کد خبر: ۲۴۱۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - ۰۷ مهر ۱۳۹۹
پس از 15 ماه
بیش از 15 ماه از زمان آغاز بکار احداث تقاطع غیرهمسطح مطهری می‌گذرد پروژه‌ای که قرار بود 18 ماهه به سر انجام رسیده و در دی ماه امسال به بهره برداری برسد، اما در حالی که این پروژه نهایتاً 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، چندی است که به دلایل متعدد متوقف شده است.

تقاطع غیرهمسطح بوشهر در کُما+عکس

به گزارش جنوب نیوز، بیش از 15 ماه از زمان آغاز بکار احداث تقاطع غیرهمسطح مطهری می‌گذرد پروژه‌ای که قرار بود 18 ماهه به سر انجام رسیده و در دی ماه امسال به بهره برداری برسد، اما در حالی که این پروژه نهایتاً 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، چندی است که به دلایل متعدد متوقف شده است.

عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح میدان شهید مطهری بوشهر تیر ماه سال گذشته آغاز شد، تقاطعی که بعد از تقاطع میدان آزادی به عنوان دومین تقاطع غیر همسطح شهر بوشهر بوده و ۱۸ ماه برای احداث آن زمان در نظر گرفته شد.

برای این تقاطع ۳۲ میلیارد و ۲۶۴ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافت که اغلب اعتبار آن از بودجه استانی تأمین می‌شود و با وضعیت پیش آمده در حوزه مصالح ساختمانی به قطع یقیین با این مبالغ به سرانجام نخواهد رسید.

از این پروژه به عنوان یکی از پروژه‌های شاخص شهرداری بوشهر در سال 98 یاد شد، پروژه پل میدانی که قرار است با هدف بهبود سیستم حمل و نقل و کاهش ترافیک درون شهری اجرایی ‌شود.

اما طولانی شدن و سرعت نچندان مطلوب در احداث تقاطع غیرهمسطح مطهری نارضایتی مردمی و نیز موجی از اظهارنظرهای منفی مسؤولان را ایجاد کرد.

استارت پالس‌های منفی از سوی مسؤولان

به نوشته فارس، کیوان هاشم زاده عضو شورای شهر بوشهر در نشست علنی شورا در آبان ماه سال گذشته گفته، تقاطع غیر همسطح میدان مطهری بوشهر با سرعت فوق العاده از برنامه زمان بندی عقب افتاده و پیمانکار آن کند پیش می‌رود که این موضوع را به شهردار هم اعلام کرده‌ام. زمان بندی پروژه 18 ماهه می‌باشد و اگر برای سرعت بیشتر پیمانکار اقدامی صورت نگیرد یا فکر چاره‌ای نشود، با این وضعیت تقاطع مطهری در شورای بعد هم به نتیجه نمی‌رسد و سرنوشت آن مشابه تقاطع میدان آزادی می‌شود که با زجر و دردسر به اتمام رسید.

پیمانکار سر موعد تمام نکند در لیست ردی قرار می‌گیرد

نارضایتی از روند احداث این تقاطع به حدی بود که در دی ماه 98 صدای معاون استاندار بوشهر هم در آمده بود. مهرداد ستوده در اظهار نظری گفته بود: پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان شهید مطهری بوشهر با پیمانکار غیربومی روند مطلوبی ندارد و به شهرداری اعلام شده تا یک هفته تعیین تکلیف گردد و اگر پیمانکار توان لازم برای ایفای تعهداتش را ندارد، کنار زده شود.

وی با بیان اینکه در شرایطی که دولت به دلیل کمبود نقدینگی، با اوراق اسلامی به پیشبرد پروژه‌های عمرانی می‌پردازد، قدردان پیمانکارها هستیم که از منابع خود به پروژه‌ها تزریق می‌کنند، اظهار داشت: با این حال تلاش شده با مدیریت منابعی که در اختیار داریم، زمان بندی پروژه‌ها مورد توجه باشد و پیمانکاران هم می‌دانند معاونت عمرانی استانداری درخصوص تعهداتش به پیمانکاران خوش قول است.

ستوده همچنین در جایی دیگر و در نشستی خبری که بهمن ماه 98 برگزار شد عنوان کرده بود، اگر پیمانکار به هر دلایلی نتواند در موعد مقرر این پروژه را به اتمام برساند قطعاً برخورد خواهیم کرد و در لیست ردی قرار می‌گیرد.

ناهماهنگی در مدیریت شهرداری و عدم تأمین اعتبار پروژه‌های عمرانی

در جلسه علنی ابتدای شهریور ماه سال جاری شورای شهر بوشهر، حسین محمدی معاون عمرانی شهرداری به انتقاد شدید از وضعیت اعتبارات عمرانی این شهرداری پرداخت و در حضور سرپرست شهرداری، خواستار چاره اندیشی در این زمینه شد.

محمدی که سابقه شهرداری مهر و فراشبند استان فارس را دارد با بیان این موضوع که بودجه عمرانی ما از شهرداری‌های کوچک استان کمتر است گفت: کار شهرداری مرکز استان بوشهر فقط جمع کردن منابع مالی برای پرداخت حقوق در آخر ماه شده و اولین جایی که برای جبران کمبود حقوق از آن زده می‌شود پروژه‌های عمرانی است.

وی افزود: براساس بودجه 174 میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی دیده شده، اما با گذشت حدود 6 ماه از سال کمتر از یک میلیارد تومان به پروژه‌های عمرانی شهرداری تزریق گردیده است.

معاون عمرانی شهرداری بوشهر با بیان اینکه اعضای شورا و شهروندان به حق مطالبه گر پروژه‌های عمرانی هستند، اما امروز باید در حضور سرپرست شهرداری برخی موارد را بازگو می‌کنم، ادامه داد: در اغلب پروژه‌ها نتوانسته‌ایم دو مرحله صورت وضعیت پیمانکاران را پرداخت کرده و بسیاری از آن‌ها غیرفعال شده و به سمت ماده 48 و رها کردن پروژه می‌روند، ضمن اینکه تقاطع غیرهمسطح مطهری به عنوان بزرگترین پروژه شهرداری بوشهر که در دی ماه سالجاری مدت زمان 18 ماهه برای بهره برداری پروژه خاتمه می‌یابد هم تنها 30 درصد پیشرفت داشته و طی 6 ماهه گذشته پولی نتوانسته‌ایم به پیمانکار تزریق کنیم و 5 میلیارد تومان طلب از ما دارد.

محمدی در ادامه گفت 30 میلیارد تومان بابت پروژه‌های عمرانی بدهی داریم و بدهی بالای شهرداری به پیمانکاران و مبهم بودن وضعیت پرداخت به آنها باعث شده اعتماد این مجموعه را از دست دهیم و حتی چند مرحله مناقصه پروژه‌ها به دلیل عدم شرکت پیمانکاران، ابطال می‌شود و پروژه‌ها روی زمین می‌ماند.

وی با بیان اینکه فنی و امانی شهرداری مدتهاست مصالح برای فعالیت ندارد، حتی بلوک و سیمان و تک لبه جدول برای کار نداریم گفت: به ما امکانات بدهید و آن وقت اگر شب هم کار نکردیم اعتراض کنید.

تاثیر بازداشت‌های شهرداری و شورای شهر بر رکود پروژه‌ها

حال بیش از 15 ماه از زمان آغاز بکار احداث تقاطع غیرهمسطح مطهری می‌گذرد اما مردم پیشرفت چشمگیری را احساس نمی‌کنند، و درحالیکه قرار بود این پروژه 18 ماهه به سرانجام برسد، فقط 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، مدتی است که پرونده شهرداری بوشهر و بازداشت 18 نفر در این پرونده از جمله 4 عضو شورای شهر موضوع اصلی صحبت‌های مردم شده است و با این وضعیت و تخلفاتی که در این پرونده وجود دارد و درگیر بودن این تعداد از افراد مسؤول، مردم امید چندانی به مدیریت شهری بوشهر و به سرانجام رسیدن پروژه‌ها ندارند. از سویی محتمل است به دلایل پرداخت نکردن مطالبات، پیمانکار کار را رها کرده و کار احداث نیز متوقف شود.

حال باید پرسید آیا با وضع پیش آمده و شکل نازیبای ورودی مرکز استان نباید مسؤولان استانی به این موضوع ورود کرده و تکلیف این پروژه را مشخص کنند؟

آیا با روند پیش آمده سرنوشتی مشابه تقاطع آزادی در انتظار این پروژه نیز است است؟ نه این است که برخی از اعضا این شورا از منتقدان اصلی پروژه تقاطع غیر همسطح آزادی بودند و با وعده حل مشکلات پروژه مذکور و دیگر پروژه‌ها، از مردم رأی گرفتند،  آیا وقت پاسخ گویی نرسیده است؟

از اعضا شورای شهر که بگذریم جریان‌های سیاسی و حامیان لیست‌هایی مثل لیست امید که برخی از سیاسیون شناخته شده از آنها حمایت کردند آیا نباید امروز پاسخگوی عملکرد شورای شهر باشند؟

انتهای پیام/ر

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: