کد خبر: ۲۴۲۸۷۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۵ - ۱۷ دی ۱۳۹۹

جنوب نیوز: محمدجواد فتحی، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مجلس دهم طی یادداشتی در شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون انتخابات 1400 نوشته است:‌

"شورای نگهبان خود را موظف می‌داند تا در انتخابات نظارت داشته باشد و بعضی از زمان‌ها کار را تا جایی پیش می‌برد که یک شخصیتی مانند آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی (ره) را ردّ صلاحیت می‌کنند. در هر صورت باید به این نکته توجه داشته باشیم که شورای نگهبان می‌تواند بسیار در انتخابات 1400 تاثیرگذار باشد و آیا می‌خواهد فضا را بازتر کند، یا نه. در حال حاضر ارزیابی دقیقی نمی‌شود از انتخابات 1400 داشته باشیم و اخبار و عملکرد گذشته نشان می‌دهد خیلی آقایانی که دستی در تایید یا رد صلاحیت افراد دارند، خیلی رکن جمهوریت ملاک آنها قرار ندارد. نمایندگان مجلس یازدهم با رای اقلیت مردم وارد انتخابات شدند و همه دیدند که در تهرانی که 10 میلیون جمعیت دارد به چه میزان رای به عنوان نماینده تهران وارد مجلس شدند."[4]

*این از مظلومیت نظام اسلامی و شورای نگهبان است که فردی که با نظارت همین نظام و همین شورا حائز صلاحیت و منصب‌دار شده است و توانسته سابقه نمایندگی مجلس را وارد کارنامه خود کند اما به دلیل چرب و شیرین دنیا در مقابل ارکان نظام می‌ایستد و مدعی معارضه نظام با جمهوریت می‌شود.

این مسئله حاوی تأملات و عبرت‌های فراوانی برای اهل نظر و برای معقبین سیاسی است تا درس بگیرند و به سرنوشت امثال آقای فتحی و سایر قدرنشناسان نظام اسلامی تبدیل نشوند.

لازم به توضیح است که وجود شورای نگهبان و یا به عبارت دیگر، حضور هیئت ناظری که باید صلاحیت داوطلبان حضور در انتخابات‌های یک کشور را احراز کند؛ لازمه و مقوّم جمهوریت است و در تمام دموکراسی‌های پیشرفته دنیا نیز چنین ساز و کاری وجود دارد. و این از مهجوریت عقلانیت و کندی سیاست در اردوگاه اصلاحات است که برخی مردانش علیه شورای نگهبان بپا خواسته‌اند.

مسئله دیگر اقدام غلط ربط دادن میزان مشارکت مردم به آرای شورای نگهبان است.

حتما مشارکت گسترده یک امتیاز است اما حیات و قوام یک انتخابات به رعایت قانون و حضور کاندیداهای صاحب صلاحیت در آن است.

به دیگر سخن اینکه شورای نگهبان در وهله اول شأن قانونی دارد نه سیاسی و این احزاب و طیف‌های سیاسی هستند که بایستی با رفتارهای قانونی خود مردم را به مشارکت تشویق کنند.

رفتاری که البته اصلاح‌طلبان لااقل در انتخابات اخیر در مجلس یازدهم به آن متصف نبودند و با اقدام ناجوانمردانه "تحریم خاموش انتخابات" (لیست نمی‌دهیم!) حامیان خود در میان مردم را به رأی ندادن تشویق کردند.

جالب است که چپ‌ها در مقابل این سؤالات عقلانی که چرا نامزدهای جوان دارای صلاحیت را به شورای نگهبان معرفی نمی‌کنند و یا به کدامین دلیل از رفتارهای شریرانه سیاسی که منجر به خروج رجال آنها از حیطه صلاحیت می شود جلوگیری نکردند!؟ هیچ پاسخی نمی‌دهند و تقلا می‌کنند تا تقصیرهای خود را متوجه شورای نگهبان کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: