کد خبر: ۲۴۵۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۲ - ۱۲ آبان ۱۴۰۰
جنوب نیوز: برخورد نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب های آزاد با آمریکایی هایی که در پوشش دزدان دریایی قرار گرفته بودند در کمترین زمان ممکن، فضای رسانه های بین المللی را آن چنان تحت شعاع قرار داد که راهی برای بایکوت خبری آن عملا ایجاد نشد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که پس از این که بار نفتکش ایرانی توسط تفنگداران آمریکایی در پوشش دزدان دریایی، پیاده سازی و به کشتی دیگری منتقل شد شاهد ورود آتش به اختیار یک فروند میل 17 نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای هلبرن و پیاده سازی کماندوهای پاسدار بر عرضه این کشتی به همراه پشتیبانی شناورها و سایت های موشکی در کنار آرایش سریع جنگی بودیم که هر نوع واکنش سریع را از ناوهواپیمابر نیمیتز با 85 جنگنده سوپر هورنت و دو کشتی اسکورت دیگر آمریکایی ها گرفت تا بار دیگر سیادت و آقایی جمهوری اسلامی بر آب های بین المللی ثابت شود.

این نوع عملیات که به شکل بسیار پیچیده و در کمترین زمان ممکن انجام شد ، حاوی چند پیام است؛

نخست این که ساختار سیاسی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل آل سعود در عربستان سعودی ، آل صباح در کویت، آل خلیفه در بحرین ، آل ثانی در قطر ، آل نهیان در ابوظبی و آل بوسعید در عمان نشان می دهد این کشورها فاقد ارکان منابع قدرت بوده و طی چهار دهه گذشته به جای هم گرایی و پذیرش هژمونی ایران بر منطقه به دنبال اجرایی شدن دکترین مهار دوجانبه آمریکایی ها بر منطقه با ایجاد اتحاد و پیوستگی بین خود و آمریکایی ها و ادامه حضور آمریکا در منطقه بوده اند.

این شرایط با شکست دکترین مهار دوجانبه به دلیل قدرت روزافزون جمهوری اسلامی ایران با داشتن تجهیزات نظامی و لجستیکی بازدارنده از یک طرف و عدم موفقیت امریکا در تعقیب نظمی چندجانبه در سطح منطقه برای جلب حمایت اروپایی ها برای محدود کردن قدرت موشکی و نظامی ایران از سوی دیگر ، عملا کشورهای حوزه خلیج فارس را دچار چالش هویت امنیتی کرده است.

دوم این که این شکست ذلت بار آمریکایی ها توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی دفعات متمادی نشان داد موازنه قدرت در منطقه برای حفظ امنیت بدون پذیرش جایگاه بازیگری بسیار باهوش و عمل گرا مانند جمهوری اسلامی ایران شکلی پایدار نخواهد گرفت. ثبات هژمونیک ایران طی چهار دهه گذشته بر خلیج فارس و دریای عمان نشان داده که هر نوع برخورد و رویارویی بین آمریکایی ها و جمهوری اسلامی ایران در این مناطق دریایی، بازنده ای جزء آمریکا نداشته و این موضوع سبب دفن هیمنه پوشالی آمریکایی ها در منطقه برای چندمین بار شده است.

سوم همین برخورد جمهوری اسلامی با دزدان مدرن آمریکایی در دریای عمان، به عنوان یک ره آورد می تواند در جهت‌گیری‌های سیاست خارجی دولت جدید ایران در دور جدید مذاکرات برجام تاثیرگزار باشد به گونه ای که سیاست های ریاکارانه آمریکایی ها که توسط متحدان غربی اش در قالب این مذاکرات دنبال می شود به همان اندازه اسب تراوا نیز برای ایران از حیث اثرگذاری بر مذاکرات بی اهمیت تلقی خواهد شد.

چهارم این که تحولات منطقه ای خلیج فارس و دریای عمان با وجود ترتیبات امنیتی ایران، در آینده ای نزدیک سبب به رسمیت شناختن هژمونی جمهوری اسلامی بر منطقه توسط کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خواهد شد و به زودی شاهد تغییر نگاه آنها به ایران خواهیم بود. سیاستی که طی چند سال گذشته قطر با فاصله گرفتن از سایر کشورهای عربی خود را به ایران نزدیک کرد و عربستان سعودی نیز در حال چانه زنی با ایران برای احیاء روابط دیپلماتیک و پذیرش ضمنی جایگاه ایران در منطقه طی مذاکرات محرمانه چندماه گذشته با نمایندگان کشورمان در عراق است.

و نکته آخر این که پازل شکست های آمریکا در منطقه که با خروج خفت بار از افغانستان در حال کامل شدن بود با حرکت پاسداران انقلاب اسلامی در بازپس گیری محموله نفتی در عملیاتی فوق العاده پیچیده ، می تواند به عنوان دروس دانشگاهی رشته های علوم و فنون دریایی در دانشگاه های معتبر جهانی تدریس شود تا نشان دهد که با وجود قدرت برتر نظامی جمهوری اسلامی ایران، چشم انداز تعیین سرنوشت آینده خلیج فارس و دریای عمان همچنان در دست کشور ما قرار دارد، همچنان که طی چهار دهه گذشته بوده است.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، دانش آموخته رشته علوم سیاسی در مقطع دکتری، خبرنگار  و فعال رسانه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: