کد خبر: ۲۴۳۲۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

فقر تئوریک تاجزاده برای تخریب "نامزد مقتدر" / کنایه عارف به نمایش اصلاح‌طلبان در "ناسا"

جنوب نیوز: محمدرضا عارف، از چهره‌های محوری جریان چپ و رئیس سابق شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به تازگی در بخشی از یک مصاحبه که سایت جماران آنرا منتشر کرد، نظرش را درباره "ناسا" یا همان گروه تازه تأسیس اصلاح‌طلبان موسوم به "نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان" مطرح کرده است.

متن پرسش‌های مطروحه از عارف و پاسخ‌های او را در ادامه می‌خوانید:

(سؤال) یکی از انتقادات اصلاح طلبان به شما در موضوع شورای عالی سیاست گذاری است. چرا این شورا در بزنگاه انتخابات مجلس کنار کشید و لیست نداد؟

عارف: انتقاد وارد است و این روندی بود که به شورا در سال ۹۸ تحمیل شد. من کاملا مخالف بودم و موافق لیست دادن در کل کشور بودم. منطقی‌تر بود که لیست می دادیم و سازوکاری که الان رسیدیم نشان می دهد که آن روش درست نبوده است. نهاد جدید هم عملا شورای عالی شده است. اسم که مطرح نیست و عملا نهاد اجماع ساز که ان شاءا... موفق باشد همان ترکیب اعضای حقوقی به علاوه ۵۰ درصد اعضای حقیقی است.

(سؤال) نظرتان درباره نهاد اجماع ساز چیست؟ چرا عضو نشدید و چرا بنیاد امید ایرانیان در این احزاب نیست؟ فکر می‌کنید بتواند خروجی موفقی داشته باشد؟

عارف: بنیاد امید ایرانیان هیچ وقت یک حزب نبوده است. در اساسنامه بنیاد حضور و فعالیت حزبی ممنوع است. این نهاد هم در همان روند تصمیمات دهه نود است. ما در دهه نود به این نتیجه رسیدیم که برای این که بتوانیم کارایی خود را بالا ببریم ترکیب اعضای حقیقی و حقوقی را نیاز داریم و این هم الان همان است و من در آستانه شروع کار برای توفیق شان دعا می کنم.

(سؤال) از خروجی نهایی این نهاد حمایت می کنید؟

عارف: بگذارید راه بیافتد. تا خروجی راه طولانی است. ما در ماه های آینده چند انتخابات داریم و برای ما اصلاح طلبان مهم تر از انتخابات ریاست جمهوری یا در حد ریاست جمهوری انتخابات شورای اسلامی شهر و روستاست.[۲]

*نمایش‌های دموکراتیک اصلاح‌طلبان در قالب شعسا و ناسا و... البته در حالی است که این نهادها نشان داده‌اند که عملا از استقلال رأی برخوردار نیستند و همواره غلام حلقه به‌گوش "هسته سخت" اصلاحات هستند.

هسته‌ای که مواضع سیاسی تندروانه و بعضا براندزانه دارد و هرچه بگوید و بخواهد را به بازیگران نمایش‌های مذکور دیکته می‌کند.

کما اینکه در جریان انتخابات مجلس یازدهم نیز شاهد بودیم سعید حجاریان چگونه "مشارکت مشروط" خود را به شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دیکته کرد و حتی عارفِ نجیب و معتقد به مشارکت نیز مجبور شد پای فرمان حجاریان را امضا و رسما دست به تحریم انتخابات بزند.

لازم به توضیح است که هسته سخت اصلاح‌طلبان در قبال انتخابات ۱۴۰۰ نیز مشغول پیشبرد یک بازی چند گانه است که اصلی‌ترین فاز آن بحث تکرار "تحریم خاموش انتخابات" است.

متأسفانه هنوز اشراف دقیقی نسبت به این طراحی سیاسی در میان صاحبان تریبون در کشور شکل نگرفته است. کما اینکه عده‌ای هنوز و علیرغم اعتراف رجال اصلاحات به تحریم انتخابات مجلس یازدهم؛ به این رخداد باور ندارند!

گفتنیست کلمه اختصاری ناسا در برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز دیده می‌شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: