کد خبر: ۲۴۲۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۱ - ۰۲ آذر ۱۳۹۹
هوشنگ رستم پور شهیدی:

جنوب نیوز: در جهت برگزاری با شكوه و عزتمند هفته بسيج و اجرای برنامه‌های متنوع در آن، معرفی بسيج به عنوان بدنه فعال ملت و مجموعه انقلاب با گستره متفاوت و حضوری اثربخش در خلأها و عرصه‌های مختلف كشور و انقلاب اسلامی  و با توجه به اينكه *مقام معظم رهبرى با درايت و بصيرت بى نظير فرمودند« تشکیل *بسیج، مصداق تام و تمام تبدیل تهدید به فرصت * بود. مرورى بر مفهوم بسيج و بسيجى به عنوان يك اقدام در تمامى برنامه ها ضرورت دارد.

سازمان بسیج مستضعفین در پنجم آذرماه ۱۳۵۸ با درایت و فرمان معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با هدف حراست از اصول انقلاب اسلامی و پاسداری از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی تشکیل شد تا به‌عنوان بازوی توانمند ولایت فقیه در مسیر تداوم و تعالی انقلاب اسلامی، از میهن اسلامی در برابر تجاوز، نفوذ و فتنه‌گری استکبار جهانی دفاع کند.

بسیج در طول تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی با توکل به خداوند، تاسی به ائمه اطهار، تکیه بر فرهنگ انقلابی، بهره‌مندی از اخلاق و فضائل اسلامی، کسب علم و دانش و بهره‌گیری از فنون نظامی پله‌های ترقی و کمال را به خوبی پیموده و امروز به مکتبی‌ترین، کارآمدترین و مردمی‌ترین نیروی مقاومت جهان تبدیل گشته است.

در حالت کلی می توان گفت که هدف از تشکیل بسیج را قرآن بیان فرموده چنانكه در سوره توبه آیه  41 می فرماید: « ‌انْفِرُوا خِفَافًا وَثِقَالًا وَجَاهِدُوا بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ۚ ذَٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ» ؛ برای جنگ با کافران، سبکبار و مجهز بیرون شوید و در راه خدا به مال و جان جهاد کنید، این کار شما را بسی بهتر خواهد بود اگر مردمی با فکر و دانش باشید؛در اصل یکصدوپنجاه و یکم قانون اساسی نيز به حکم آیه کریمه "وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم وَآخَرينَ مِن دونِهِم لا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ يَعلَمُهُم ۚ " دولت مؤظف است برای همه افراد کشور برنامه و امکانات آموزش نظامی را بر طبق موازین اسلامی فراهم نماید، به طوری که همه افراد همواره توانایی دفاع مسلحانه از کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند، حال اگر بخواهیم مفهوم بسیج و بسیجی را در ادبیات انقلاب اسلامی جستجو کنیم، چاره ای جز بیان مراد حضرت امام (ره) از بسیج و بسیجی * نداریم. معهذا *در اندیشه امام(ره) بسيج نهادي است اجتماعي با ابعاد متعدد. در اين نگرش بسيج ديگر صرفاً سازماني نظامي نيست که فقط در زمان جنگ و براي دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد،
بلکه *نهادي است وسيع و پاسخگوي نيازهاي اساسي و حياتي جامعه * و با اجزاي ديگر نظام، چنان هماهنگي و پيوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامي متصور نيست.

بنابراين از دیدگاه امام (ره ) بسیجی کسی است که در عمل علاقه خود را به پیشرفت و حفظ و گسترش اقتدار نظام اسلامی و شأن و حیثیت ملت مسلمان نشان دهد. یعنی بسیجی بودن معیار و ملاکی است که بر اساس آن ميزان تعهد اعضاي آن به اصول و آرمان هاي انقلابي سنجيده مي شود. همچنين مرور رهنمودها و دیدگاه های ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه‌ای (حف) شاخصهای بسیج ایده‌آل را به دست می‌دهد كه از اين منظر ابعاد اساسی دیدگاه معظم له شامل اهداف‌، وظایف اساسی‌، سازمان‌، نظام فکری بسیج است که یافته‌های حاصل ازنظرات مقام معظم رهبری بر این نکات تاکید دارد‌‌: اهداف فرهنگی‌،‌‌تربیتی بسیج مهمترین اهداف است‌؛دفاع از جمهوری اسلامی‌،مهمترین اهداف بسیج است‌ مردمی کردن امنیت مهمترین شاخص اهداف امنیتی است‌؛ *بصیرت مهمترین عامل در نظام دفاعی همه جانبه جمهوری اسلامی به شمار می‌رود ‌؛ آگاهی مسلمانان مهمترین شاخص نظام دفاعی همه جانبه اسلام است‌؛ نقش محوری در دفاع مقدس مهمترین دستاورد بسیج به شمار می‌آید ‌؛ روحیة یأس مهمترین آفت برای بسیج است‌؛ کسب آمادگی مهمترین اصل از اصول بسیج است‌.

در نهايت كلام و غايت آمال بايد گفت كه بسیج به معنی حضور و آمادگی در همان نقطه‌ای است که اسلام و قرآن و امام زمان ارواحنافداه و این انقلاب مقدّس به آن نیازمند است؛ لذا پیوند میان بسیجیان عزیز و حضرت ولی عصر ارواحنافداه - مهدی موعود عزیز - یک پیوند ناگسستنی و همیشگی است.

افتخار بسیجیان این است که مکتبشان اسلام و راه میان‌بری به نام *شهادت * آنان را به " عندربهم یرزقون" می‌رسانند؛ بسیجی‌ها؛ آنان که در وادی عشق چون شمع می‌سوزند؛ آنانند که برآسمان نیلگون پر می‌گشایند؛ هم آنان که قامتی به بلندای عرش اعلی گرفتند؛ برمشامم می رسدعطر شهیدان بسیج .بسیجیان روزتان مبارک.

یادداشت: دکتر هوشنگ رستم پور شهيدى
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: