کد خبر: ۲۴۱۳۰۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳ - ۰۵ مهر ۱۳۹۹

جنوب نیوز: مصطفی درایتی، از فعالان اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت در بخشی از یک مصاحبه با اعتمادآنلاین پیرامون انتخابات ۱۴۰۰ با اشاره به آمار پایین مشارکت کسانی از مردم در انتخابات مجلس یازدهم، اظهار کرد: در حدود ۴۲ سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته، تقریبا به همین تعداد انتخابات برگزار شده است. اما از آنجایی که مردم احساس می‌کنند کم‌کم انتخابات تغییر وضعیت داده به همین دلیل این ذهنیت را دارند که صندوق رای دیگر به نفع مردم نیست!

او می‌افزاید: این وضعیت در حالی به وجود آمده که مردم در بدترین شرایط هم به دلیل پشتیبانی از نظام در پای صندوق‌های رای حاضر می‌شدند. این را هم نمی‌توانیم هضم کنیم که ساز و کار فعلی انتخابات مردم را از انتخاب صحیح محروم کرده است. با این توضیح که تداوم ردّ صلاحیت‌ها به معنی تقابل با مردم است و همین موجب شده تا جامعه از صندوق رای مایوس شود. بنده هشدار می‌دهم، اگر قرار باشد در انتخابات ۱۴۰۰ هم فضا برای رقابت مسدود شود، ممکن است با فاجعه‌ ملی‌  رویگردانی مردم از انتخابات روبه‌رو شویم.

درایتی گفته است: برای گذر از این شرایط دشوار، نظام باید به مردم اعتماد کند و اگر دولت و مجلس و حتی دستگاه قضایی را کارآمد می‌خواهیم، لازم است قواعدی که در همه جهان تجربه شده را مو به مو اجرا کنیم. در واقع اگر انتخابات در فضای رقابتی برگزار شود، ‌ در صورت انتخاب غلط، ‌ جامعه تاوان اشتباه خود را پس خواهد داد.[۵]

*دقت شود اینکه می‌بینیم درایتی اصرار دارد: "مردم این ذهنیت را دارند که صندوق رای دیگر به نفعشان نیست" و یا مشاهده می‌کنیم که حجاریان در یک مصاحبه می‌گوید: "مردم به حکومت بی‌اعتماد شده‌اند"! تماما القائاتی هستند که چپ‌های ستادی برای دمیدن بر آتش فتنه اقتصادی بر زبان می‌رانند.

و گرنه آنها نه تنها قادر به خوانش ذهن مردم نیستند بلکه هیچ آمار مستندی هم در این زمینه ندارند و جالب‌تر آنکه رخدادهایی مثل تشییع میلیونی سردار سلیمانی وجود دارد که نشان می‌دهد اتفاقا به مردم به نظام اسلامی و آرمان‌های آن باور عمیق دارند.

در این میان البته رخدادهایی مثل کاهش مشارکت کسانی از مردم در انتخابات مجلس یازدهم وجود دارد که دلیل آنرا هم نه در حرف موهومی به نام بی‌اعتمادی مردم به حاکمیت که در طرح شریرانه "تحریم انتخابات از سوی اصلاح‌ط‌لبان" باید جست و با آن تحلیل کرد.

دو دیگر اینکه اوج خیانت آنست که عده‌ای به مردم نگویند راه حل تمام مشکلات مبتلی‌به کشور صندوق رأی است و مشکلات را می‌توان با یک "رأی خوب" حل کرد. چه اینکه مگر جز با صندوق رأی می‌توان اصلاح‌طلبان را از چنبره‌ای که بواسطه دولت بر عمده اجرائیات و بودجه‌های کشور دارند جدا کرد!؟

و بلکه بر خلاف آن اصرار داشته باشند و این اصرار را نیز به مردم ربط دهند و نه به خود!

گفتنیست اصرار چپ‌ها مبنی بر اینکه ردّ صلاحیت‌ها به مثابه تقابل با مردم است به این معنی است که آقایان می‌گویند شورای نگهبان باید چهره‌های بدسابقه و اشرار سیاسی را تأیید صلاحیت کند و در معرض رأی مردم بگذارد!

اقدامی نشدنی که البته با عقلانیت هم سازگار نیست و هرکس بر آن اصرار کند به هیچ وجه نمی‌توان او را خیرخواه مردم دانست.

کما اینکه اصلاح‌طلبان با حمایت دو دوره‌ای از چهره‌های ناکارآمد نشان دادند که خیرخواه مردم نیستند و صرفا به گزینه فتنه، خیابان و اشغال مراکز حساس نظام می‌اندیشند.

اصرار درایتی به رعایت مو به موی قواعد جهانی هم اصراری درست و البته مورد خواست همه خواص کشور است. خاصّه اینکه موجب محاکمه براندازان و کسانی می‌شود که در یک رفتار رسمی و علنی مرتکب خیانتی به نام "تحریم انتخابات" شدند...

در اینجا لازم به اشاره است که باید در منابر و تریبون‌ها بر این گزاره تأکید شود که حیات یک انتخابات به قانون است و انتخابات با هر میزان مشارکتی اما در صورت رعایت مُرّ قانون برگزار می‌شود و نتیجه آن نیز لازم‌الاتباع است.

البته حضور بیشتر مردم نیز بعنوان یک امتیاز مثبت موجب حرکت سریعتر کشور در مسیر رفع مشکلات خواهد بود.

برخی محافل تحلیلی معتقدند جریان سیاسی خاص قصد دارد رفتار شریرانه تحریم انتخابات مجلس یازدهم را در انتخابات ۱۴۰۰ نیز تکرار کند...

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: