کد خبر: ۲۴۱۱۸۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰ - ۲۹ شهريور ۱۳۹۹

جنوب نیوز: آمریکا رسما اعلام کرده ۳۰ شهریور مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کند. رئیس جمهور ایران اما شنبه و یکشنبه را «روز پیروزی ملت ایران» خوانده و «شکست مفتضحانه آمریکا» را تبریک گفته. اما شنبه و یکشنبه چه خبر است؛ آیا قرار است مکانیسم ماشه فعال ‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر امور خارجه آمریکا رسما اعلام کرده روز شنبه، ۳۰ شهریور ماه کلیه تحریم‌های لغو شده ایران بازمی‌گردد.

اما این گزاره که "تحریم‌ها افزایش می‌یابد" چرا درست نیست و چرا پس از اقدامات تحریمی جدید آمریکا؛ مردم ایران شاهد رویداد اقتصادی خاصی که علت آن در خارج از مرزها باشد، نخواهند بود؟!

*درباره درست و عقلانی نبودن گزاره افزایش تحریم‌ها بایستی ۲ توضیح مهم را ارائه کرد. اول پیرامون چرایی عقلانی نبودن این حرف و دوم پیرامون مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد.

این توضیحات تحلیلی را در ادامه بخوانید:

۱_ چرا "افزایش تحریم‌ها" یک حرف غلط است؟

در وهله اول باید دقت شود که دشمنی دست به تحریم می‌زند که از حمله نظامی و براندازی سخت عاجز شده باشد.

در گام بعدی باید دانست که تحریم‌های آمریکا به لحاظ ماهوی هرگز تابعی از رفتار ایران نیست بلکه تابعی از امکانات کاخ سفید در تحریم ایران است.

به این معنی که آمریکا از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون در هر لحظه‌ای هر تحریمی را که توانسته یا بتواند را علیه مردم ایران اعمال کرده و خواهد کرد.

در واقع این گزاره خنده‌دار است که آمریکا مشتی تحریم را در انبان خود نگه داشته و در اِزای عادی یا غیرعادی شدن ایران (نسبت به خود) برای رواداری آنها تصمیم خواهد گرفت.

گزاره‌ای که صرفا به ذهن آدم‌های ناآشنا به ذات آمریکا، ناآشنا به ذات قدرت و ناآشنا به روابط بین‌الملل خواهد آمد نه به ذهن عقلا و اندیشمندان خردمند.

بماند که در این زمینه حتما باید این سؤال را از برخی افراد پرسید که چرا وعده "لغو تمام تحریم‌ها" را به مردم دادند در حالی که می‌دانستند هیچ تحریمی علیه ایران لغو نخواهد شد مگر اینکه یا نظام جمهوری اسلامی تغییر ماهیت داده باشد یا آن تحریم از کارکرد افتاده باشد.

در واقع آمریکا اگر هم تحریمی را لغو کند در واقع روغن سوخته را نذر امامزاده می‌کند و باید این حقیقت را به مردم گفت که قدرت روزافزون ایران در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و نظامی است که توانسته از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون اثر ۱۰۰ درصدی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به گواه تمام کارشناسان مبرّز کشور به کمتر از میانگین ۳۰ درصد برساند و می‌رود تا آنرا به تک‌رقمی شدن و حتی صفر بکشاند.

و گرنه این حرف به هیچ وجه منطقی نیست که دشمن جرّاری مثل آمریکا به هر دلیلی برای ایران "تخفیف تحریمی" قائل شود.

گزاره تحریم جدید نیز صرفا از آنرو قابل بررسی است که یک جبهه عملیاتی جدید و بکر برای آمریکا باز شده باشد وگرنه عقلاً نمی‌توان در این تصور بود که آمریکا برخی تحریم‌ها علیه ایران را اعمال نکرده و یا مثلا برای اعمال تحریم‌های جدید منتظر رخدادهایی مثل رفتارهای نظامی ایران، مکانیزم ماشه و... ایستاده است!

در اینباره می‌توان به مثال‌های مختلفی مثل دستیابی آمریکا به امکانات معدنی کشور افغانستان (بعنوان بهشت معادن خاورمیانه) پس از اشغال این کشور اشاره کرد.

دستیابی‌ای که توانست آمریکا و متحدانش را پس از رفع نیازهای معدنی، وارد فاز "تحریم معدنی و ادوات معدنی" ایران کند اما خیلی‌ها با ندانستن سابقه پیش‌گفته؛ تحریم‌های جدید را به حساب یک قدم خطای ایران گذاشتند!

تحریم نفتی ایران نیز دارای همین قاعده است و آمریکا به محض اینکه توانست چاه‌های نفت لیبی بحران‌زده را به یغما ببرد و متحدان نفتی خود را مجاب به تأمین نیاز انرژی جهان کند؛ بلافاصله از تحریم نفت ایران سخن گفت و آنرا عملی کرد.

مجهول مسئله زمانی جالب‌تر می‌شود که از خود بپرسیم چرا آمریکا در زمانی که اقتصاد ایران به پویایی و قدرت امروز نبود؛ دست به تحریم کامل نفت ایران نزد؟!

خوانش سابقه تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ابعاد مختلف و از زمانی که آمریکا سیم خاردار به ایران نمی‌فروخت تا امروز که صرفا می‌تواند با فروش برخی قطعات پیشرفته مخالفت کند نیز جهت درک بیشتر این تحلیل ضروریست.

۲_ تحریم یا سوء مدیریت؛ علت مشکلات اقتصادی کشور چیست؟

بر خلاف آنچه که دولت و اصلاح‌طلبان اصرار دارند، گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی ایران هرگز و بیش از ۳۰ درصدی که در بالا اشاره کردیم به تحریم‌ها ارتباطی ندارد.

و مثلا متأسفانه شاهدیم که حتی شخص رئیس‌جمهور هم صراحتا گرانی گوشت قرمز را به تحریم‌ها مرتبط می‌داند!

 این گزاره که ما در حالت خوشبینانه آنرا از سر "محاسبه غلط" می‌دانیم در حالی است که مشکل مبتلی‌به امروز اقتصاد ایران "مشکل قیمتی" است.

به این معنی که بی‌اعتقادی دولت به نظارت بر بازار موجب لجام‌گسیختگی قیمت‌ها شده است.

در این فضا به‌جای اینکه دولت حکم‌گذار بازار باشد گزینه طمع جانشین دولت خواهد شد و می‌رسیم به فضای کنونی که گرانی موجود در بازار از هیچ قاعده تورمی، تحریمی، دلاری و بازاری پیروی نمی‌کند، یک تولیدکننده با قلدری از این می‌گوید که قیمت جدید حتی هزینه جریمه تعزیرات را نیز پوشش می‌دهد و آن مقام خودروساز نیز اظهار می‌دارد که وقتی همه گران می‌دهند چرا ما گران ندهیم؟
پر واضح است که در این بلبشو اساسا خبری از تحریم و دشمن نیست و اگر و فقط اگر عزمی برای نظارت می‌بود هیچیک از این مشکلات وجود نمی‌داشت و اقلام مختلف با قیمت‌های غیر واقعی و چند برابر به دست مردم نمی‌رسید.

در این زمینه می‌توان به دستورات هر ماهه آقای روحانی مبنی بر ضرورت مقابله با گرانی و دستور چندین باره به اسحاق جهانگیری (معاون اول) برای مقابله با تورم لجام گسیخته اشاره کرد که هرگز اجرا نمی‌شوند و این شائبه را بوجود آورده‌اند که عملا همگی شاهد یک شوآف از جانب دولت آقای روحانی در مبارزه با گرانی هستیم.[۲]

کارشناسان معتقدند در صورت عزم دولت برای حل مشکلات اقتصادی، تنها ظرف چند روز می‌توان صرفا از طریق نظارت جدی و دارای پیوست، بسیاری از قیمت‌ها را به کانال واقعی خود برگرداند و تجربیات زیادی هم در این زمینه وجود دارد. (مثل کنترل چند روزه و البته پایدار قیمت گوشت مرغ در دوره مدیریت سابق قوه قضائیه)

لازم به توضیح است که طبق قوانین موضوعه کشور "قوه قضائیه" هم این اختیار را دارد که با مبنای قضایی مدعی ‌العمومی وارد بحث گرانی شود و در نبود دولت؛ جلوی گرانی اقلام مایحتاج مردم را بگیرد.

در این زمینه، اشاره به تجربه قبلی مردم ایران از تهدیدات ترامپ برای "تحریم‌های ۱۳ آبان سال ۹۷" نیز ضروریست. تحریم‌هایی که حتی برخی اقتصاددانان اصلاح‌طلب گفته بودند بواسطه آنها ۱ میلیون نفر در ایران بیکار می‌شوند و بعدا نیز از این حرف غلط و از این سیاه‌نمایی آشکار و بی‌مبنا عذرخواهی نکردند![۳]

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: