کد خبر: ۲۴۳۵۸۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۶ - ۱۱ فروردين ۱۴۰۰
جنوب نیوز:می‌توان با شناسایی به موقع علائم سرطان روده خطر مرگ به دلیل ابتلا به این بیماری را به میزان زیادی کاهش داد.
 
سرطان روده یکی از دردناکترین و در عین حال رایج‌ترین سرطان‌هایی است که امروزه در جهان دیده می‌شود. سرطان روده زمانی که در ابتدا در حال گسترش است هیچ علائمی ندارد، اما با پیشرفت بیماری علائم آن نیز بروز می‌کند.
به طور کلی تشخیص به موقع سرطان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت درمان آن داشته باشد. از این رو، متخصصان همواره بر هوشیاری افراد درباره علائم بیماری تاکید دارند. همزمان با رشد و پیشرفت سرطان، ممکن است طیف گسترده‌ای از علائم در بیمار مشاهده شود. این موضوع به محلی از روده که تومور در حال رشد است بستگی دارد.

خونریزی تومور

فرد مبتلا به سرطان روده ممکن است در زمان اجابت مزاج شاهد خون یا مدفوع خونی باشد. در برخی موارد خون می‌تواند رنگ مدفوع را به شدت تیره کند. تیره بودن مدفوع بدان معناست که خونریزی در بخش‌های بالایی روده صورت گرفته است و هر میزان که رنگ خون در مدفوع آشکارتر باشد، خونریزی در نزدیکی مقعد رخ داده است.
در بسیاری از موارد خونریزی شدید نیست و ممکن است از سوی بیمار نادیده گرفته شود. با این حال، خونریزی دائمی از روده می‌تواند در بلند مدت باعث کم خونی فرد و نیز بروز حالت خستگی و رنگ پریدگی در وی شود.

دفع مخاط به همراه مدفوع

مشاهده میزان کمی مخاط به همراه مدفوع موضوع نگران کننده‌ای نیست. مخاط در مدفوع حالتی ژله‌ای دارد که به راحتی قابل تشخیص است. این مخاط در طول دستگاه گوارش برای سهولت در روند حرکت مواد غذایی ترشح می‌شود و در روده بزرگ دوباره جذب می‌شود.
در صورتی که شاهد حجم بالایی از مخاط در مدفوع خود هستید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تغییر در اجابت مزاج

تغییر در سبک اجابت مزاج بدان معناست که فرد بیشتر یا کمتر از حد معمول برای دفع مدفوع به توالت رجوع می‌کند. این امر می‌تواند ناشی از ابتلا به یبوست یا اسهال باشد. همچنین فرد ممکن است هنگام دفع احساس کند که محتویات مقعد خود را به طور کامل دفع نکرده است. این موضوع به ویژه اگر تومور در نزدیکی مقعد باشد شایع است.

درد شکم

سرویس سلامت همگانی انگلیس می‌گوید داشتن علائمی مانند درد در قسمت پایینی شکم، نفخ و احساس ناخوشی در این بخش می‌تواند یکی از علائم پیشرفت بیماری سرطان روده باشد.
زمانی که تومور در روده بزرگ و نزدیکی مقعد شروع به رشد کند، علائم سرطان می‌تواند بسیار شدیدتر باشد. در این موارد علائم زیر ممکن است بروز کند:
۱- بروز تمامی علائم ذکر شده پیشین، ولی بسیار شدیدتر
۲- کاهش وزن، احساس خستگی و ناخوشی عمومی
۳- در صورت پیشرفت سرطان، تومور بزرگ شده باعث انسداد مجاری و ناتوانی فرد در اجابت مزاج می‌شود. این موضوع می‌تواند با درد‌های شدید شکم و استفراغ همراه شود.

۴- در برخی موارد تومور می‌تواند باعث ایجاد حفره در دیواره روده بزرگ یا راست روده شود. در این مواقع، مدفوع به داخل شکم وارد شده و بیمار از درد‌های شدید و عفونت شکم رنج خواهد برد.

دردناکترین علائم ابتلا به سرطان روده؛ از وجود خون در مدفوع تا پارگی روده و عفونت شکم‌
متخصصان انگلیسی می‌گویند گرچه سرطان روده یکی از دردناکترین سرطان‌ها بوده و می‌تواند جان فرد را به مخاطره بیاندازد، اما با اقداماتی ساده می‌توان از این بیماری جلوگیری کرد. تحقیقات نشان داده است رژیم غذایی یکی از عوامل دخیل در بروز این سرطان است.

مطالعات متعدد حاکی از آن است زیاده روی در خوردن گوشت قرمز و فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش دهد. بهتر است افراد گوشت سفید را جایگزین گوشت قرمز در رژیم غذایی خود کنند. همچنین حبوبات بهترین جایگزین برای گوشت محسوب می‌شوند. داشتن رژیم غذایی حاوی فیبر نیز تاثیر زیادی در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده دارد.
منبع:تابناک
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: