کد خبر: ۲۴۱۲۴۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - ۰۲ مهر ۱۳۹۹

به گزارش جنوب نیوز؛ علی ربیعی، فعال اصلاح‌طلب و سخنگوی دولت رئیس‌جمهور روحانی به تازگی در اظهاراتی پیرامون بازی تحریمی جدید آمریکا گفته است: ما از تکنیک‌های ماجراجویانه روسای جمهور آمریکا در روزهایی که فکر می کنند منتهی به شکست تبلیغاتی است استفاده کنند، آگاهیم.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، وی ادامه داد: زمانی که جامعه بین المللی با این صدای رسا به اقدامات آمریکا نه می گوید این می‌تواند به معنای فروپاشی حقوقی رژیم تحریم ها باشد.

ربیعی همچنین می‌گوید:

"البته نمی‌دانم چرا عده‌ای نمی‌خواهند و قائل به مقابله حقوقی و سیاسی در عرصه بین المللی نیستند و نمی‌خواهند درک کنند عقب راندن تحریم اصلی‌ترین کار امروز همه ما باید باشد."[۴]

*همینکه اعضای حلقه رئیس‌جمهور روحانی اعتقاد دارند اصلی‌ترین کار امروز کشور "عقب‌راندن تحریم" است نه "نظارت بر قیمت‌ها"! بوضوح هرچه تمامتر می‌تواند علت گرانی‌های بیسابقه را در پیش چشم مردم عزیز ایران بگذارد.

چه اینکه حقیقتا ما با دولتی مواجه هستیم که عمدا یا سهوا اصلی‌ترین وظیفه نظارتی خود یعنی نظارت بر قیمت‌ها را به یکسو نهاده و موجب گرانی‌های وسیع شده است.

و جالب آنکه تحلیلگران معتقدند این گرانی خودساخته دولت ایران را به سمت "فتنه اقتصادی" سوق داده است و همین آقای علی ربیعی نیز در صحبت‌های خود بر این مسئله صحّه می‌گذارد که حکایت اغتشاشات آبان ۹۸ همچنان باقیست! [۵]

به سخن دیگر اینکه چگونه است که علی ربیعی با اینکه می‌داند گرانی‌ها عامل عاصی شدن مردم است و خود او نیز اذعان دارد که اغتشاشات آبان ۹۸ تکرار میشود اما شاهدیم که همین فرد اصلی‌ترین کار امروز کشور را نه نظارت بر بازار که مقابله با تحریم‌هایی عنوان می‌کند که به اذعان تمام کارشناسان مبرّز کشور اثری بیش از میانگین ۳۰ درصد بر تمام اقتصاد ایران ندارند!؟

قضیه البته جالب‌تر از این هم می‌شود زیرا ربیعی چند روز قبل در بحث نظارت بر قیمت‌ها گفته بود: "نباید ذهنیت مردم را نسبت به اینکه دولت کنترلی بر قیمت‌ها ندارد مخدوش کنیم! "[۶]

اکنون آیا این دست‌های پنهان درون خود دولت نیستند که با خارج کردن کارویژه اصلی دولت یعنی نظارت بر قیمت‌ها از دستور کار؛ ذهن مردم را نسبت به هر امیدی مخدوش می‌کنند!؟

گفتنیست رئیس جمهور روحانی در تابستان امسال و آنطور که در رسانه‌ها اعلام شد، ۳ مرتبه بر ضرورت نظارت بر قیمت‌ها تأکید کرده و ۲ مرتبه نیز اسحاق جهانگیری را مأمور مبارزه با گرانی‌ها کرده است!

اما مشخص نیست که چرا این دستورات و مأموریت‌ها بر زمین مانده و چرا دستورات آقای روحانی مثل ماجرای برجام، مو به مو اجرا نمی‌شود!؟

آیا مردم با یک شوآف و تئاتر تراژیک مواجه هستند که قرار است به فتنه اقتصادی منجر شود یا اینکه دولت واقعا می‌خواهد بر قیمت‌های لجام گسیخته نظارت کند اما نمی‌تواند؟

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: