کد خبر: ۲۴۲۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - ۲۴ دی ۱۳۹۹

جنوب نیوز: سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت به تازگی در سخنانی پیرامون امنیت تهران بزرگ که خبرگزاری فارس آنها را منتشر کرد، گفته است: استفاده مجرمان از سلاح سرد از جمله موضوعاتی بود که موجب نگرانی شهروندان بود و پلیس هم شاهد بود که مجرمان در حوزه سرقت، اوباش‌گری و مواد مخدر از سلاح سرد مانند چاقو، قداره، گرز و شبه سلاح استفاده می‌کنند لذا برخورد با حاملان و استفاده‌کنندگان از سلاح سرد در دومین مرحله از طرح صاعقه به مرحله اجرا گذاشته شد.

او می‌افزاید: در این طرح ۳۶۸ نفر از سارقان و زورگیران که اغلب در زمان سرقت از سلاح سرد استفاده می‌کردند، ۱۴۵ نفر از اوباش استفاده‌کننده از سلاح سرد یا سلاح جنگی و ۱۴۹ نفر از حاملان یا تهیه‌کنندگان سلاح سرد بازداشت شدند. همچنین در طرح مذکور ۱۰ قبضه سلاح جنگی نیز کشف و ضبط شد.

فرمانده انتظامی پایتخت همچنین با اولتیماتوم به اخلالگران در امنیت مردم اعلام کرد: افرادی که با سلاح بخواهند امنیت جامعه را برهم بزنند باید منتظر برخورد قاطعانه و حتی مسلحانه پلیس باشند؛ نمی‌گذاریم با امنیت مردم شوخی شود و اجازه نمی‌دهیم مجرمان امنیت را دچار اخلال کنند. [۴]

*در زمینه برخوردهای امنیتی ناجا شاهد هستیم "کشتیبان را سیاستی دیگر آمد" و گویا قرار است من‌بعد از این عربده‌کشی برخی اوباش با "سرب داغ" از سوی پلیس کشورمان پاسخ داده شود.

چند هفته قبل بود که سردار حاج‌قاسم رضایی، جانشین جدید نیروی انتظامی طی سخنانی خطاب به فرماندهان عملیاتی ناجا در یک فیلم ویدئویی گفت:

"اگر –شروری را- در صحنه درگیری گرفتید و من ببینم این سالم اینجا ایستاده؛ باید پاسخ بدهید که چرا سالم است؟

-اگر او- در صحنه درگیری قمه دستش بوده الان باید من دست شکسته او را ببینم.

اگر قمه در دست داشته و رعب و وحشت ایجاد می‌کرده؛ همان موقع می‌بایست قلم پای او را می‌شکستید و من باید –پای شکسته‌اش را- ببینم. "[۵]

به جرأت می‌توان مواضع جدید فرماندهان ستادی نیروی انتظامی را فصل جدیدی در رویکردهای امنیتی پلیس ایران ارزیابی کرد.

فصل جدیدی که امنیت مردم و البته امنیت جانی نیروهای پلیس؛ دیگر با هیچ مسامحه و تعللی مواجه نخواهد بود و اشراری که در خیابان‌های شهر راهبندان می‌کردند، مأمور پلیس را با تبر تهدید می‌کردند و عربده‌کشی خیابانی و بریدن گوش مردم حرفه هر روزه آنها محسوب می‌شد؛ پس از این روز خوش نخواهند دید و بایستی به "روزگار سرب داغ" سلام کنند.

مسئله مهمتر در این رویکرد جدید پلیس اما "ضرورت همراهی و همگامی سایر مسئولان کشور " است.

مسئولانی در نهادهای تأثیرگذار قضایی و اجرایی که همگامی آنها با پلیس و اِعمال قوانین سختگیرانه و پیشگیرانه از سوی آنها در بحث جرم‌زدایی و مجازات مجرمین می‌تواند اراذل و اوباش را هرچه‌ سریعتر منقرض کند و امنیت بیشتری را به مردم و البته به نیروهای خدوم پلیس کشور هدیه دهد.

در رویکرد جدید پلیس برای ایجاد امنیت البته قضاوت اصلی با مردم خواهد بود... اینکه آیا دوباره در رسانه ملی تصویر اراذل و اوباش سطح یک با چشم بسته پخش می‌شود یا همانطور که سردار رضایی تصریح کرده است "با قلم خرد شده"!؟

بدیهی است که تشریقاتی پنداشتن این دستورِ علنی شده در مقابل افکار عمومی (برخورد مسلحانه با اوباش) که از مدت‌ها قبل بایستی اجرا می‌شد و یا اجرا نکردن آن؛ خدشه‌های جدی به جایگاه نیروی انتظامی و شأنیت آن در پیشگاه مردم وارد خواهد کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: