کد خبر: ۲۴۶۰۰۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۶ - ۰۳ آذر ۱۴۰۰

"میراب‌های اغتشاش" مشکل تازه کشاورزان اصفهانی/ مشکل شرعی نمایندگان مجلس یازدهم!

جنوب نیوز: محمدرضا خبّاز، فعال اصلاح‌طلب و از استانداران دولت روحانی، در بخشی از یک مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی با بیان اینکه نمایندگان مجلس یازدهم از روز اولی که بر صندلی های سبز بهارستان نشستند تغییر موضع دادند و به جای اینکه به معیشت بپردازند به محدود کردن اختیارات مردم و محدود کردن حقوق شهروندی پرداختند، گفته است: -آنها- طرح‌های فراوان غیر کارشناسی و مطالعه نشده را مرتب ارائه دادند از جمله طرح صیانت از فضای مجازی در صورتی  که این اسمش، اسم قشنگی است ولی محتوای آن نارساست. به جای صیانت، تخریب است. بنابراین پیش بینی می‌کنم به جز یکی دو تا کار مثبت که مجلس انجام داد که یکی همان عدم رای اعتماد به وزراء پیشنهادی آموزش و پرورش بود، کار مثبتی که بشود از آن استفاده کرد و به عنوان افتخار به آن پرداخت انجام ندادند.

او می‌افزاید: برعکس هم چوب لای چرخ دولت گذشته گذاشتند و این دولت هم که انتخاب شد تا مدت سه ماه سکوت کردند ولی یکی پس از دیگری دارند لب به سخن می‌گشایند. بنابراین این مجلس هم با آن شعارهایی که داده بود رفتارش متناسب نیست.

خباز همچنین با ادعای اینکه اکثریت مردم از مجلس راضی نیستند، اظهار می‌کند:

"گمان می‌کنم کسی اگر قولی بدهد و به استناد آن قول از مردم رایی بگیرد و بعد به قولش عمل نکند ممکن است آن وکالت اشکال شرعی داشته باشد. چون شما قولی داده‌اید و مردم به استناد آن قول به شما رای داده‌اند حالا نه تنها به آن قول عمل نمی‌کنی و برعکس آن عمل می‌کنی و درصدد فرافکنی و فرار به جلو هستید ممکن است وکالت آقایان شبهه‌ناک باشد. یک راه به نظر من می‌رسد و آن هم این است که نمایندگان رسما یک اطلاعیه بدهند و یا هر کدام در حوزه انتخابیه خودشان از مردم خودشان در جلسه‌های عمومی عذرخواهی کنند و بگویند که یا تصور ما تصور غلطی بود و یا اینکه عده‌ای به ما اطلاعات غلط دادند و فکر می‌کردیم می‌توانیم به شما مردم خدمت کنیم الان که آمده‌ایم، می‌بینیم که موانع خیلی سنگین‌تر از این حرف‌هاست و ما توان برداشتن این بار سنگین را نداریم و از مردم پوزش می‌خواهیم شاید عذرخواهی آنها از مردم باعث شود، مقداری از عقوبت دنیا و آخرت آنها کم بشود."[3]

*ما قضاوت درباره فتوایی که خبّاز پیرامون اشکالی شرعی در وکالت نمایندگان مجلس یازدهم صادر کرده است را بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم...

اما از حیث سیاسی و تقنینی با یک خوانش ساده به روشنی می‌توان فهمید که همّ و غم ویژه مجلس یازدهم و اکثریت نمایندگان آن معطوف و مصروف به بحث اقتصاد ایران و معیشت مردم بوده است.

آقای خبّاز بعنوان یک رجل چپ اجرایی و سیاسی حکما به روشنی می‌دانند که مصوبه مجلس یازدهم برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی اگرچه مصوبه‌ای دور از "منطق پوپولیستی" بود و مجالس قبلی هم بسا که به همین دلیل زیر بار آن نمی‌رفتند؛ اما مصوبه‌ای صرفا و فقط در جهت کاهش قیمت مسکن و برداشتن بار از دوش مردم بود.

همچنین آیا مجلس یازدهم بیش از مصوبه پرداخت یارانه بیشتر به قشرهای مستضعف و طرح‌هایی مثل مالیات بر عایدی سرمایه و جهش ملی مسکن که همگی صرفا اقتصادی هستند، کار دیگری هم می‌توانست انجام دهد؟!

آیا بحث رتبه‌بندی معلمان که مجلس یازدهم برای انجام آن همت کرد، در زندگی اقتصادی نزدیک به 70 درصد کارمندان دولت یعنی قشر فرهنگی کشور بی‌تأثیر خواهد بود؟

آقای خبّاز آیا می‌داند که مجلس یازدهم با متمرکز کردن امور در نزد وزارت جهاد کشاورزی؛ تلاش کرده است تا نظارت بیشتر و جامع‌تری نسبت به قیمت‌های مایحتاج مردم صورت گیرد اما بیش از این اختیار اجرایی ندارد؟

تأکیدات همیشگی رئیس مجلس بر لزوم نظارت بر بازار و قیمت‌ها که در منتهای اختیارات رئیس قوه مقننه قرار دارد؛ آیا از توجه خبّاز و امثال خبّاز دور مانده است؟!

بدین روال پیرامون مجلس یازدهم و کارنامه آن باید بدانیم که اگرچه برخی نمایندگان محترم در روزهای تبلیغات انتخاباتی حرف‌هایی زدند که در حیطه اختیارات نمایندگی نیست! اما مجلس یازدهم در دولتین آقایان روحانی و رئیسی اقدامات جهادی فراوانی انجام داد که خوانش آنها برای طرح یک انتقاد یا تحلیل منطقی از عملکرد مجلس انقلابی یازدهم ضروریست.

تأکیدات مداوم اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه "ناصیه تمام امورات اجرایی کشور در اختیار مجلس است و نمایندگان پارلمان یازدهم بایستی در این رابطه پاسخگو باشند"! از زمینه‌های تدقیق و تأمل جدی در سیاست ایران است...

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: