کد خبر: ۲۴۴۷۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۶ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
تکواندوی ازبکستان در المپیک توکیو یک پدیده رونمایی کرد که قطعاً در آینده بیشتر نام او را خواهیم شنید.
المپیک توکیو| بی‌رحم و پرقدرت؛ رونمایی از پدیده دنیای تکواندو/ این نام را به یاد داشته باشید

به گزارش جنوب نیوز ، مسابقات تکواندو المپیک در وزن ۶۸- کیلوگرم با حضور میرهاشم حسینی، نماینده کشورمان برگزار شد و در نهایت یک ازبک توانست مدال طلای این دسته را از آن خود کند. نماینده کشورمان در این دوره از مسابقات با وجود اینکه پس از شکست مقابل حریف ازبکستان به جدول شانس مجدد برگشت، نتوانست عملکرد درخشانی داشته باشد.

نکته حائز اهمیت رونمایی از یک پدیده بود؛ مبارزی که قطعاً دنیای تکواندو در آینده بیشتر از او خواهد شنید. «اولگبک رشیدوف» متولد سال ۲۰۰۲ از ازبکستان با عبور از تمام حریفانش توانست به نشان طلا دست پیدا کند. او غیر از بازی دوم و در نبرد مقابل حریفی از کره‌جنوبی، در سایر رقابت‌ها عملاً هیچ شانسی به حریفان نمی‌داد و می‌توان گفت به راحتی نامش را در بین طلایی‌های المپیک ثبت کرد.

رشیدوف در بازی اولش توانست ۳۸ بر ۱۷ از سد سیدو فوفانا از مالی عبور کند و در بازی دوم دائه‌هون لی از کره‌جنوبی را ۲۱ بر ۱۹  شکست داد. مبارز ازبک در گام سوم میرهاشم حسینی، نماینده کشورمان را با نتیجه ۳۴ بر ۲۲ مغلوب کرد و در چهارمین مسابقه ندزاد هوشیچ از بوسنی را ۲۸ بر ۵ شکست داد. او در فینال هم کار چندان سختی نداشت و باردلی سیندن از انگلیس را با امتیاز ۳۴ بر ۲۹ از پیش‌رو برداشت تا خود را به عنوان یک پدیده به دنیای تکواندو معرفی کند.

رشیدوف پیش از حضور در المپیک توکیو، ۴۷ مبارزه رسمی داشت که در ۴۲ مبارزه به پیروزی رسیده بود و این یعنی ۸۹.۴٪ پیروزی در مسابقات که با توجه به شرایط و سن و سال این تکواندوکار ازبک، یک آمار جالب توجه به شمار می‌رود. او پیش از المپیک در رتبه‌بندی همه مبارزان بین‌المللی با ۲۲۲ امتیاز در جایگاه ۷۹۱ قرار داشت.

از جمله عناوینی که کسب کرده می‌توان به مدال طلای مسابقات نظامیان جهان در سال ۲۰۱۹ به میزبانی ووهان چین در دسته ۵۸ کیلوگرم اشاره کرد. وی در سال ۲۰۱۹ نیز در دسته ۵۵ کیلوگرم در مسابقات تکواندوی نوجوانان آسیا به مدال طلا دست پیدا کرد. رشیدوف در سال ۲۰۱۸ و در بازی‌های المپیک تابستانی جوانان که در بوینس‌آیرس آرژانتین برگزار شد، در دسته ۴۸ کیلوگرم مدال نقره را از آن خود کرد.

پدیده ازبک‌ها در سال ۲۰۱۵ و در مسابقات آزاد دانشجویان به میزبانی قطر و در وزن ۳۷- به مدال طلا رسید و در پیکارهای قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۱۷ در وزن ۴۵- توانست مدال طلا را به دست بیاورد. مدال طلای انتخابی المپیک قاره آسیا در سال ۲۰۲۱ در وزن ۶۸- کیلوگرم از جمله دیگر افتخارات این پدیده نوظهور دنیای تکواندو است. 

او در سال ۲۰۱۹ و در رقابت‌های قهرمانی آسیا توانست نتیجه‌ای عجیب از خود ثبت کرده و حریف اماراتی‌اش را با نتیجه ۵۳ بر ۹ شکست دهد. وی در مسابقات نظامیان هم توانست با نتیجه ۳۳ بر صفرحریفی از آلمان را مغلوب کند که این دو نتیجه را می‌توان از بازی‌های درخشان رشیدوف نامید. به نظر می‌رسد نام این مبارز را نباید به راحتی فراموش کرد چراکه قطعاً در آینده بیشتر نام وی به گوش اهالی تکواندو خواهد رسید.

منبع: فارس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: