کد خبر: ۲۴۵۳۹۱
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۹ - ۱۰ مهر ۱۴۰۰
در آستانه سفر دولت به استان
این استان به علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صتعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است؛ به گونه ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته است.
جنوب نیوز: بر اساس صحبت های اخیر معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر ، روزهای پایانی این هفته استان بوشهر مفتخر به حضور ریاست محترم جمهوری به همراه اعضاء هیات دولت است. حضور معظم له در این استان از باب این که در روزهای آغازین شکل گیری دولت سیزدهم هستیم، از جهاتی می تواند به شرط ارائه و بیان با برنامه و راهبرد مشخص مطالبات جدی مردم از زبان استاندار و پیگیری های مستمر مسئولین استان، حائز اهمیت باشد.

این استان به علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صتعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است؛ به گونه ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته است.

استان بوشهر از 10 شهرستان، 24 بخش و 46 دهستان و 37 شهر و حدود 910 آبادی تشکیل شده و با جمعیت 1163400 نفر، دارای چهار حوزه انتخابیه و چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی است.

از جمله مسائل اولویت دار  این استان می توان به کمبود منابع آب، بیکاری،تعطیلی عمده مراکز تولیدی، مشکل مواصلاتی و جاده ای به خصوص عدم اتصال به خط ریلی کشور ،کم توجهی به صنعت گردشگری، چندپایه بودن مدارس و مشکلات تحصیلی، نبود سیستم دفع فاضلاب شهری و پسماند در قریب به اتفاق شهرستان های استان و  کمبود امکانات بهداشتی و درمانی اشاره کرد.

وجود پتانسیل جهت ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی وابسته خرما و لیموترش، ایجاد  واحدهای
صنایع تبدیلی و تکمیلی نظیر کنسرو ماهی، توسعه صنایع وابسته به نفت، گاز و پالایشگاه و پتروشیمی، احداث واحدهای بسته بندی محصولات دریایی و ایجاد واحدهای صنایع آب و برق از مزیت های اصلی بخش صنعت و معدن این استان می باشد.

در استان بوشهر مهمترین فعالیت های صنعتی از نظر تولید ارزش افزوده به ترتیب فعالیت عبارتند
از: ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت سایر تجهیزات حمل و نقل، ساخت سایر محصولات کانی غیرفلزی ،ساخت محصولات غذایی و انواع آشامیدنی؛ فعالیت های مذکور در مجموع 95.47 درصد از ارزش افزوده صنعتی استان را تولید می کنند.

از مزیت های مهم دیگر استان، مزیت نسبی در تولید محصولات باغی نظیر خرما و لیموترش و همچنین گوجه فرنگی خارج از فصل و سواحل برای جذب گردشگر در شش ماه از سال است.

آب و هوای گرم و خشک این استان باعث ایجاد مزیت برای محصولات باغی فوق نسبت به سایر استان ها می باشد. همچنین مزیت نسبی در شیلات و آبزی پروری و وجود اسکله های صیادی (ماهی و میگو) در مجاورت خلیج فارس امکان پرورش آبزیان به شیوه های جدید مانند پرورش ماهی در قفس و همچنین امکان فعالیت های صیادی را ممکن ساخته است.

بررسی تعداد روستاهای استان در بازه زمانی 1375 تا 1390 حکایت از روند کاهشی تعداد روستاها در این استان دارد. به نحوی که در مدت 20 سال تعداد روستاها از 912 عدد به 850 روستا رسیده است. در بین شهرستان ها نیز تمامی آنها به جز شهرستان گناوه با روند نزولی تعداد روستاها مواجه بوده اند و در این بین شهرستان کنگان با از دست دادن 20 روستا بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

استان بوشهر از نظر نسبت تسهیلات اعطایی بانک ها به سپرده بانکی در سال 1398، دارای رتبه 31 در کشور بوده است، نرخ رشد سپرده های بانکی و نسبت خودپرداز به جمعیت نیز در استان نسبت به کشور به ترتیب دارای رتبه های 1 و 15، می باشد. رتبه استان از نظر ارزش کل معاملات بورس اوراق بهادار تهران 27 و استان از نظر حق بیمه سرانه در سال 1397 دارای رتبه 14 بوده است.

روند تحولات نرخ بیکاری در استان بوشهر و کشور در دوره زمانی 1395-1375 به تفکییک جنسیت نشان می دهد که نرخ بیکاری در استان بوشهر در میان زنان و مردان و کل همواره پایین تر از کشور بوده است که البته در سال 1395 ،نرخ بیکاری زنان در استان بوشهر از کشور پیشی گرفته است .

یکی دیگر از مسائل شایع در بازار کار استان بوشهر، بیکاری تحصیل کرده ها می باشد. در سال 1395 ،34.4 درصد از جمعیت بیکار استان دارای تحصیلات عالی بوده اند که در مقایسه با کشور از نسبت کمتری برخوردار است.
                                  
به طور اختصار مشکلات استان بوشهر را می توان در چهار بخش تقسیم کرد.

1) کم آبی برای مصرف شرب و بخش کشاورزی

2) زیرساخت های ریلی و جاده ای

3) ضعیف بودن امکانات بهداشتی و درمانی( پزشک متخصص و فوق تخصص، تخت ها و تجهیزات بیمارستانی)

4) ضعف عمده زیرساخت های گردشگری

بر اساس سند آمایش استان بوشهر، سند توسعه شهرستان های استان، تحقیقات میدانی انجام شده توسط برخی پژوهش گران، نهادها و رسانه ها جدا از این چهار شاخص استان بوشهر در بخش ها ذیل نیز توسعه نیافته است.

*بیکاری(کم توجهی به ظرفیت صیادی و تجارت)
*عدم وجود مشوق های سرمایه گذاری و بروکراسی شدید در این بخش با پاس دادن سرمایه گذار در بین دستگاه های اجرایی
*ضعف شبکه اینترنت و تلفن همراه
*نبود نیروهای انسانی متخصص در پست های کلان و میانه مدیریتی در سطح کشور
*مشکلات زیست محیطی کارخانه ها و صنایع استان و نابودی طبیعت
*کمبود امکانات و تجهیزات ورزشی
*نبود شبکه حمل و نقل ریلی
*ضعف زیرساخت روستایی از جمله نارسایی شبکه برق
*کمبود امکانات آموزشی- چندپایه بودن مدارس
*ضعف زیرساخت بندری از جمله اسکله ها جهت فعالیت صادراتی
*بافت فرسوده وسیع در همه 40 شهر استان
*ضعف در سیستم دفع فاضلاب شهری و پسماند
*ناتمام ماندن سدهای در دست ساخت از جمله 2400 پروژه در استان بوشهر
*عدم خرید تضمینی محصول خرما و توسعه نیافتگی نخیلات
*فعال نبودن شهرک های صنعتی در استان
*افت محصونت کشاورزی از جمله خرما و گوجه فرنگی به دلیل نبود حمایت کافی
از کشاورزان
*ضعف در استفاده از معادن و صنایع
*عدم پرداخت مطالبات برخی از کارگران و احتمال افزایش تجمعات کارگری (شرکت های نفت و گاز مستقر در تاسیات جنوب استان بوشهر
 مستقر در تاسیسات جنوبی استان بوشهر و شرکت صدرا)

خواسته عموم مردم استان بوشهر از ریاست محترم جمهوری و هیات دولت، تبدیل استانداری بوشهر به استانداری ویژه به همراه نگاه متوازن و عدالت محور دولت سیزدهم به این استان برای رفع مشکلات فوق در جهت محرومیت زدایی از چهره ژولیده و خسته این استان است.

انتظار می رود که استاندار محترم بوشهر در قالب برنامه هایی که در این سفر به دولت ارائه می می کند ، زمینه اخذ دستورات ویژه ریاست جمهوری و هیات دولت برای رفع این کاستی ها را در یک بازه زمانی مشخص فراهم سازد.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، دانش آموخته رشته علوم سیاسی در مقطع دکتری و خبرنگار
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: