کد خبر: ۲۴۲۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - ۰۵ آذر ۱۳۹۹

جنوب نیوز: محمدعلی اسفنانی، مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران به تازگی در بخشی از یک مصاحبه تلویزیونی و در هنگام مواجهه با سؤال مجری برنامه پیرامون گرانی؛ با تأکید بر اینکه بیان این مطالب در رسانه هیچ دردی را از مردم دوا نمی‌کند، علت گرانی‌ها را کمبود کالا عنوان کرده است!

به گزارش عصر ایران، او اما در اظهاراتی جالب توجه می‌گوید:

"آیا ما توان برخورد با اینهمه تخلف را داریم؟ صادقانه بگویم نه. واقعا امکانش نیست. ما یک عده محدودی در اختیار داریم که نهایتا اگر با یک واحد صنفی متخلف هم برخورد کنیم، هیچ تضمینی وجود ندارد که وقتی گشت ما از آنجا رفت مجددا تخلف نشود.

ما همین ۲ هفته قبل واحدی صنفی را داشتیم که بعد از ۳ بار تخلف کردن مجبور شدیم آن را پلمب کنیم.

ما باید وقتی ورود کنیم که همه قضایا تعدیل شده باشد و به میزان مورد نیاز مردم کالا ارائه شده باشد. البته در همان شرایط هم کسانی را داریم که تخلف کنند که ما با همان افراد معدود برخورد کنیم. "[۷]

*باید دانست که اساساً مردم به دولت رأی می‌دهند برای اینکه "بتواند"!

اما اینکه شاهدیم مقامات دولتی در قبال یکی از محرزترین مشکلات اقتصادی مردم یعنی "گرانی" اظهار می‌کنند که "نمی‌توانیم"! بسی جای تعجب و تأسف دارد.

در این باره بیان چند نکته ضروریست:

اول اینکه گرانی موجود در بازار، همانطور که در اظهارات مدیر کل تعزیرات هم آشکار است به هیچ وجه ربطی به مسئله تحریم و FATF و... ندارد بلکه به تخلف اشخاص مربوط است.

دوم اینکه این دولت ناکارآمد و ناتوان را اصلاح‌طلبان با "تکرار می‌کنم" در دامن رأی مردم گذاشته‌اند و اکنون نیز آنها بیش از هرکس دیگری و حتی بیشتر از شخص آقای روحانی بایستی از بابت این گرانی‌ها شرمنده باشند. که البته اصلا چنین نیست و آقایان حتی از لزوم تکرار یک روحانی دیگر در انتخابات۱۴۰۰ سخن می‌گویند.

در گام سوم نیز باید به این مسئله توجه داشت که دولت آقای روحانی اساساً به گزینه "نظارت بر قیمت‌ها" معتقد نیست و این مسئله را نیز بارها و بارها در نگرش‌های اقتصادی خود اعلام کرده است.

بدیهیست که در چنین دولتی، گرانفروشی سکه رایج بازار می‌شود و از درون دولت هم کسی نه عزم محکمی برای مبارزه با گرانفروشی خواهد داشت و نه توانش را! (مگر اینکه دستی از خارج از دولت و مثلا از سمت قوه قضائیه جلوی این قضیه بایستد)

در اشاره به اظهارات مدیر تعزیرات حکومتی تهران، بیان این نکته ضروریست که رئیس‌جمهور روحانی هم طی ماه‌های گذشته بارها و بارها دستور نظارت بر قیمت‌ها را داده است اما چیزی که در عمل رخ داده، گرانی بیشتر بوده است. [۸]

قضیه وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم سازمان تعزیرات حکومتی، چند هفته قبل و پس از تأکیدات رهبر انقلاب مبنی بر مبارزه با گرانی، بیانیه‌ای انقلابی! صادر کرد که در بخش پایانی آن می‌خواندیم:

"امروز و با تأکید رهبر معظم انقلاب بر نقش سازمان تعزیرات در هماهنگی با سایر سازمان‌های دخیل در مهار گرانی‌های بی‌دلیل و بدون توجیه برخی کالاها، باری مضاعف بر دوش خود احساس می‌کنیم و بی‌شک در تمامی سطوح سازمان بر آن خواهیم بود تا به یاری خداوند متعال به فرمایش حکیمانۀ رهبر معظم انقلاب لبیک گوییم و علاوه بر اقدامات فوری برای افزایش هماهنگی میان دستگاه‌های مسئول، بی‌وقفه و بیش از گذشته در راستای برداشتن بار گرانی‌های بی منطق و رفع مشکلات معیشتی مردم خدمت کنیم و گزارش آن را شفاف و روشن اعلام نماییم. "[۹]

بیانیه‌ای که البته اظهارات اخیر مدیر تعزیرات تهران کاملا آنها را زیر پا می‌گذارد.

گفتنیست، مسئله گرانی‌های موجود در بازار و عدم برخورد با این گرانی به حدی دور از منطق است که برخی محافل تحلیلی می‌گویند دستی نامرئی در کار است که قصد دارد بوسیله گرانی مردم را عصبانی کند و به این وسیله آتش بر هیمه "فتنه اقتصادی" بزند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: