کد خبر: ۲۴۲۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۲ - ۲۵ دی ۱۳۹۹
دكتر هوشنگ رستم پور شهيدى
جنوب نیوز: دستور  رهبر معظم انقلاب درباره ممنوعیت واردات واکسن‌های کرونا که آمریکا و بریتانیا در تولید آن مشارکت دارند، تمام معادلات و برنامه‌های چه كسانى را بر هم زد ؟ و خشم و اعتراض شدید چه كسانى را برانگيخت و چرا؟

چرا شبکه های دشمنان داخلی و خارجی نتوانسته اند خشم خود را پنهان کنند و امام انقلاب را آماج حملات رسانه ای و اهانت قرار داده اند ؟

نیم نگاهی به موضوعی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند داشته باشیم،تا شاید نکاتی برای ما یادآوری شده و به عمق بيانات معظم له بیشتر پی ببریم.

واکسن فایزر- بیون‌تک که دو شرکت آمریکایی و آلمانی تولید کرده‌اند میانه ماه دسامبر و زمانی در آمریکا مجوز گرفت که بیش از ده ماه از آغاز پاندمی می‌گذشت.زمانی که خبر بستن قرارداد مطرح شد تنها واکسنی كه در سبد ساز و کار سازمان بهداشت جهانی قرار داشت نيز واکسن فایزر- بیون‌تک بود. جالب است بدانیم فایزر پیش از انقلاب و در سال 1964 یک شعبه هم در ایران تأسیس می‌کند که بعد از انقلاب به فعالیتش خاتمه داد.

اگر ادعای مسئولان درباره خرید واکسن از طریق ساز و کار کوواکس درست باشد، با سخنان امام خامنه‌ای باید قراداد آن را فسخ کنند. چرا كه مخالفت با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را قبلا به اطلاع مسئولان رسانده است.

سئوال اساسى اين است كه چرا ورود واكسن از كشورهاى امريكا و انگليس به اين روشنى توسط مقام معظم رهبرى ممنوع گرديد؟

اولين استدلال متقن ابهامات متعددی است كه درباره اثربخشی این واکسن وجود دارد.به دلیل مدت زمان کوتاه و فوری بودن این امر، اثربخشی و کارآیی آن‌ همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد،
دومين مسئله اينكه شرکت فایزر به عنوان یک شرکت داروسازی که اغلب باید اهداف انسانی را پیگیری کند، مشهور به یک شرکت با تمرکز بر مفاهیم "تجاری و اقتصادی" است.در سال ۲۰۰۹ این شرکت مجبور شد مبلغی بالغ بر ۲.۳ میلیارد دلار برای تسویه اتهامات فدرال پرداخت کند که یکی از شرکت‌های تابعه آن یک داروی مسکن به نام Bextra را به طور غیرقانونی به بازار عرضه کرده بود.

سوم سابقه تخلفات این شرکت در تولید واکسن است . عملکرد این شرکت داروسازی در طول تاریخِ فعالیت خود حاشیه‌های متعددی داشته است.

نکته‌ی قابل توجه دیگر عوارض جانبی این واکسن و پیامدهای ایجاد شده در برخی از دریافت‌کنندگان آن مى باشد.

فایزر همچنین از طریق بازاریابی تهاجمی رشد کرده  و همراه با بازاریابی مشکوک، فایزر برای دهه‌ها در کانون بحث و جدال درباره قیمت گذاری خود قرار دارد از جمله یک مورد تعیین قیمت که از سال ۱۹۵۸ آغاز شد.

اي شركت در ازای قول پزشکان برای توصیه یا تجویز محصولات فایزر، تور‌هایی تفریحی ترتیب و حتی پرداخت‌های نقدی مستقیم نیز انجام مى دهد.

در مجموع نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند هزاران نفر از کادر درمان در آمریکا از دریافت اين واکسن امتناع ورزیده‌اند.حال اگر بخواهیم واکسن های خارجی را تزریق کنیم احتمال حمله بیولوژیکی هم وجود دارد. نباید در برابر دشمنان خود ساده اندیشی کنیم و این فرصت را در اختیار آنها بگذاریم؛
مع الوصف بيانات مقام معظم رهبرى در مورد ممنوعيت ورود واكسن امريكايى از يك سو به سابقه و عملكرد آنان و از سوى ديگر توجه و تقويت توليدكنندگان داخلى  با وجود دو مؤسسه «انستیتو پاستور» و «سرم‌سازی رازی» كه سابقه‌ای به طول یک قرن در واکسن‌سازی و فعالیت‌های دارويى دارند اشاره مى كند.پس باید اذعان کرد تولید واکسن کرونا خیلی دور از انتظار نیست. محققان ما نیاز به حمایت همه جانبه دارند و دولت و ملت باید با تمامی توان و قدرت، شرایط لازم برای فعالیت‌های آنان را فراهم کنند.

بنابراین اتکا به دانش داخلی در این زمینه هم می‌تواند به موفقیت‌های بسیاری دست یابد.
این تنها تشريح بخشى از موضوعاتی که مقام معظم رهبری در صحبت‌هایشان به آن اشاره کردند، شاید بد نباشد که از این پس کمی بیشتر به توانایی‌های خود نگاه کنیم تا دست نیاز کمتری به کشورهایی ببریم که در عمل هرگز برادری خود را به ما ثابت نکرده‌اند.

بدون شك با درايت و الهامات خاص امام خامنه اى اين بار نيزتوطئه سنگینی كه انگليس ، امريكا و صهيونيست ها با همراهى مزدوران داخلى برای نسل کشی ایرانیان طراحی کرده بودند ناکام ماند و اینگونه با اهانت و هتاکی به ساحت ولایت دارند عقده گشایی میکنند.

اگرچه رهبر معظم انقلاب با واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی مخالفت کردند اما این به‌معنای جلوگیری از هرگونه واردات نبود چراکه بصراحت اعلام کردند واردات از کشورهای دیگر مانعی ندارد اما واکسن کرونای فایزر فاقد این مولفه است .

اینکه، افرادی علیه بیانات رهبر انقلاب موضع‌گیری کردند و به دوقطبی سازی دامن زدند که قاطبه‌ آنها صرفاً به‌دلیل عناد با مردم ایران، مسئله سلامت را با سیاست پیوند می‌زنند و حامیان این کمپین  به بهای به خطر افتادن جان هموطنانشان حاضر نیستند کسی به آمریکا چپ نگاه کند. البته كه واکسن می سازیم و اکسن مطمئن می خریم.

یادداشت: دكتر هوشنگ رستم پور شهيدى
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: