کد خبر: ۲۴۲۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۲۳ دی ۱۳۹۹

جنوب نیوز: روسای سه رکن سازمان نظام پزشکی پس از تأکید رهبر معظم انقلاب بر ممنوعیت واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس، طی نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهور روحانی نوشته‌اند: همانطور که استحضار دارید امروز مهم‌ترین مقوله حوزه سلامت در جهان، مواجهه صحیح، علمی و مدبرانه در مقابل همه‌گیری بیماری کرونا و تنها راه غلبه و قطع زنجیره این بیماری مهلک که هر روز جان انسان‌های زیادی را تهدید می‌کند تأمین سریع و استفاده از واکسن مناسب و مؤثر بر اساس اولویت‌های تعیین شده است. یقیناً جنابعالی اطلاع دارید که بسیاری از کشورهای منطقه و جهان واکسیناسیون بر علیه بیماری کووید-19 را شروع کرده و حتی بعضی از کشورهای منطقه درصد قابل توجهی از مردم را تحت پوشش واکسن قرار داده‌اند.

به گزارش جماران، اشخاص فوق می‌افزایند:

"جناب آقای رییس جمهور امروز اولویت تهیه و خرید واکسن، نیازی حیاتی و ضروریست که باید صرفاً بر اساس نگرشی علمی و بر اساس مصالح ملی و فارغ از مسائل سیاسی به آن پرداخته شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار مردم و اقشار آسیب‌پذیر و گروه‌های پر خطر و کادر خدوم و فداکار درمان قرار گیرد.اگر چه تلاش‌های بی‌وقفه همکاران و دانشمندان کشور در جهت تولید واکسن داخلی بسیار ارزشمند و موجب تثبیت پایه‌های تولید واکسن در کشور خواهد شد ولی جنابعالی واقفید که طی مراحل علمی و تولید انبوه واکسن داخلی به زودی مسیر نخواهد شد."

در این نامه سیاسی همچنین آمده است: لذا اینجانبان به عنوان نمایندگان جامعه پزشکی کشور مؤکداً از جنابعالی می‌خواهیم در جهت تأمین حقوق بدیهی مردم و انتظارات بر حق  کادر درمان، تمام مساعی دولت محترم را برای تهیه واکسن مطمئن و مورد تأیید مراجع علمی از طرق مختلف و با استفاده از همه ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی و به دور از مسائل سیاسی مبذول نمایید.

"مصطفی معین" از وزرای مستعفی در دولت اصلاحات که در اعتراض به روندهای سیاسی استعفا کرده بود؛ از جمله امضا کنندگان این نامه سیاسی است.[2]

*تأکید پر اصرار این نامه بر سیاسی نشدن ماجرای واکسن کرونا در حالی است که امضاکننده مبرّز این نامه یعنی آقای دکتر مصطفی معین یکی از نمادهای سیاسی‌کردن فرایندهای پزشکی و آموزش عالی در کشور است.

هم‌او بود که در هنگام وزارتش در دولت اصلاحات و پس از وقوع فتنه تیرماه 78؛ به جای اینکه در پی آرام کردن فضا برآید اما در یک اقدام اعتراضی دست به استعفا زد و بر آتش ماجرا دمید.

او بعدها در اعتراض به برخی فرایندهای سیاسی دیگر نیز از سمت وزارت علوم استعفا داد.

اکنون جالب است که چنین فردی برای شیطنت علیه دستور رهبری نامه‌ای سرگشاده را امضا می‌کند که قرار است بر مبنای آن دستور ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی یک حکم سیاسی جلوه داده شود!

این در حالی است که منطق حکم رهبری یک منطق روشن و در جهت حفاظت از سلامت مردم است.

حفاظت از مردم در مقابل دشمنی جرّار و بدخواه که حتی از واردات ماسک و داروی مورد نیاز بیماران مظلوم پروانه‌ای هم به ایران جلوگیری می‌کرد اما به یکباره مهربان شده و قصد دارد در یک فرایند خیریه مقادیری واکسن کرونای فایزر که عوارض آن هنوز مشخص نشده را به ایران هدیه بدهد.

بدیهیست که این بخش ماجرا یک بخش عقلانی است نه سیاسی و هیچ منطقی سلیمی نمی‌تواند جان مردم عزیز ایران را در این فرایند مشکوک سودا کند.

البته حکما آقای معین و دوستان اصلاح‌طلب ایشان نظر دیگری دارند... 

لازم به تأکید است که روند تولید واکسن ایرانی در چند بخش مجزای داخلی و تولید مشترک با کشور خارجی ادامه دارد و فرایند پروژه نیز تاکنون مطلوب بوده است.

*در نوشتن این قسمت از توییت یک فعال رسانه‌ای به نام آقای "رضا شکیبایی" نیز الهام گرفته شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: