کد خبر: ۲۴۱۵۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹

جنوب نیوز: رئیس‌جمهور روحانی طی سخنانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: مهم است که جلوی مسیر انتقال را بگیریم و برای اینکه این مسیر گرفته شود، به محض آنکه فرد فهمید مبتلا شده است، به خانواده و محل کار خود اطلاع داده و دو هفته در قرنطینه باقی بماند و حق خروج از قرنطینه را ندارد. اگر فرد تخلف کند برای هر نوبت تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

به گزارش ایرنا، او می‌افزاید: سازوکار و سامانه آن مشخص شده و وزارت بهداشت مسئول آن است. این تخلف باید به حسابی که وزارت بهداشت امروز اعلام می‌کند، واریز شود و اگر آن را واریز نکند از روش‌های دیگر گرفته می‌شود.

رییس دولت تدبیر و امید همچنین گفت: این جریمه‌ها باید به حسابی که امروز توسط وزارت بهداشت و درمان اعلام می‌شود باید واریز بشود و اگر فردی پرداخت نکرد از راه‌های دیگر به عنوان بدهکاری آن افراد اقدام می‌کنیم که جزو مصوبات امروز ستاد ملی کرونا بود.  

روحانی یادآورشد: همه افراد جامعه وقتی در جامعه حضور پیدا می‌کنند و از منزل خارج می‌شوند باید از ماسک استفاده کنند، اگر کسی از ماسک استفاده نکرد ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود. نیروی انتظامی و بسیج و ناظرین و بازرسان وظیفه دارند مشخصات افراد را ثبت و به خود فرد اعلام کنند و او باید ظرف دو هفته در حسابی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند، مبلغ جریمه را واریز کند و اگر واریز نکند از راه‌های مختلف از حساب او کسر خواهد شد و نیروی انتظامی از ابزار و وسایلی که در اختیار دارد استفاده می‌کند.

وی افزود: ممکن است فردی ماسک ندارد و کسی هم با او مواجه نشود و با او صحبت نکند در عین حال به او ابلاغ خواهد شد که چه روزی و در چه خیابانی بدون ماسک بوده است و موظف است ۵۰ هزار تومان جریمه را پرداخت کند.

روحانی بیان کرد: مصوبات امروز فقط برای تهران بزرگ است که ممکن است بعدا به استان‌هایی دیگر که مورد نیاز است تعمیم پیدا کند.[۱]

*اگرچه اهتمام رئیس‌جمهور روحانی به وظایفشان در مسئله کروناویروس قابل تمجید است اما با خوانش این تصمیم سخت‌گیرانه این سؤال نیز بروز می‌کند که چرا آقای روحانی در قبال مسئله گرانی که موجبات مشکلات عدیده‌ای را برای مردم فراهم کرده است دست به اتخاذ تصمیمات سخت‌گیرانه نمی‌زند؟

و فی‌المثل چرا از روحانی نمی‌شنویم که گرانفروش‌ها باید شامل فلان مجازات‌ها و تنبیهات بشوند!؟

این سؤالیست که از سال‌های دور از دولت می‌پرسند و فقط با پاسخ سکوت مواجه می‌شوند.

ضمن اینکه مثلا شاهدیم سخنگوی محترم دولت نیز به جای اینکه دستور کار اصلی دولت را مقابله با گرانی عنوان کند اما از این می‌گوید که اصلی‌ترین کار امروز ما عقب‌راندن تحریم‌هاست! [۲]

این رفتار عجیب دولت و بازی در زمینی که اساساً توپ در آن نیست؛ شائبه‌های بدبینانه‌ای را در بحث "فتنه اقتصادی" و دست‌های پنهانی که عامدانه به دنبال بیشتر کردن گرانی‌ها هستند ایجاد کرده است.

تاکنون چندین چهره اقتصادی عنوان کرده‌اند که مسئله روز اقتصاد ایران "مسئله قیمتها" است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: