کد خبر: ۲۴۱۳۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۷ - ۰۸ مهر ۱۳۹۹

جنوب نیوز: سپهر سیاست ایران مدتیست که با ۲ کارویژه اصلی مواجه شده است: "گرانی و کاهش مشارکت کسانی از مردم در انتخابات مجلس یازدهم. "

۲ مفهومی که اگرچه از جانب عده‌ای به هم ربط داده شده و نتیجه طبیعی برخی رخدادها انگاشته می‌شوند اما اندکی تدقیق در آنها نشان می‌دهد که مردم ایران عملا با دو پروژه از پیش طراحی شده مواجه‌اند!

دو پروژه‌ای که اولی با سیاه‌نمایی از وضع موجود کشور و دادن آدرس غلط مذاکره، یک گزینه ناکارآمد را در دامن رأی مردم گذاشت تا بدین وسیله مشکلات اقتصادی را ایجاد کند و دومی نیز با رفتار ضد دموکراسی "تحریم انتخابات"؛ کسانی از مردم را به عدم حضور در انتخابات تشویق کرد.

جالب آنکه مشکلات اقتصادی همواره بوده‌اند و حتی در مقاطعی در کشور با کمبود کالا هم مواجه بوده‌ایم اما کاهش مشارکت انتخاباتی هرگز رخ نداده بود.

*۲ راهبرد اشاره شده که تماما دستپخت ارکان هسته سخت اصلاحات هستند در طول ۸ سال گذشته با شدّت هرچه‌تمامتر پیگیری شدند.

امثال تاجزاده و حجاریان و... در ستادی که خودشان آنرا "هسته سخت اصلاحات" می‌نامند با وجود اینکه می‌دانستند اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است و با اینکه بهتر از هرکسی واقف بودند که مشکلات اقتصادی و تورّم در همه جای دنیا وجود دارد و ایران هم نمرات خوبی در بسیاری از شاخص‌های اقتصادی دارد اما با پروپاگاندای سیاه‌نما و اصرار بر گزاره‌هایی مثل گرسنه بودن مردم ایران و "و ما ادریک مالتحریم" که اولی را تاجزاده و دومی را حجاریان طی سال‌های گذشته بیان کردند؛ فضای کشور را به سمت بزرگنمایی از تحریم‌ها بردند در حالی که خود اذعان داشتند تحریم ابزار روانی دشمن است!

جالب است که آنها گزینه‌ای را با یاری ۲ دوره‌ای خود به ساختمان پاستور فرستادند که می‌دانستند او اهل "نظارت بر قیمت‌ها" نیست و این اعتقاد البته با حضور اصلاح‌طلبان ستادی در دولت نیز تقویت خواهد شد.

و امروز کار به جایی رسیده است که یک گرانی بیقاعده در بازار ایران حکمفرما شده که از هیچ قاعده تورمی، دلاری، تحریمی و بازاری پیروی نمی‌کند و جالب آنکه سخنگوی اصلاح‌طلب دولت هم تأکید دارد که کارویژه اصلی دولت نه نظارت بر قیمت‌ها که مبارزه با تحریم‌هاست! [۱]

و این تاجزاده است که پیش از ربیعی گفته بود: اغتشاشات آبان با خشونت بیشتر تکرار می‌شود...[۲]

بحث تحریم انتخابات نیز در رفتار اصلاح‌طلبان، در تأکید حجاریان بر مشارکت مشروط و در بیانیه شورایعالی اصلاح‌طلبان مبنی بر عدم معرفی کاندیدا در انتخابات مجلس یازدهم نیز کاملا هویداست.

هویدا بودنی که البته در ابتدای امر توسط اصلاح‌طلبان ستادی انکار می‌شد تا در کمند انتقادات قرار نگیرند. [۳] و البته همین انکارها نیز موجب شد که این پروژه آنطور که باید توسط برخی خواص کشور رصد نشود و در تریبون‌های عمومی هم مورد شماتت قرار نگیرد.

چپ‌های ستادی آنطور که از قرائن پیداست و با توجه به بیانیه اخیر موسوی خوئینی‌ها قصد دارند همین رفتار تحریمی را برای انتخابات ۱۴۰۰ نیز تکرار کنند.

تکراری که البته از سوی دیگر دل به مشکلات اقتصادی موجود بسته تا بصورت گازانبری به نظام اسلامی حمله کند و اغتشاشات "فتنه اقتصادی" را کلید بزند.

آنچه که گفتیم البته بر گام سوم طراحی‌های تاجزاده و حجاریان نیز دلالت دارد و آن "فتنه اقتصادی" است.

فتنه‌ای که به زعم امثال تاجزاده، هیمه آن با توجه به مشکلات اقتصادی و مشروعیت زدایی از نظام بواسطه عدم حضور کسانی از مردم در انتخابات گردآوری شده و نیاز به یک جرقه دارد تا یکی از خشن‌ترین اغتشاشات را پس از آبان ۹۸ کلید بزند.

اغتشاشاتی که برخی اعوان و انصار تاجزاده به خونین بودن آن اذعان کرده‌اند [۴] و سعید حجاریان نیز از محتمل بودن آن در ایام انتخابات ۱۴۰۰ سخن گفته است. [۵]

ما البته در مجموعه وبلاگ مشرق، کراراً و مدت‌ها قبل از اغتشاشات دیماه ۹۶ و آبان ۹۸، ضمن صحبت درباره این پروژه خونبار و ابعاد آن؛ پیرامون راه‌های مقابله با فتنه اقتصادی و اینکه فرماندهان و راهبران این پروژه چه کسانی هستند و طرح آنها چگونه خنثی می‌شود، مباحثی را مطرح کرده‌ایم.

مباحثی که حکما شنیده نشد که در پیامد آن شاهد بودیم فرمان آماده باش مقام معظم رهبری به تمام نیروهای مسلح برای مقابله با فتنه که چند روز قبل از آبان ۹۸ در دانشگاه افسری ایراد شد نیز شنیده نشد و پژواک نیافت.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: