کد خبر: ۲۴۳۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۱ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
بررسی یک پدیده
خارج از این که وجود یک زنجیره کامل برای اجرای این پروژه را به عنوان یک ظرفیت مفید ارزیابی می کنیم، به دلیل فسادهایی که در درون آن می تواند ایجاد و آسیب زا باشد نمی توان چندان به رشد و توسعه این صنعت و همچنین ایحاد اشتغال های مولد در استان بوشهر کمک کند.
به گزارش جنوب نیوز، خبرهای دریافتی نشان می دهد که دولت به دلیل نبود توجیه اقتصادی برای آماده کردن زیرساخت های مزارع پرورش میگو، صفر تا صد موضوع را به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار کرده است.

بر این اساس اگر در گذشته شاهد ایجاد زیرساخت های صنعت پرورش میگو از جمله ایجاد کانال های ورودی و خروجی آب ، راه دسترسی و آماده کردن آب و برق برای سرمایه گذاران توسط دولت بودیم ، چندی است که این رویه تغییر و همه را به گردن بخش خصوصی انداخته است.

در این راستا و به جای قطعه قطعه کردن اراضی برای ایجاد مزارع پرورش میگو در 10 تا 20 هکتار و توزیع بین سرمایه گذاران خرد، این اراضی را پس از طی تشریفات قانونی مناقصه ای ، در بیش از 100 هکتار به یک فرد به عنوان سرمایه گذار بخش خصوصی پرورش میگو واگذار می کند تا در قالب یک شهرک شیلاتی فرد سرمایه گذار بتواند هم زمان کارخانه غذا، تولید لارو، کارخانه بسته بندی و مزارع پرورش میگو را ایجاد کند.

خارج از این که وجود یک زنجیره کامل از داشتن کارخانه غذا تا تولید لارو و بسته بندی میگوی تولید شده به عنوان یک ظرفیت مفید ارزیابی می کنیم، به دلیل فسادهایی که در درون آن ایجاد و آسیب زا است نمی توان چندان به رشد و توسعه صنعت پرورش میگو و همچنین ایحاد اشتغال های مولد در استان بوشهر کمک کند.

صرفنظر از این شرایط، به زودی با طراحی های ایجاد شده در استان بوشهر ، چند صد هکتار از اراضی خوب شهرستان بوشهر به جای قطعه کردن آنها به میزان زیر 20 هکتار، به شکل کلی در اختیار یک پیمانکار برنده شده در مناقصه گذاشته می شود تا زمینه ایجاد یک شهرک شیلاتی دیگری در استان بوشهر فراهم شود.

این در حالی است که در همین سال گذشته ، 300 هکتار از اراضی خوب پرورش میگو در شهرستان تنگستان پس از روند تشریفات قانونی، در اختیار یک سرمایه گذار بخش خصوصی گذاشته شد که به دلیل اهلیت نبودن وی و عدم حمایت های قانونی دولت از این سرمایه گذار عملا اتفاق خاصی ایجاد نشده و پروژه تعطیل است.

حال اگر همین تجربه بخواهد در شهرستان بوشهر تکرار و این اراضی به شکل کاملی پس از طی تشریفات قانونی ، به یک فرد داده شود به دلیل نیاز به هزینه های بالای ایجاد زیرساخت ها توسط بخش خصوصی، عملا اتفاق خاصی پیش نمی آید مگر این که فردی با استفاده از رانت بخواهد برنده مناقصه دریافت اراضی پرورش میگو شود و با درگیر کردن سیستم بانکی بخواهد تسهیلات کلان ارزان قیمت دریافت و در خارج از مسیر این پروژه اقدام نماید.

انتظار می رود که به جای دادن همه این چند صد هکتار به یک نفر ، این اراضی در ابعاد کمتر در اختیار تعاونی ها و یا افراد حقیقی کننده کار، قرار گیرد و دولت نیز با تامین زیرساخت ها لازم به کمک سرمایه گذاران خرد بخش خصوصی بیاید.

فعالان این عرصه معتقدند که با شرایط موجود، به زودی و در خوشبین ترین شرایط، پای افرادی که دارای توان محدود مالی در صنعت پرورش میگو می باشند به این عرصه ها باز و با استفاده از رانت های موجود ، این اراضی را تصاحب و پس از دریافت تسهیلات ارزان قیمت برای راه اندازی این مزارع در قالب شهرک های شیلاتی، بدون این که دست آورد مشخصی داشته باشند، پروژه را ترک می کنند.

پیشنهاد می شود با وجود دانش آموختگان فاقد شغل اما با تخصص های وابسته به صنعت پرورش میگو و همچنین و افراد با تجربه در این صنعت، زمین در قطعات کوچک زبر 20 هکتاری تقسیم و در اختیار افراد با انگیزه قرار گیرد ضمن این که دولت با ایجاد زیرساخت های لازم، روند ارائه تسهیلات به این پروژه ها نیز در قالبی قانونی و عدم فسادزا در اختیار متقاضیان واقعی قرار و بر حسن اجرای این پروژه ها نیز نظارت به خرج دهد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: