کد خبر: ۲۴۵۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۷ - ۱۶ آبان ۱۴۰۰
نگاهی به ماجرای سیلی خوردن کارمند یک هتل در شیراز؛
سیلی که مدیر یک هتل در شیراز به یکی از کارگران مجموعه زد، انتقادات فراوانی را درپی داشت و جامعه کارگری نیز اعلام کرد که این سیلی، دستی بود که به صورت کل این جامعه نواخته شده است.
دستی که صورت جامعه کارگری را نواخت/ کرامت انسانی نادیده گرفته شد
جنوب نیوز: استقلال تهران و فجر شهید سپاسی شیراز در قالب هفته چهارم لیگ برتر در ورزشگاه حافظیه به مصاف هم رفتند. این دیدار حواشی مختلفی را پیرامون خود داشت که مهمترین حاشیه‌ای که این دیدار داشت توسط فضای مجازی منتشر شد و آن هم سیلی بود که مدیر یک هتل بر صورت کارگر خودش بود که در حال انجام وظیفه خود بود.

این اتفاق موجب شد واکنش‌های متعددی در شیراز شد. غالب کسانی که از این اتفاق رنجش داشتند کارفرما را مقصر بیان کرده و عنوان کردند که این اتفاق باید با عذرخواهی مسئولین هتل خاتمه یابد.

قرارداد موقت بلای جان کارگران

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار فارس گفت: یکی از موضوعاتی که بلای جان کارگران استان و کشور است قراردادهای موقتی است که موجب می‌شود که کارگران از کوچک‌ترین حقی برخوردار نباشند.

مهرزاد مویدی ادامه داد: قراردادهای موقت موجب شده تا کارگران نتوانند هیچ‌گونه حق داشته باشند و اگر بنا به هر مشکلی از کارفرما شکایت کنند بسیار سخت خواهد بود تا بتوانند حقوق ضایع شده خود را باز پس گیرند.

وی تاکید کرد: یکی از نگرانی‌هایی که در جامعه کارگری وجود دارد آن است که رفتارهای مشابه مالک هتل توسط سایر کارفرمایان نیز اجرایی شود و مالک هتل به عنوان الگویی برای سایر کارفرمایان تبدیل شود.

او یادآور شد: کرامت انسانی و توجیه به رفتار انسانی باید در میان کارفرمایان به الگویی بدل شود که هیچ فردی از آن عدول نکند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار فارس در خصوص اخراج کارگر این حادثه گفت: با توجه به قانون اگر شخص دارای قرارداد باشد کارفرما می‌تواند به سادگی او را اخراج کرده و شخص دیگری را به جای او بگمارد.

وی تاکید کرد: همان گونه که بیان شد این ضعف قانون بوده که قراردادهای موقت به این صورت است و برای جان کارگران شده است و کارفرما به راحتی می‌توان. شخصی که دارای قرارداد کار موقت است اخراج کند و در هیچ محکمه قضائی نیز محکوم نشود.

مویدی افزود: تمام تلاش‌ها در این راستا است که بتوان زمینه بروز از چنین مشکلاتی را از بین برد اما نباید فراموش کرد که مسئولین استانی نیز باید در حمایت از کارگران گامی بردارند و اجازه ندهند هر کارفرمایی به هر صورتی که دوست دارد با کارگران برخورد کند.

به گفته این مقام مسئول برخی از کارفرمایان از حالی که در قانون قراردادهای موقت وجود دارد برای ضربه زدن به کارگر استفاده می‌کنند و سالانه شاهد ایجاد پرونده‌های قضائی مختلف در خصوص مشکلات کارگران و کارفرمایان هستیم.

از رئیس هتل شکایت می‌کنیم

مویدی تاکید کرد: خواسته‌ای که تمامی جامعه کارگری برخورد قانونی با مدیر هتل است تا تمامی کارفرمایان به این موضوع واقف شوند که اگر تخلفی از سوی کارفرما در برخورد با کارگر صورت بگیرد بخش‌های نظارتی و حمایتی همواره در راستای حمایت از کارگران اقدامات ارزنده‌ای انجام می‌دهند.

وی گفت: در تلاش هستیم تا در اولین زمان نسبت به شکایت از مدیر هتل اقدام کرده و شکوائیه ای نیز به زودی تنظیم خواهد شد.

به گفته مویدی سیلی مدیرعامل تنها بر صورت کارگر این هتل ننشست بلکه این سیلی بر صورت تمام کارگران استان و کشور بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: