کد خبر: ۲۴۱۰۰۹
تاریخ انتشار: ۱۹:۲۳ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۹
فروش پایان نامه ها به ضایعاتی؛
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر به دنبال انتشار فیلم و تصاویری از دورریختن پایان‌نامه‌های دانشجویی در یک انبار ضایعاتی، اعلام کرد که این اقدام مربوط به نهاد دیگری است.
پایان‌نامه‌هایی که کاغذ باطله شدند
به گزارش جنوب نیوز؛ طی روزهای اخیر فیلم و تصاویری در فضای منتشر شد که نشان می‌داد تعداد زیادی از پایان نامه‌های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در یک انبار ضایعاتی دور ریخته شده است.

این کلیپ بازخوردهای متفاوتی را در سطح جامعه داشته است و اغلب دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه نگران نتایج تحقیقات و پژوهش‌های خود شدند.

توضیحات دانشگاه آزاد

در اطلاعیه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر درباره انتشار یک کلیپ در فضای مجازی آمده است: درباره انتشار کلیپی در فضای مجازی با عنوان «دانشگاه آزاد اسلامی انباری از پایان‌نامه‌ها را به ضایعاتی فروخت» به‌منظور تنویر افکار عمومی و رفع برخی گمانه‌ها به اطلاع می‌رساند.

۱- با توجه به اینکه جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر شاغل در نهادها، دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها هستند که موضوعات پایان‌نامه آنان مرتبط با مسائل و مشکلات آن نهاد مربوطه است، به همین دلیل دانشجویان شاغل در این دستگاه‌های اجرایی مکلف به تحویل یک نسخه از پایان‌نامه به سازمان ذی‌ربط هستند که مسئولیت فیلمبرداری و نشر آن بر عهده نهاد مربوطه‌ای است که دست به فروش پایان‌نامه‌ها به ضایعات را داده است؛ بنابراین هیچ مسئولیتی برعهده دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر نیست.

۲- دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر مانند سایر واحدهای دانشگاهی موظف است که پایان‌نامه‌های دانشجویان گرامی را در آرشیو کتابخانه خود به‌صورت فیزیکی و الکترونیکی نگهداری کند که این موضوع به‌عنوان یکی از امتیازات ویژه برای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و دانشجویان به‌منظور بهره‌برداری صحیح از پایان‌نامه‌ها محسوب می‌شود.

۳- دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به همه مردم شریف و مسئولان این استان اطمینان می‌دهد که هیچ انحرافی در امور و ارزش‌های علمی این دانشگاه وجود ندارد و با قدرت و قاطعیت به وظایف ساختاری خود عمل خواهد کرد.

تصاویر دردناک بود

یکی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد بوشهر در این زمینه گفت: دیدن تصاویر دور ریختن پایان نامه‌های دانشجویی آن هم در آغاز سال تحصیلی جدید برای ما بسیار دردناک بود.

وی اضافه کرد: با دیدن این فیلم کنجکاو شدم شاید پایان‌نامه‌ام را در بین آنها بجویم ولی چه فرق می‌کند شاید پایان‌نامه من هم قبل از اینها به این مصیبت گرفتار شده باشد؛ پایان نامه‌ای که من و امثال من یکسال برایش وقت گذاشتند.

لزوم حفظ جایگاه علم

با وجود اینکه دانشگاه آزاد از خود سلب مسئولیت کرده و نهاد دیگری را مسئول فروش این پایان‌نامه‌ها به ضایعاتی‌ها دانسته است، چیزی از کم‌اهمیتی به رساله‌های دانشجویان کم نشده است.

هرچند برخی از پایان‌نامه‌ها در سال‌های اخیر با کمترین بار علمی ثبت شده‌اند ولی بسیاری از پایان‌نامه‌ها نتیجه ماه‌ها و سال‌ها تلاش دانشجویان است و بار علمی بالایی دارند.

چنین اقداماتی و بدتر از آن انتشار تصاویر مربوط به آن باعث می‌شود تا جایگاه علم در نزد افکار عمومی دچار خدشه شود و انتظار می‌رود که شاهد تکرار این مسائل نباشیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: