کد خبر: ۲۵۰۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۳:۰۵ - ۲۵ اسفند ۱۴۰۱
در بوشهر
دلتنگی و سوگ فراق مانعی بزرگ برای آن است که لب به لبخند گشوده شود و لحظه‌ها به شادی و سرور بگذرد؛ در این حال گذراندن لحظه‌هایی با یاد یار سفر کرده می‌تواند غبار غم را بتکاند و دل را سبکبارتر کند.
گذراندن واپسین لحظه‌های سال با یاران سفرکرده

به گزارش جنوب نیوز، همین حال و هوا است که پنج‌شنبه‌های آخر سال و لحظه سال تحویل بسیاری از مردم را به آرامستان‌ها می‌کشاند چرا که آنطور که بیشتر مردم می‌گویند پس از زیارت اهل قبور سبک می‌شوند.

این روزها برای افرادی که بویژه به تازگی در فراق عزیزی به سوگ نشسته‌اند، سنگین‌تر می‌گذرد، هر چند گردش ایام و حال و هوای نو شدن سال خاطر یارانی که سال‌هاست ترک دنیا کرده‌اند نیز در یادها زنده می‌شود.

ایرانی‌ها در رسمی دیرینه پنج‌شنبه‌های آخر سال و لحظه‌های تحویل سال را برای یادی از عزیزان از دست داده و رهاندن دل خود از غم فقدان، به آرامستان‌ها می‌روند؛ فاتحه‌ای می‌خوانند، گاه بر مزار او سفره هفت سین پهن می‌کنند، گاه شاخه گلی نثار می‌کنند و بیش از همه خانه ابدی عزیزانشان را با آبی زلال صفایی می‌دهند و حاصل این همه نشاط پس از التیام دلتنگی است که نصیبشان می‌شود تا قوَت لحظه‌های آغاز سال نوشان باشد.

این حال و هوا امروز در آخرین پنج‌شنبه ۱۴۰۱ در بهشت صادق بوشهر نیز حکمفرما است و جمعیت حاضر در آرامستان شهر به روشنی متراکم ‌تر از دیگر آخر هفته‌ها است؛ کمتر ردیفی از مزارها را می‌توان یافت که میزبان گروهی از مردم نباشد و دور گلفروش‌های ورودی آرامستان نیز شلوغ‌تر است.

یکی از خانم‌های میانسالی که همراه با دختر و همسر خود به آرامستان بهشت صادق آمده بود به خبرنگار ایرنا می‌گوید: در طول سال به دلیل مشغله‌های کاری و فکری کمتر می‌توانم بر سر مزار مادرم بیایم، نوجوانی ۱۷ ساله بوده‌ام که مادرم را از دست داده‌ام اما هنوز هم که بیش از بیست سال از آن روزها می‌گذرد، همیشه آخر سال، در روزهای خانه تکانی و دید و بازدیدها به یاد مادرم می‌افتم.

او در پاسخ به اینکه بیشتر مردم به گفته خودشان هنگام بازگشت از آرامستان احساس بهتری را تجربه می‌کنند، می‌گوید: واقعا همینطور است، من هم هر سال این احساس را تجربه می‌کنم و شاید تنها راه کم شدن این غم همین باشد.

گذراندن واپسین لحظه‌های سال با یاران سفرکرده

خانه تکانی خانه ابدی

چنانکه به رسم دیرین ایرانیان، مردم روزهای آخر را به خانه تکانی و غبار زدایی از خانه و زندگی خود می‌پردازند، بسیاری از مردم به آرامستان می‌آیند تا قبر یاران سفر کرده خود را نیز غبارروبی کنند، آبی بر آن بریزند، عودی روشن کرده و قرائت سوره‌ای ار قرآن کریم را زینت آن کنند.

اما به گفته مدیر آرامستان‌ شهرداری بوشهر هر چند نظافت محوطه آرامستان‌ها از برنامه‌های مداوم است اما پاکسازی ویژه "بهشت صادق" و دارالرحمه" در یک ماه پایانی سال اجرایی شده است.

غلامرضا کره بندی می‌گوید اکنون بیش از ۱۰ روز است که همه کارکنان آرامستان‌های بوشهر مشغول پاکسازی و آماده کردن این مراکز و غبارروبی از مزار شهدا برای حضور گسترده مردم در لحظه سال تحویل است.

او اعلام می‌کند: هر چند امسال لحظه سال تحویل نیمه شب ۵۴ دقیقه بامداد است اما پنج‌شنبه آخر سال و ۲۹ اسفندماه خدمت رسانی به زائران اهل قبور در آرامستان‌های شهرداری بوشهر ۲۴ ساعته است و مردم می‌توانند در لحظه سال تحویل بر سر مزار عزیزان درگذشته خود حاضر شوند.

مدیر آرامستان‌ شهرداری بوشهر عنوان می‌کند: گستراندن سفره هفت سین، پخش دعاها و دیگر مناسک ایرانی و اسلامی لحظه سال تحویل و پخش مستقیم پیام مقام معظم رهبری پس از تحویل سال از دیگر برنامه‌هایی آرامستان‌های بهشت صادق و دالرحمه در لحظه نو شدن سال است.

تنفس در هوای امامزاده

علاوه بر آرامستان‌ها، بقاع متبرکه استان بوشهر نیز در این ایام ساعت‌های شلوغ‌تری را می‌بینند و میزبان شمار بیشتری از بوشهری‌ها نسبت به دیگر روزهای سال هستند؛ بسیاری از مردم این استان همچون ملت مسلمان ایران در دیگر استان‌های کشور، لحظه‌های پایانی سال را به امامزاده‌ها می‌روند تا با زیارت دلی سبک کنند.

علاوه بر این بخشی از محوطه بسیاری از بقعه‌های متبرک محل دفن عمومی درگذشتگان است؛ در استان بوشهر نیز به گفته معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه، بیشتر بقاع این استان چنین شرایطی دارند.

آنطور که سید مهدی حسینی به خبرنگار ایرنا می‌گوید: مراسم تحویل سال و پخش سخنان رهبر معظم انقلاب در این هنگام در ۵۰ بقعه متبرکه استان بوشهر انجام می‌شود و مردم می‌توانند در برسر مزار عزیزان خود حاضر باشند.

او می‌گوید: پنج‌شنبه آخر سال هم درِ بقعه‌های متبرکه تا ساعت ۲۳ و هنگامی که زائری در این مکان‌های مقدس حاضر باشند به روی مردم باز است.

گردش ماه و فلک، نوشدن سال کهنه و گذر عمر همواره انسان دارای اندیشه را به تفکر واداشته و یاد و خاطره یارانی که تا چندی پیش کنار ما روزگار می‌گذراندند و امروز منزلشان دیار باقی است، سبب می‌شود تا مردم برای زدودن غبار غم از دل خود و نثار ارمغانی از فاتحه به آنهایی که دستشان از دنیا کوتاه است، این روزها و ساعت‌ها را به زیارت اهل قبور بشتابند و مسئولان آرامستان‌های بوشهر نیز هر سال با پایبندی به این رسم پسندیده زمینه حضور گسترده مردم را فراهم می‌کنند./ ایرنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: