کد خبر: ۲۴۱۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱:۵۶ - ۱۷ آبان ۱۳۹۹
سید رضا صدرالحسینی
برای کسب "فراراهبرد"های کیفی و کمی مطرح‌شده در بیانات امروز، چند نفرساعت باید کار می‌کردند تا با ترجمه و تحلیل اندیشکده‌های مهم دنیا، این جمع‌بندی منطقی، قابل درک و عملی را به مسؤولان سه بخش اقتصاد، امنیت و فرهنگ ارائه کنند؟
نسبت اندیشکده‌ها با بیانات فراراهبردی رهبر انقلاب

به گزارش جنوب نیوز، «سید رضا صدرالحسینی» کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل، در یادداشتی نوشت: روش معمول همه دولت‌های توسعه‌یافته، تأسیس مراکز مطالعاتی و پژوهشی، برای تعیین راهبردهای مورد نظر سیاستمداران، کارگزاران و قانون‌گذاران آن کشور است؛ هر روز که می‌گذرد، تعدد این اندیشکده‌ها، تینک‌تنک‌ها و اتاق‌های اندیشه‌ورزی، به دلیل نیاز روزافزون حاکمان و دست‌اندرکاران امور جاری کشورها بیشتر می‌گردد و حوزه مطالعات و پژوهش‌های آنان نیز عمیق و گسترده‌تر می‌شود.

حتی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، بر روی تعداد و تخصصی‌بودن این اندیشکده‌ها زورآزمایی نموده و برتری خود را بر مبنای این اندیشکده‌ها اعلام می‌کنند. در اکثر این کشورها کارمندان، کارشناسان و مسؤولان رده‌بالا، پس از فراغت از امور رسمی، به درخواست مقامات کشورها، به این اندیشکده‌ها منتقل و از دانش، فکر و تجربه آنان برای ارائه طریق در امور و اسناد راهبردی استفاده می‌شود؛ گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی، در آمریکا دست‌کم، بیش از ۲۵۰۰ اندیشکده در امور گوناگون تأسیس شده است.

بسیاری از کشورها نیز برای آگاهی از اسناد، شناخت راه و طرق میان‌مدت و درازمدت بازیگران مؤثر در عرصه بین‌الملل، گروه‌های مترجم و کارشناس را برای ترجمه اسناد، مقالات، کتب و سخنرانی‌های آشکار اندیشکده‌های مهم آن بازیگران، در دفاتر پژوهشی‌مطالعاتی، خبرگزاری‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تصمیم‌ساز به استخدام درآورده و هر روز گزارش‌هایی را برای مقامات مهم و تأثیرگذار کشور خود به شکل‌های مختلف ارسال می‌کنند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این مهم در کشور ایران نیز مرسوم شد و در طول دو دهه گذشته، گسترش راه‌اندازی این مراکز، رشد قابل توجهی یافت؛ تعدادی از جوانان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های مختلف، بخصوص در رشته‌های علوم انسانی که به یکی از زبان‌های خارجی به‌ویژه انگلیسی آشنایی دارند برای این امر مهم دعوت به کار شدند که اکنون مشغول بازخوانی اندیشه‌ها، افکار و برنامه‌های کارآمد کشورهای هدف هستند.

ضمن قدردانی از اقدامات اینان و ارج‌نهادن به وزارتخانه‌ها، نهادها، سازمان‌ها، مؤسسات و مراکزی که برای شناخت، بهره‌برداری و احیاناً مقابله با اقدامات دیگرکشورها پیش‌بینی نموده و برنامه‌ریزی می‌کنند اما یک سؤال مهم در مقابل ماست که برای بررسی موشکافانه راهبردهای عمیق امامین انقلاب اسلامی، چقدر سرمایه‌گذاری مادی و معنوی نموده‌ایم؟

به هیچ عنوان نمی‌خواهم تلاش‌ها برای بازتولید و فراوری فرمایش‌ها، مکتوبات و اندیشه‌های رهبران انقلاب اسلامی در ۴۲ سال گذشته را زیر سؤال ببرم اما برای روشن‌شدن مطلب می‌خواهم یک مثال تقدیم کنم که کمتر از چند ساعت از آن نگذشته است و آن بیانات "فراراهبردی" امروز مقام معظم رهبری به مناسبت سه واقعه مهم است: میلاد با سعادت حضرت محمد (صلی‌الله علیه و آله و سلم)، هفته مبارک وحدت و سالگرد ۱۳ آبان که روز استکبارستیزی نامگذاری شده است.

جوهره بیانات "فراراهبردی" اخیر معظم‌له بدین شرح است:

سه موضوع برای کشور اهمیت ویژه دارد:
۱) اقتصاد
۱/۱- افزایش تولید
۱/۲- تاب‌آوری

۲ ) امنیت
۲/۱- امنیت داخلی (ضد نفوذ)
۲/۲- امنیت خارجی (بُرد بلند)

۳ ) فرهنگ
۳/۱- شناخت اولویت‌ها
۳/۲- پرداختن به اولویت‌ها

 براستی برای کسب این "فراراهبردهای" کیفی و کمی، چند نفرساعت باید کار می‌کردند تا با ترجمه و تحلیل اندیشکده‌های مهم دنیا، این جمع‌بندی منطقی، قابل درک و عملی را به مسؤولان سه بخش اقتصاد، امنیت و فرهنگ ارائه کنند؟

به نظر می‌رسد لازم است با مراجعه به قانون اساسی جمهوری اسلامی که تعیین سیاست‌های کلان کشور را بر عهده ولی فقیه گذاشته که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلت نظام تعیین شود، این راهبردها برای همه قوای سه‌گانه، سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت، نهادهای دولتی و حاکمیتی و  مؤسسات وابسته، قوای مسلح، سازمان های امنیتی‌اطلاعاتی، سازمان‌های فرهنگی داخل و خارج کشور، کانون‌ها و تشکل‌های اقتصادی و فرهنگی وابسته به همه نهادهای روحانیت و غیر آن و حتی همه کانون‌های فرهنگی خودجوش مساجد و محلات علاقه‌مند به ایران اسلامی، مشخص و تبیین شود.

تبیین  رهنمودها و راهبردهای دیگر معظم‌له بخصوص در مورد آزادسازی سرزمین‌های آذری منطقه قره‌باغ، حق آزادی ارامنه ساکن در این مناطق، احتمال حضور تروریست‌ها در نزدیکی مرزهای ایران، اقتدار هوشمند در محیط پیرامونی، عملکرد غیرمسؤولانه دولت فرانسه و دیگر فرازهای بیانات "فراراهبردی"  معظم‌له ان‌شاءالله در فرصتی دیگر مطرح خواهد شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: