کد خبر: ۲۴۲۴۴۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۱۶ آذر ۱۳۹۹

جنوب نیوز: برخی رجال دولتی و اصلاح‌طلب طی روزهای اخیر صحبت‌های عجیبی را برای بزک کردن جو بایدن و سفید سازی او در نزد حافظه عمومی ایرانیان انجام داده‌اند.

اکبر ترکان، از مقامات سابق دولت و از مردان نزدیک به رئیس‌جمهور روحانی اخیراً طی یادداشتی در شماره شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی در همین رابطه نوشته است:

"پس از انتخابات آمریکا، فردی که دشمن ایران بود، حذف شده و کسی در این انتخابات پیروز شده که حداقل، دشمنی خود را به‌صورت علنی ابراز نمی‌کند. بنا نیست که ماهیت بایدن تطهیر شود، زیرا ماهیت آنها با ایالات‌متحده یکی بوده و سابقه آنها مشخص است اما ترامپ دشمنی‌های علنی با ایران داشت. ارتباط این فرد با رژیم اشغالگر، عربستان، کشورهای منطقه و باج‌خواهی‌هایی که انجام می‌داد، تعجب‌آور بود. روسای جمهوری پیشین آمریکا هرگز دشمنی خود با ایران را این‌چنین سخیف اعلام نمی‌کردند. دشمن بسیار خشنی به نام ترامپ رفته و جای خود را به کسی داده است که او هم مخالف ایران خواهد بود اما نه با درجه دشمنی که ترامپ با ایران داشت!"[5]

در کنار ترکان، حسین کمالی از رجال اصلاح‌طلب نیز در مصاحبه با روزنامه آرمان ملی اظهار کرده است: بنده با کسانی که عنوان می‌کنند «سگ زرد برادر شغال است» موافق نیستم. با کسانی که به همه روسای‌جمهوری آمریکا به یک چشم نگاه می‌کنند و بین آنها هیچ تفاوتی قائل نیستند موافق نیستم. سیاست‌های خصمانه ترامپ تنها علیه ایران نبود. وی با اغلب کشورهای جهان براساس منافع آمریکا وارد جنگ و ستیز شد. ترامپ به مثابه تاجری بود که در مواجهه با دیگر کشورها تنها به منافع خود فکر می‌کرد. واقعیت این است که ترامپ سیاستمدار نبود؛ بلکه یک معامله‌گر بود.

او می‌افزاید: با این وجود با پیروزی بایدن در انتخابات شرایط برای ایران به شکلی است که امکان گفت‌وگوی منطقی بین طرفین وجود دارد. بایدن برخلاف ترامپ تهدید نمی‌کند؛ بلکه عنوان می‌کند من قصد دارم مذاکره کنم و مناقشات را به صورت مسالمت‌آمیز حل کنم. این نشانه خوبی است.[6]

*دیرزمانی است که گزینه‌های "عقلانیت و مطالعه" در اردوگاه اصلاحات مهجور هستند و رویکردهای این جریان خاص سیاسی تأثیری از این دو مؤلفه مهم نمی‌پذیرد!

ادعای تفاوت بایدن و ترامپ در حالی است که "تجربه اوباما" در پیش چشم همین آقایان قرار داد و آنها در سن طولانی خود دیدند که چطور یک رئیس‌جمهور دموکرات(که سلف سیاسی بایدن محسوب می‌شود) نه تنها اجازه نداد حتی یک گلابی از وعده‌های موعود برجام در دامن دولت رئیس‌جمهور روحانی قرار بگیرد بلکه تحریم‌ها را بیشتر و اثربخش‌تر کرد و حتی در صبح روز امضای برجام نیز تحریم‌های جدیدی را در دامن دولت گذاشت.

اکنون چرا باید جو بایدن که هیچ نشانه‌ای از تفاوت او با سایر رؤسای جمهور وجود ندارد، از ترور سردار سلیمانی دفاع کرده است و بخش اعظم تحریم‌های ایران در دوران حضور او در کادر سیاسی کاخ سفید رخ داده‌اند؛ برادر شغال نباشد و یا دشمنی او با ایران و ایرانی کمتر باشد؟!

در سوی دیگر ماجرا افکار عمومی باید بدانند که چالش میان ایران و آمریکا یک "چالش هژمونیک" است و در چنین چالش‌های ماهوی نیز با آمد و رفت یک رئیس‌جمهور در ایران یا آمریکا هیچ تغییری در روند دشمنی‌ها حاصل نخواهد شد. مگر اینکه آمریکا تبدیل به یک کشور عادی شود.

تجربه 7 سال اخیر نیز بوضوح هرچه‌تمامتر همین گزینه را اثبات می‌کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: