کد خبر: ۲۴۶۷۸۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۵ - ۲۲ دی ۱۴۰۰
در جنوب استان فارس
شهر سیل زده بِیرَم هنوز رنگ بازسازی را ندیده است و مردم می گویند بیرم به جای اینکه کارگاه بازسازی شود فعلا آتلیه عکاسی شده و هر روز عده‌ای ازمشکلات عکس می‌گیرند اما دیگر خبری نمی‌شود.
شهر سیل زده آتلیه عکاسی شده است/ مردم منتظر آغاز بازسازی هستند
جنوب نیوز: بارش‌های سیلابی دوازدهم و سیزدهم دی ماه ۱۴۰۰ در مناطق جنوب استان فارس بویژه در شهر بیرم و روستاهای این منطقه باعث خسارات جانی و مالی فراوانی شد.

سیلاب باعث شد خسارات فراوانی به زیرساخت‌ها و همچنین خانه‌های مردم بیرم وارد شود.

اما با گذشت نزدیک به یک هفته از سیل، مردم همچنان گلایه‌مندند که بعضی از مسئولان فقط برای مشاهده اوضاع به شهر سیل زده می‌آیند و پس از آن از کمک رسانی خبری نمی‌شود.

آنها می‌گوید شهر سیل زده بیرم آتلیه عکاسی شده اما خبری از کمک رسانی نیست.

نیازمند ماشین آلات راهسازی هستیم

شهردار بیرم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در شهر بیرم قریب به ۴۰۰ منزل مسکونی دچار آبگرفتگی شدید شده بود که بسیاری از منازل و معابر، قطع تأسیسات انرژی و مسدود شدن راه‌های ارتباطی را در پی داشت.

عبدالله زارع درنیانی گفت: با ورود سامانه قوی بارشی در این منطقه بارش‌های زمستانی در سطح بیرم به صورت سیلی ویرانگر درآمد که طی سه ساعت بارش باران، قریب به ۱۷۳ میلیمتر به ثبت رسید.

وی افزود: از مسؤلین رده بالای کشوری می‌خواهیم ماشین آلات راهسازی را به سمت بیرم گسیل کرده تا شهرداری بتواند به راحتی به وظایف و مسولیت‌های اجتماعی و شهری خود برسد.

بارش‌های سیلابی بیرم باعث جان باختن مادر خانواده شد

در این رهگذر آقای قاسمی که همسر خانم ۵۰ ساله خود را در سیل از دست داده است، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ساعت ۲۳ بود که باران شدیدی می‌بارید برای نجات جانمان به اتفاق فرزندان و همسرم مرحومم از خانه به سمت مدرسه‌ای نوساز که روبروی منزل مسکونی‌مان بود شدیم ناگهان سیلی سهمگین همسرم را با خودش برد و هر کدام از ما نیز خودمان را به درختانی که در اطراف بود آویزان کردیم.

شهر سیل زده آتلیه عکاسی شده است/ مردم منتظر آغاز بازسازی هستند

وی افزود: حوالی ساعت یک و نیم بامداد بسیجیان چاهورز به همراه عده‌ای از اقوام به داد ما رسیدند و جانمان را نجات دادند و وقتی که همسرم را یافتند و از آب بیرون آوردند با پیکر بی جانش مواجه شدیم.

بیرم آتلیه عکاسی نیست

صداقت یکی از شهروندان بیرمی نیز در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: بیش از ۲۰ مسئول استانی و کشوری به بیرم آمدند و وعده‌های فراوانی دادند، ای کاش به جای این ۲۰ مسئول ۲۰ دستگاه ماشین آلات راهسازی می‌آمد و این رودخانه‌ها را لایروبی و منازل تخریب شده که احشام در زیر آنان تلف شده را آواربرداری می‌کردند.

وی افزود: رودخانه‌ها نیاز به لایروبی مجدد دارد، با دست خالی که نمی‌شود کاری را انجام داد.

صداقت با اشاره به اینکه در بیرم وضعیت بهداشتی مناسبی ندارد، اظهار داشت: منازلی که تخریب شده‌اند هنوز آواربرداری نشده و حیوانات نیز در زیر آوارها مانده‌اند.

وی افزود: مسئولینی که قول داده‌اند هنوز به وعده‌های خود عمل نکرده‌اند، فقط عکس و فیلم می‌گیرند، من نمی‌دانم این شوی تبلیغاتی است یا آتلیه عکاسی را راه انداخته‌اند.

شهر سیل زده آتلیه عکاسی شده است/ مردم منتظر آغاز بازسازی هستند

وی ادامه داد: جلسات مکرر و رفت و آمدها این می‌شود که بنیاد مسکن وامی را با هزار زحمت، و با بروکراسی اداری به مردم دهد.

وی گفت: مردم، مصیبت دیده هستند و تمام زندگی شأن را از دست داده‌اند و استدعا داریم مسؤلین دیگر به بیرم نیایند و مردم خسته شده‌اند.

دام‌هایی که به همراه منزل مسکونی نابود شد

یکی دیگر از ساکنین شهر بیرم که منزل مسکونی‌اش به همراه ۳۵ رأس گوسفند تلف شده نیز در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: قریب به ۱۰ روز از سیل می‌گذرد اما کسی تا کنون اقدامی مؤثری انجام نداده است.

وی با اشاره به اینکه قریب به ۱۰ میلیون تومان کاه و یونجه را خریداری کرده‌ام که همه اموالم نابود شد، تصریح کرد: دیگر توانایی کار کردن ندارم آیا فریادرسی هست؟

شهر سیل زده آتلیه عکاسی شده است/ مردم منتظر آغاز بازسازی هستند

وی می‌گوید: از مسئولین می‌خواهیم یک لودر را بیاورید تا آواربرداری کنیم و منزل تخریب شده‌مان را جمع آوری و گوسفندان تلف شده را بیرون بیاوریم.

تقاضای یک سیل زده بیرمی از رئیس جمهور

آقای باران یکی دیگر از شهروندان بیرمی ضمن تشکر از هلال احمر و بسیج می‌گوید: دیگر هیچ چیزی نداریم تمام سرمایه‌ام که همین منزل بود از دستم رفت، از آقای رئیس جمهور می‌خواهیم به داد ما برسند، بیرم خراب شد، بیرم ویران شد.

وی افزود: تمام اموال و زندگی ۵۰ ساله‌ام نابود شده است و از مسئولین می‌خواهیم به جای حرف زدن در عمل به داد و فریاد ما برسند.

جهیزیه‌ای که سیل برد

یکی دیگر از شهروندان بیرمی نیز در گفتگو به خبرنگار مهر گفت: از آنجایی که شغلی مناسب پیدا نکردم مجبور شدم دوره تعمیرات و سرویس وسایل برقی (پیکر، اینورتر، دریل، بتن شکن و..) را بگذرانم و هم اکنون در این سیل ویرانگر قریب به ۴ میلیارد ریال وسایل مردم را که برای تعمیر امانتی دستم بود را آب گرفته که پاسخ مردم را چگونه بدهم.

شهر سیل زده آتلیه عکاسی شده است/ مردم منتظر آغاز بازسازی هستند

وی گفت: چند هفته دیگر قصد عروسی داشتیم که تمام وسایل عروسی‌مان به زیر آب رفت و نابود شد.

وی افزود: منزلمان تخریب و به زیر آب رفت و غیرقابل سکونت شده است.

به گزارش مهر، شهر بیرم قریب به هشت هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۷۰ کیلومتری شهرستان لارستان قرار دارد و این روزها چشم انتظار کمک‌های همه جانبه مسئولان امر است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: