه ۱۴ نماینده کردزبان مجلس به وزیر ورزش درباره علت خط خوردن وریا غفوری و سیدجلال حسینی نیز می‌گوید: ما نباید مطالبات را در قالب قومیت مطالبه کنیم. ایران رنگین کمانی از قومیت هاست. ما نباید این رنگین کمان را کمرنگ کنیم. باید بگذاریم همه قومیت‌ها به قوه خود باقی بماند.

او ادامه می‌دهد: ما باید پویایی ورزش را مد نظر داشته باشیم. همین امشب با تیم ملی ترکیه بازی تدارکاتی داریم. مربی ترکیه از این فرصت استفاده می‌کند و می‌خواهد بازیکنان جوان خود را محک بزند. باید بگذاریم، مسئولین ذیربط حسب مسئولیتی که پذیرفته اند اقدام کنند.

شریف پور در پایان تاکید می‌کند وقتی به کسی مسئولیت می‌دهیم باید برای او استقلال هم قائل باشیم. در مدیریت مسئولیت و اختیار باید با هم موازی باشد. وقتی مسئولیت تیم را به کیروش سپرده ایم و میلیون‌ها دلار هم به او دستمزد می‌دهیم باید بگذاریم کارش را انجام دهد. درست است که دوست داریم تیم ملی ما خودی نشان دهد، اما این‌ها دلیل دخالت‌های بی مورد ما نمی‌شود.