کد خبر: ۲۴۵۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۱:۵۲ - ۲۲ مهر ۱۴۰۰
دکتر لیلا انبارکی:
ضمن تبریک به مناسبت هفته نیروی انتظامی به تمامی بانوان پلیس ایران باید اشاره کرد در همین استان بوشهر، بانوان پلیس در تمامی پلیس های تخصصی، جهت برقراری امنیت اجتماعی در تلاشند و اگر پای سخنان هرکدامشان بنشنیم هزاران خاطرات تلخ از جرائم می شنویم.
جنوب نیوز: در اوایل قرن بیستم کشورهایی نظیر انگلیس، ایالت متحده امریکا، استرالیا و برخی دیگر از کشورهای  اروپایی جزء نخستین کشورهایی به شمار می روند که از بانوان به عنوان نیروهای پلیس استفاده کردند و بعدها در دیگر کشورهای دنیا نیز بانوان پلیس به عنوان یک شغل مهم پذیرفته شد و تقریبا در تمامی دنیا حضور زنان به عنوان نیروی پلیس، امری لازم و مهم شمرده شد.

در ایران نیز تاریخچه حضور بانوان پلیس به سال 1341 شمسی بر می گردد. زنان اونیفورم  بصورت درجه داران و افسران در شهربانی و ژاندارمری در تعداد محدودی از شهرهای بزرگ کشور مشغول به فعالیت و کار شدند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضور جدی بانوان پلیس در برقراری امنیت اجتماعی بیشتر احساس شد، بطوریکه در سال 1377 پذیرش و تربیت افسر زن بصورت نظامی  در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و داشجویان پذیرش شده در دانشکده پلیس زن در دانشگاه علوم انتظامی امین علاوه بر دروس علمی،  دروس نظامی و انتظامی اعم از گروگانگیری، کشف سرقت، کشف موادمخدر، تشخیص هویت، دستگیری متهم و تیراندازی با اسلحه های مختلف را به صورت عملی آموزشهای لازم را می بینند.

بانوان پلیس امروزه در جامعه اسلامی توانسته اند با برنامه ریزیهای مناسب و حضور در دوره های آموزشی بطور مدون مهارت های فردی مانند تیراندازی، آمادگی جسمانی و دفاع شخصی خود را ارتقاء می دهند تا آمادگیهای لازم  جهت خدمت به مردم در بحث پیشگیری از جرایم و کشف جرم داشته باشند.

از آنجا که نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند و با گذر زمان شاهد فعالیت های گسترده آنان در جامعه هستیم طبیعتا حضور پلیس زن در صحنه های جرمی که بانویی درگیر می باشد، می تواند کمک شایانی به همنوع خود داشته باشد در واقع می توان گفت پلیس زن می تواند آرامش، اطمینان و اعتماد همه جانبه در جامعه بانوان به ویژه خانواده ها  ایجاد کند.

به طور مثال در حال حاضر بانوان پلیسی که در پلیس آگاهی استان بوشهر مشغول به کار می باشند، هر لحظه در انجام ماموریتهای خاص بانوان چون کشف جرم، بررسی صحنه جرم، تشخیص هویت و کشف جسد آمادگی لازم را دارند و پا به پای مردان پلیس آگاهی در بررسی صحنه جرم (خاص بانوان) حضور دارند.

از خاطرات یکی از سرهنگ های بانوی پلیس آگاهی می توان به موردی اشاره کرد که این افسر ارشد در بررسی صحنه و تشخیص هویت خانومی در یکی از شهرهای بوشهر که اقدام به خودسوزی کرده بود حضور می یابد و در بررسی های خاص  متوجه به قتل رسیدن وی می شود .  در بیان خاطرات پرونده می گوید؛ بوی سوختگی گوشت و پوست جسد که پس از چند روز کشف شده بود موجب شد  تا چند روز نتوانم غذا بخورم،  اما خوشحالم که توانستم با تلاش و کنترل صحنه، جهت کشف حقایق به همکاران پلیس مرد کمک کنم.

در پلیس مبارزه با موادمخدراستان بوشهر نیز بهمین صورت، پلیس بانوان در کنار مردان در برقراری امنیت اجتماعی  تلاش می کنند و در ماموریتهایی که احتمال قاچاق موادمخدر توسط زن می باشد در کشف موادمخدر و دستگیری متهم حضور دارند.

از خاطرات یکی از افسران بانوی بازنشسته این پلیس در استان در دوران خدمت ، مربوط به خانومی می شد که با بلعیدن مقدار قابل توجهی هروئین اقدام به حمل و جابجایی موادمخدر کرده بود که در بازرسی های اولیه پلیس بانو متوجه وضعیت وخیم جسمی خانوم شده که بلافاصله حامل موادمخدر را به بیمارستان منتقل و جان وی را نجات می دهند. به گفته پزشکان اگر به بیمارستان منتقل نشده بود به علت بازشدن یکی از بسته های کوچک هروئین قطعا موجب مرگش می شد.

در کنار ماموریت های پلیس های تخصصی ، تعدادی مشاوران بانوی پلیس نیز با حضور در کلانتریهای استان  در حفظ کانون خانواده های آسیب دیده به عنوان رکن اساسی جامعه تلاش می نمایند که بصورت مختصر می توان به موارد متعددی از نجات دختران که قصد خودکشی داشتند اشاره کرد.

بنابراین با توجه به انتشار بعضی از محتواها و کلیپ ها در فضای مجازی باید افزود؛ در هر سازمانی نقایصی وجود دارد در نیروی انتظامی نیز همین مسئله صدق می کند و مسئولان این سازمان در تلاشند پلیسی در تراز انقلاب اسلامی داشته باشند و علاوه بر برقراری امنیت، موجب ارتقاء آرامش در اقشار مختلف جامعه شوند و نباید آنچه را که در شبکه های اجتماعی و ماموران خاطی که گاهی اوقات دچار اشتباه شده و رفتار ناخوشایندی از روی احساس با مجرمان دارند را یک طرفه قضاوت کنیم و همه زحمات این گروه سختکوش را زیر سوال ببریم.

 در پایان ضمن تبریک به مناسبت هفته نیروی انتظامی به تمامی بانوان پلیس ایران باید اشاره کرد در همین استان بوشهر، بانوان پلیس در تمامی پلیس های تخصصی، جهت برقراری امنیت اجتماعی در تلاشند و اگر پای سخنان هرکدامشان بنشنیم هزاران خاطرات تلخ از جرائم می شنویم. به امید روزیکه جرم در جامعه رخ ندهد.

یادداشت: دکتر لیلا انبارکی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: