کد خبر: ۲۴۵۵۴۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نقش صداوسیما در عمل به هشدارهای امنیتی رهبر انقلاب/ مشاور روحانی دست‌بردار نیست!

جنوب نیوز: محمود سریع‌القلم، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلبِ دولت اعتدال و فردی که گفته می‌شد مشاور رئیس‌جمهور روحانی است؛ اخیراً در یادداشتی که سایت اعتمادآنلاین از وی منتشر کرد، نوشته است: اگر ذهن طراحان آمریکایی-اسراییلی طی دو دهه گذشته واکاوی شود، بنظر می رسد آنها پذیرفته اند که ایران دانش هسته ای را کسب کرده است و شاید در مقطعی نیز آن را به توان بازدارندگی تبدیل کند، اما این توان باید در کنترلِ کاملِ آژانس بین المللی انرژی هسته ای باشد. چون فعلاً هماهنگی و ائتلاف با ایران ممکن نیست، بنابراین باید ضعیف ، فقیر و منزوی شود. هرچند ایران، مستقیم و غیر مستقیم، هرآنچه را که نیاز دارد، بالاخره از چین و امثالهم می تواند وارد کند و به حق وتوی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متکی باشد، ولی در مداری وسیع تر به فن‌آوری، سرمایه گذاری، یادگیری و ارتباطات، دسترسی حداقلی خواهد داشت.

او می‌افزاید:

"طولانی شدن مذاکرات هم به موازات همین راهبرد است زیرا مُعَلق نگاه داشتن خود به مرور زمان سبب تداوم ضعیف ماندن می‌گردد. سوالی که از این طرف مطرح می‌شود این است که: آیا ایران می تواند با اتکای به روسیه، چین و روشهای غیر متعارف؛ از تحقق فقر، ضعف و انزوا ممانعت ورزد؟ خرداد ۱۴۰۸ زمان مناسبی برای ارزیابی این موضوع خواهد بود.[1]

*جامعه باید دقت کند که حرف‌ها و مواضع رجال و تئوریسین‌های سیاسی را بر اساس کارنامه آنها قضاوت کند تا دچار اشتباهات مجدد نشود و راه‌های رفته را امتحان نکند.

کارنامه آقای سریع‌القلم و نتیجه تأکیدات او بر مذاکره و "پاسپورت" و غیره نیز امروز و پس از تجربه 8 ساله دولت اعتدالیون، برای پیر و جوان ایرانی مشخص و محرز است. به این معنی که نتیجه ژست‌هایی مثل مذاکره و تأکید بر تأثیر فراوان تحریم‌ها و ضعیف انگاشتن ایران، چیزی جز از دست رفتن فرصت‌های کشور و البته بیدستاوردی نیست.

یادداشت اخیر سریع‌القلم نیز خارج از فروض همیشه غلط او در ابتدای کلی تمام تحلیل‌هایش نیست!

فروض غلطی مثل تأثیر زیاد تحریم‌ها بر ایران، حرکت ایران به سوی فقر و ضعف و اتکای ایران به چین و روسیه!

این در حالی است که اثر تحریم‌ها به گواه کارشناسان کشور هرگز بیش از میانگین 30 درصد نیست. شاخص‌های ملی و بین‌المللی نشان از پیشرفت ایران دارد نه ضعف ایران (در این زمینه می‌توان به کاهش فقر مطلق و یا بیکاری تک رقمی در ایران اشاره کرد) و ادعای اتکای ایران به چین و روسیه هم یک ادعای غلط است زیرا مانیفست فکری نظام جمهوری اسلامی ایران، استقلال است نه اتکا و از همین رو نگاه ایران به متحدان بین‌المللی‌اش یک نگاه معقول است نه یک نگاه اتکاگرایانه!

جالب است که یک نگاه گذرا به استیلای هژمونی ایران از مرزهای شرق دور تا سواحل مدیترانه و هیمنه سیاسی، اقتصادی و دفاعی ایران در تمامی این گستره؛ غلط بودن ادعاهای رو به زوال امثال سریع‌القلم را از منظری دیگر نیز اثبات می‌کند.

امثال آقای سریع‌القلم نباید در زنگ حساب، انشا بخوانند و امروز یوم‌الحسابی است که اینان باید به‌جای حرکت همچنان بر مسیر تئوری‌های غلطشان؛ به مردم پاسخ بدهند چرا اشتباه می‌کردند و چرا 8 سال تمام از سرعت پیشرفت کشور کاستند؟!

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: