کد خبر: ۲۴۵۴۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۷ - ۱۷ مهر ۱۴۰۰
به گزارش جنوب نیوز؛ دکتر مایکل بنینگر، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی در کلینیک کلیولند در این رابطه می‌گوید: معمولا حدود ۷۵ درصد تنفس همه انسان‌ها از یک سوراخ بینی و ۲۵ درصد از سوراخ دیگر انجام می‌شود و البته سوراخ بینی غالب در طول روز تغییر می‌کند. این موضوع، چرخه بینی یا چرخه تنفس نامیده می‌شود.اگرچه ما معمولاً متوجه تغییر در مسیر تنفسی خود نمی‌شویم، اما به طور طبیعی در حین تنفس، یک سوراخ بینی دچار احتقان شده و کمتر به عبور جریان هوا کمک می‌کند.

بر اساس یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در مجله PLOS One منتشر شد، پژوهشگران دریافتند به طور متوسط الگوی تنفسی انسان هر دو ساعت یکبار تغییر می‌کند. بر اساس این مطالعه، افراد راست دست تمایل به صرف زمان بیشتری برای استفاده از سوراخ بینی چپ خود دارند. هنوز هیچ کس نمی‌داند که چرا چرخه بینی ایجاد می‌شود. اما یک نظریه رایج در این رابطه وجود دارد که می‌گوید این امر به تامین رطوبت در یک طرف بینی می‌افزاید تا خیلی خشک نشود.

اکثر مردم از وجود چرخه بینی آگاهی ندارند با این حال، ممکن است در هنگام خواب این موضوع بیشتر مشخص شود. به عنوان مثال، اگر فردی به پهلوی راست خود دراز بکشد، باعث می‌شود که سوراخ بینی پایین - سوراخ بینی راست - بیشتر متراکم شود. به گزارش سیناپرس، البته اگر فردی چرخه سوراخ بینی مناسب را به طور تصادفی انتخاب کرده باشد، هیچ مشکلی را حس نمی‌کند، اما اگر چرخه بینی باعث شده باشد سوراخ بینی چپ بیشتر متراکم و سوراخ بینی سمت راست به دلیل خوابیدن به پهلو تنگ شود، ممکن است تنفس دشوار شده و فرد از خواب بیدار شود.

معمولاً افراد تنها در صورتی متوجه چرخه تنفسی می‌شوند که یک طرف بینی خود را مسدود کرده باشند. یکی از راه‌هایی که ممکن است این موضوع را مشخص کند، هنگامی است که تیغه بینی فردی به دلایلی مانند انحراف یا شکستگی، جابجا شده و به یک طرف فشار بیاورد. برخی از افراد همچنین در بینی خود دارای پولیپ هستند که می‌تواند در روند تنفس مشکل ایجاد کند.

اگرچه ممکن است هنگام سرماخوردگی بینی شما دچار گرفتگی شود، اما این به دلیل چرخه بینی نیست. به طور کلی، هر دو سوراخ بینی در هنگام بیماری تنگ می‌شود، بنابراین بدون توجه به جایی که در چرخه تنفسی، فرد سرماخورده دچار مشکل می‌شود. دارو‌هایی مانند اسپری‌های ضد احتقان بینی و همچنین ورزش می‌توانند به شما در تنظیم تنفستان کمک کند.

منبع : تابناک جوان

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: