کد خبر: ۲۴۲۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۲۳ دی ۱۳۹۹

جنوب نیوز: احمد زیدآبادی، فعال چپ و از بازداشت‌شدگان فتنه 88 در بخشی از یک مصاحبه که سایت اعتمادآنلاین آنرا منتشر کرد پیرامون چیستی اکنونِ اصلاح‌طلبان گفته است:

"اصلاح‌طلبان به دلیل حمایت از آقای روحانی و نداشتن چشم‌اندازی درباره مشکلاتی که دولت دوم او با آن روبه‌رو شد، فعلا توان تأثیرگذاری عمده را از دست داده‌اند و اعتبارشان در بین طبقات مختلف از بین رفته است و در شرایط حاضر کار خاصی نمی‌توانند، بکنند."

او می افزاید: به ‌نظر من –اصلاح‌طلبان- باید مقداری از قدرت سیاسی کناره بگیرند و موقعیت خودشان را در متن اجتماع تقویت و خودشان را به‌روز کنند، برنامه‌های ملی برای همه طبقات داشته باشند که این زمان‌بر هست؛ اما اینکه یک‌دفعه بخواهند کاری کنند که همه چیز سر جای اولش برگردد، فعلا امکان‌پذیر نیست و اصرار بر این مسئله نیز وضعیت را بدتر می‌کند؛ یعنی حضور در انتخابات و دادن شعارهای رادیکال کمک خاصی به آنها نمی‌کند. اصلاح‌طلبان تصمیمات غلطی –داشته- و زمان را از دست داده‌اند و برای رسیدن به یک موقعیت جدید نیاز به زمان طولانی است."[1]

*درباره شخصیت آقای زیدآبادی باید دانست که او در میان رجال اردوگاه چپ یک فرد رُک و صریح است که گاهی سخنانی را می‌گوید که به مذاق هسته سخت اصلاحات خوش نمی‌آید و از همین رو مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

از جمله این مواضع صریح آقای زیدآبادی می‌توان به همین سخنان اشاره شده در بالا و یا موضع چندی قبل او مبنی بر اینکه شرایط موجود نیازمند ورود یک کاندیدای مقتدر با سابقه نظامی است، اشاره کرد.

آنچه که زیدآبادی پیرامون زندگی و زمانه اکنون اصلاح‌طلبان بیان داشته اگرچه از سر دلسوزی است اما باید گفت که با واقعیت آغشته است. و اکنونِ اصلاح‌طلبان چیزی جز همان که زیدآبادی گفته است، نیست.

چپ‌ها با حمایتی عاشقانه از رئیس‌جمهور روحانی و تأکید بر اینکه ما "فدائیان روحانی" و "تضمین‌های روحانی" هستیم کار را به جایی رساندند که امروز حتی بیشتر از آقای روحانی باید پاسخگوی وضع موجود باشند.

و البته جز این هم نیست زیرا اصلاحات و مردان اصلاح‌طلب؛ عقل منفصل و شاکله دولت اعتدال هستند.

شرایط اشاره شده البته امکان عملگری مطلوب انتخاباتی را نیز از چپ‌ها ستانده است.

اما این مسئله هرگز به معنی مسلوب‌الید شدن آنها و عدم امکان تأثیر آنها بر انتخابات نیست!

کما اینکه آنها به راحتی می‌توانند گزینه‌های جوان خود را به انتخابات سال 1400 معرفی کنند و یا دیدیم که رفتار شریرانه این جناح در "تحریم خاموش انتخابات مجلس یازدهم" چگونه توانست موجب کاهش مشارکت کسانی از مردم در انتخابات شود.

در سرجمع ماجرا بایستی اشاره کرد که بیت‌الغزل این روزهای چپ‌ها در کنشگری‌های سیاسی؛ دور کردن گزینه‌های جهادی از دسترس مردم در انتخابات است. ضمن اینکه آنها در حالت‌هایی اعم از کاهش مشارکت مردم یا رأی‌آوری یک گزینه غیر جهادی و فاقد کارنامه اجرایی نیز می‌توانند مدعی "پیروزی حداقلی" باشند. اما همانطور که اشاره شد هدف اصلی آنها دور کردن گزینه‌های جهادی از دسترس مردم است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: