کد خبر: ۲۴۳۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۲ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
رییس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین گفت: حمله یک قلاده گرگاس (گونه جانوری نوپدید گرگ‌سگ) به روستای «گورپان» این شهرستان در شب گذشته به زخمی شدن ۵ نفر از روستاییان انجامید.

"رضاخان اسلامی" چگونه ۱۶ سال انحراف و گرانی را رقم زد!؟ / حکیمی‌پور: ما اصلاح‌طلبان وظیفه‌ای برای مشارکت حداکثری نداریم

به گزارش جنوب نیوز؛ علی فرجی در مصاحبه با ایرنا همچنین افزوده است: این حادثه شامگاه دیروز روی داد که بر اثر آن مصدومان به بیمارستان منتقل شدند و سه تن آنان به صورت سرپایی درمان و امروز از بیمارستان مرخص شدند و ۲ نفر دیگر همچنان بستری هستند.[۴]

پیش از این و در ماه گذشته نیز حمله گرگاس‌ها موجب تلف شدن ده‌ها رأس گوسفند در روستاهای استان خراسان جنوبی شده بود. [۵]

سال گذشته هم حمله گرگاس در شهر تسوج در استان آذربایجان شرقی موجب مصدوم شدن ۸ نفر شد. [۶]

*گرگاس یک گونه جانوری نوپدید است که با اختلاط گرگ نر و سگ ماده متولد می‌شود.

گفته می‌شود از آنجا که این حیوان ژن سگ را دارد موجب حساسیت سگ‌های نگهبان نمی‌شود و به شدت نیز بیرحم و خونخوار است.

خطر این حیوان به حدی است که اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی سال گذشته مجوز معدوم‌سازی آنرا صادر کرد. [۷]

کارشناسان می‌گویند ظهور گرگاس‌ها نتیجه رها کردن توله سگ‌های ماده در طبیعت است. در گذشته این توله‌ها را می‌کشتند، اما بعدها با هدف آزار نرساندن به آنها از کشتن این توله‌ها خودداری شد و آنها را در طبیعت رها کردند؛  این توله‌ها پس از ۸ ماهگی به بلوغ می‌رسند و با پیوستن به خانواده گرگ‌ها در هر دوره زادآوری ۱۶ گرگاس یعنی بیش از ۱.۵ برابر زاد و ولد گرگ‌ها توله‌زایی می‌کنند.

مسئله اینجاست که سازمان محیط زیست باید فکری به حال این گونه خطرناک و غیر عادی بکند و همچون مسئولان سازمان محیط زیست در آذربایجان شرقی، تدابیر لازم را هرچه سریعتر اتخاذ کند.

خاصّه اینکه اولا شاهدیم برخی روستاها چه در شرق و چه در غرب کشور با معضل حملات این موجود عجیب‌الخلقه و خطرناک به انسان‌ها و دام‌ها مواجه‌اند.

و ثانیا هیچ بعید نیست که بزودی پای این موجود خطرناک به شهرها نیز باز شود و علاقه‌مندان نگهداری سگ و حیوانات وحشی به این حیوان هم علاقه پیدا کنند! و بعد هم مسئله حقوق حیوانات و در پایان داستان هم که قربانی شدن هرچه بیشتر مردم...

گزارش‌های حمله این جانور به انسان‌ها بسیار زیاد است و در صبح فردا اگر کودکان یا افراد بی‌دفاع، طعمه این گونه مهاجم قرار گیرند؛ حتما تقصیری سنگین بر عهده مسئولان ذیربطی که وظایفشان را در این باره انجام نداده‌اند، خواهد بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: