کد خبر: ۲۴۴۷۶۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری؛
۵ طرح وزارت نیرو در ادامه پویش «الف- ب - ایران فردا» با اعتبار ۶۲۷ میلیارد تومان با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور در فارس به بهره برداری رسید.
۵ طرح وزارت نیرو در فارس افتتاح شد/ سد هایقر به بهره برداری رسید

به گزارش جنوب نیوز، پیش از ظهر شنبه در ادامه پویش هر هفته «الف – ب – ایران، فردا» پنج طرح حوزه وزارت نیرو با اعتبار ۶۲۷ میلیارد تومان در استان فارس از طریق ارتباط تصویری توسط رئیس جمهوری افتتاح شد.

این طرح‌ها شامل آبرسانی به حاجی آباد مرکز شهرستان زرین دشت، اتمام عملیات اجرایی سد هایقر فیروزآباد و افتتاح سه طرح نیروگاه برق مقیاس کوچک جمعاً به ظرفیت ۱۹ و سه دهم مگاوات در شهرک صنعتی شیراز و شهرک صنعتی جهرم است.

سد مخزنی ملی هایقر با حجم ۲۲۷ میلیون متر مکعب با طول تاج ۲۳۵ متر از نوع سد بتنی غلطکی است.

هدف از احداث این سد کنترل و ذخیره سازی سیلاب‌ها، تنظیم جریان و ذخیره سازی آب رودخانه قبل از شور شدن و بهره گیری از آن برای شرب، صنعت و کشاورزی و تأمین نیاز آب شرب شهرهای جنوبی استان فارس و اراضی پایاب است.

این سد در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری جنوب شرق شهر فیروزآباد در محلی بنام تنگ عرب‌ها یا تنگ هایقر بر روی رودخانه فیروزآباد ساخته شده است.

این طرح شامل خط انتقال و تصفیه خانه از سد رودبال به شهر حاجی آباد و روستاهای مسیر است و با بهره برداری از آن افزون بر ۳۵ هزار نفر از جمعیت این شهر و روستاهای مسیر دارای آشامیدنی سالم می‌شوند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: