کد خبر: ۲۴۳۱۹۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۵ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۹
با یک رکورد استثنایی
در این آیین که به جزء نماینده شهرستان های جنوبی استان، هر سه نماینده حوزه های انتخابیه استان حضور داشتند، بیمارستانی به مرحله بهره برداری رسید که با وجود آماده شدن آن طی سه سال یک رکورد محسوب می شود.
به گزارش جنوب نیوز، پیش از ظهر امروز بیمارستان 110 تختخوابی شهدای هسته ای بوشهر به شکل ویدئو کنفرانس با دستور رئیس جمهوری و با حضور قائم مقام وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به بهره برداری رسید.

در این آیین که به جزء نماینده شهرستان های جنوبی استان، هر سه نماینده حوزه های انتخابیه استان حضور داشتند، بیمارستانی به مرحله بهره برداری رسید که با وجود آماده شدن آن طی سه سال یک رکورد محسوب می شود.

این در حالی است که گاهی یک پروژه در استان بوشهر حتی می تواند بیش از هشت سال دچار یک ساخت و ساز فرسایشی شود.

دکتر کشمیری ؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

* بیمارستان ۱۱۰ تختخوابی شهدای هسته‌ای بوشهر نخستین پروژه بیمارستانی کشور است که دارای بخش اورژانس حوادث پرتویی است. عملیات اجرایی این بیمارستان از سال ۹۶ در ۲ طبقه با هشت هزار مترمربع زیربنا شامل بخش‌های جراحی، تحت نظر اورژانس، ICU آغاز شد و برای خدمات عمومی و هسته ای ساخته شده است.

* این بیمارستان با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استانداری و نیروگاه اتمی بوشهر احداث‌ شده است. بیمارستان ۱۱۰ تختخوابی اورژانس هسته‌ای در مدت ۳ سال و با هزینه‌ای بالغ بر ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبارساخته شده است.* از این میزان اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان بابت هزینه ساخت و ۸۰ میلیارد تومان نیز برای تجهیز آن از محل اعتبارات استانی، سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هزینه شده‌ است.

* با توجه به اینکه شهر بوشهر تنها دارای یک بیمارستان دانشگاهی بود و از طرفی با توجه به وجود نیروگاه اتمی و احتمال بروز حوادث هسته ای این پروژه بعنوان تکلیفی برای خدمت به مردم استان مطرح و در اولویت قرار گرفت تا با تدبیر لازم برای راه اندازی این بیمارستان در دولت دوازدهم اقدام شود.

دکتر حریرچی ؛ قائم مقام وزیر بهداشت

* مردم به شایعه‌ها در فضای مجازی در خصوص شیوع نوع جدید ویروس کرونا از جمله انگلیسی و آفریقای جنوبی توجه نکنند.اگر ویروس خاصی دیده شود بر اساس سکانس ویروسی اعلام می‌شود و یک نفر نمی‌تواند بدون آزمایش و یا هر گونه تخصصی اعلام کند که مبتلا به ویروس جدیدی شده است.

* البته ایران در معرض ورود ویروس از کشورهای دیگر قرار دارد به خصوص استان بوشهر که به دلیل تبادلات با کشورهای جنوب خلیج فارس احتمال انتقال ویروس وجود دارد هرچند که این وروس می‌تواند در درون کشور نیز جهش یابد.

*در زمان حاضر وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور نسبت به شرایط اوج بیماری که در آبان ماه داشتیم بیش از ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد بستری و مرگ ناشی از ابتلا کاهش یافته است و این خود یک دستاورد بزرگ به شمار می‌رود که با همکاری مردم، رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، اجرای طرح‌های کنترل هوشمند از جمله محدودیت‌ها و طرح شهید سلیمانی که با غربالگری مردم بیماران شناسایی و در مرحله اولیه و قرنطینه سازی انجام شده است.

* با توجه  به روند نزولی شدید از نظر بستری و مرگ و میر و روند صعودی مختصر در برخی استانها هرچند با اوج گیری مرحله اول، دوم و سوم فاصله داریم اما باز هم زنگ خطر در خصوص بیماری وجود دارد. نکته کلیدی که وجود دارد این است که تا زمانیکه پوشش واکسیناسیون حداقل به ۷۰ درصد نرسد رعایت دستورالعملهای بهداشتی، درمانی و شیوه نامه‌های لازم ضروری است.

* استان بوشهر به شاخص ۶.۵ یا هفت نفر در ۱۰۰ هزار نفر بستری رسیده  این خود یک دستاورد است  که نشان می‌دهد توانستید مدیریت زندگی بیشتری را با مدیریت، همکاری مردم و به واسطه شرایط اقلیمی حفظ کنید. هدف اصلی رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی کاهش ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا تا زمان دستیابی به واکسن است در نتیجه هرگونه بی احتیاطی و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند خطرناک باشد.

*در استان‌هایی که تاکنون شیوع کم بوده در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند بیماری را با شدت برگرداند و اگر اوج گیری بیماری کووید ۱۹ تاکنون ۲ تا سه هفته به طول می انجامید با توجه به خصوصیات ابتلای ویروس جدید اوج گیری طی ۲ تا سه روز انجام و فرصت برنامه ریزی جدی وجود ندارد.

* الان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از ۸۵ به ۷۵ درصد کاهش یافته و بررسی ها نشان می‌دهد رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کاهش و موارد سرپایی به طرز قابل توجهی در برخی استان‌ها افزایش یافته است.

* دورهمی ها در فضای بسته و مسافرت امروز مهمترین مشکل در خصوص ویروس کرونا به شمار می‌رود و توجه نکردن به این اصول باعث شده که رنگ بسیاری از استان‌های آبی به نارنجی تغییر کرده است.

* براساس مقاله‌های جدید منتشر شده انتقال ویروس از سطوح خیلی مهم نیست و شست و شوی زیاد لازم نیست بلکه انتقال ویروس از فاصله کم، فضای بسته و بدون تهویه بیشتر امکان پذیر است.

* واکسیناسیون چهار فاز دارد و سند ملی آن در ستاد ملی کرونا تصویب شده در زمان حاضر در فاز نخست قرار است یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر زیر پوشش قرار گیرند که اولویت اصلی با گروه‌های بهداشت و درمانی که در معرض تماس با بیماران کرونایی هستند و بعد سایر کادر درمان و بهداشت و بیماران صعب العلاج و افراد سن بالا هستند که تا پایان سال این فاز عملیاتی می‌شود.

* اتکای نهایی ما به تولید دانشمندان ایران و واکسن داخلی است که از بهار آینده در دسترس قرار می‌گیرد و تا آن زمان از واکسن‌های وارداتی از کشور روسیه و واکسن کوماس و واکسن ایرانی کوبایی استفاده می‌شود.

* با توجه به اینکه روزانه هفت هزار مورد بیماری جدید با آزمایش در کشور ثبت می‌شوند و تجربه انگلیس و برخی کشورهای اروپایی در خصوص برخی بازگشایی ها که با افزایش شدید بیماری روبرو شدند، مدرسه‌ها تا اطلاع ثانوی به همین صورت باقی می مانند و اگر اشتیاقی در این خصوص باشد باید با رعایت دستورالعملها ونه از روی عجله و با شتابزدگی انجام نمی شود.

* هرچند برخی از کشورها با  سیاست حصر و تعطیلی مطلق چند هفته ای برخی بازگشایی ها از جمله بازگشایی مدرسه‌ها را انجام دادند اما بسیاری از کشورها  از جمله کشورهای آمریکایی، آسیایی و اروپایی نه قدرت سیاسی و اقتصادی لازم و نه این امکان را دارند که چنین رویه ای اعمال کنند.


دکتر ستوده؛ معاون امور عمرانی استانداری بوشهر

*دستگاه‌هایی که اعتباری دریافت می‌کنند باید پاسخگوی اعتماد مردم باشند. با هیچ کسی بر سر منافع مردم تعارف نمی‌کنیم و انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی به تعهدات خود در قبال مردم عمل کنند. سیاست استان در حوزه عمرانی در این مدت بر این بوده که پروژه‌های مورد مطالبه مردم در کوتاه‌ترین زمان و ارزان تمام شود.

*با اشاره به نزدیک شدن به عید نوروز ، در همین راستا شهرداری بوشهر باید در راستای عمران و آبادی شهر وارد فاز عملیاتی شود چون صرف کاغذ بازی کاری از پیش نمی‌رود. شهر بوشهر چشم و پیشانی این استان است و نباید اجرای برخی از پروژه‌ها دچار بروکراسی اداری شویم بلکه باید برای زیبا سازی شهر نهایت تلاش از سوی شهرداری و شورای شهر انجام شود.* شهرداری بوشهر در فرایند اجرای پروژه‌ها باید به خواست مردم احترام بگذارد و در زمینه اجرای پروژه‌ها تغییر رویه دهد. طبق آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این شرایط خاص اقتصادی  کشور، زمان ساخت چنین بیمارستانی حداقل ۱۰ سال برآورد می‌شد که استان در کمتر از از سه سال و نیم این بیمارستان را به طور کامل به بهره برداری رساند.

* برای احداث این بیمارستان، ۱۰۰ میلیارد تومان بابت ساخت و ۸۰ میلیارد تومان برای تجهیز آن از محل اعتبارات استانی، سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت هزینه شده‌ است.

* با تقدیر از پیمانکار این پروژه ، هرچند این پروژه مهم بیمارستانی با همت پیمانکار پروژه احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت که به لحاظ خوش قولی پیمانکار سعی می‌کنیم مطالبات ایشان پرداخت شود.

جمیری ، رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر

* بخشی از بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر افتتاح شد. امیدواریم سایر بخش‌های این بیمارستان با سرعت بهتری تکمیل شود تا ظرفیت درمانی استان افزایش یابد.

*برای پیگیری این پروژه نشست‌هایی با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونین این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه  برگزار شد.: با مذاکرات انجام شده منابع اعتباری قابل توجهی برای تکمیل و تجهیز بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر جذب شد.

* این پروژه در نوع خودش در راه‌اندازی سرعت عمل مناسبی داشته است تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی و کمبود تخت بیمارستانی در استان بوشهر، تأکید شد بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر هرچه سریعتر به بهره‌برداری برسد.

*بخش عمده‌ای از امکانات و خدمات درمانی استان در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر به عنوان بیمارستان اصلی مرکز استان مستقر است. اختصاص این بیمارستان  ویژه  بیماران کرونایی سبب شد مردم نتوانند از دیگر امکانات و خدمات بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر استفاده کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: