کد خبر: ۲۴۰۷۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۳ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۹
جنوب نیوز: آخرین هفته لیگ برتر فوتبال ایران که قریب به یک سال طول کشید، شب گذشته به پایان رسید تا شاهد سقوط دو تیم بوشهری شاهین شهرداری بوشهر و پارس جنوبی جم باشیم.

شاهین شهرداری بوشهر که در اواخر دهه هشتاد و اوائل دهه نود سه فصل حضور در لیگ برتر ایران تجربه کرده بود پس از سقوط به دست های پایین تر، سال گذشته وارد این لیگ شد تا خاطرات حضور چند ده هزارنفری عاشقان این تیم در استان بوشهر را زنده کند.

این تیم که با اسپانسری شهرداری بوشهر پا به این رقابت ها پا گذاشت ، در حالی که می توانست با یک مدیریت کارآمد توسط شورای شهر و شهرداری بوشهر فصل کم و افت و خیزی را به دلیل مشکلات عدیده سایر تیم ها داشته باشد ، اسیر بی تجربگی گردانندگان و صاحبان این تیم شد تا چند هفته مانده به پایان رقابت ها عملا ساک های را برای سقوط آزاد ببندد و استانی را از داشتن یک رویا به وقوع پیوسته ، آزار و عذاب دهند.

شورای شهر بوشهر اگر در بند مشکلات درونی اعضای آن گرفتار نمی شد می توانست این تیم را با 30 میلیارد تومان به یک اسپانسر بخش خصوصی که آماده تحویل گرفتن این تیم بود تحویل دهد، تا نه تنها از این باب 30 میلیارد تومان برای شهرداری بوشهر و مردم مرکز استان کسب درآمد کند بلکه امتیاز یک تیم لیگ برتری که همین حدود 30 میلیارد تومان است نیز از دست ندهد.

آنهایی که دست در آتش دارند به خوبی می دانند که عمده دلیل اصرار شورای شهر برای تیم داری و نپذیرفتن اسپانسر خصوصی در زیر پرچم شهرداری بوشهر ، صرفا برای این بوده که عنان امور از انتخاب هیات مدیره تا خیلی مسائلی که در این یادداشت قابل گفتن نیست را خود به دست گیرند که به دلیل عدم تجربه مناسب، اینک باید ضرر حدود 60 میلیارد تومانی برای شهرداری و شهر بوشهر و زیان های روانی غیر قابل جبران برای هواداران با فرهنگ و فوتبال شناس این باشگاه مردمی به ارمغان بیاورند.

از آن سو تیم پارس جنوبی جم که پله های ترقی را با سرعت پیمود و با قهرمانی های متوالی در لیگ های سه، دو و یک، از 5 مرداد سال 96 وارد لیگ برتر فوتبال ایران شد و طی سال های 96، 97 و 98 در این لیگ قرار گرفت نیز تقریبا سرنوشتی مشابه شاهین را دنبال کرد تا برای تکمیل آبروریزی فوتبال بوشهر در این شب سیاه ، دسته کمی از شاهین نداشته باشد.
 
این تیم در حالی فصل سوم حضورش در لیک برتر را با کمالوند آغاز کرد که با تغییر پیاپی سرمربی های خود، عملا هر روز در سراشیبی سقوط قرار گرفت و در حالی که در آخرین بازی خود نیاز به برد سه امتیازی داشت در دقایق پایانی گلی از تیم نفت مسجد سلیمان دریافت کرد تا آه از نهاد همه چشم انتظارانش در استان بوشهر و شهرستان های همسایه در استان های هرمزگان و فارس که این تیم را به نوعی تیم خودشان می دانستند ، بیرون آورد.

این شرایط در حالی رقم خورد که استان بوشهر با این همه منابع سرشار که با وجود انواع و اقسام شرکت های نفت و گاز ، پتروشیمی ها، نیروگاه اتمی، بنادر و گمرکات ، شیلات و  سایر شرکت های اقتصادی در مناطق ویژه، عابربانک اقتصاد ایران است ، به دلیل ناتوانی مدیرانش در سطوح ارشد استان و بی تفاوتی نمایندگانش در مجلس شورای اسلامی نمی تواند تیم داری کند اما فقط یک شرکت مس در کرمان می تواند تیم های مس کرمان ، مس رفسنجان، مس سرچشمه و منطقه معدني و صنعتي گل گهر با تیم گل گهر سیرجان را داشته باشد که از این تعداد تاکنون سه تیم در لیگ برتر حضور داشته و دارند.

به عنوان خدمتگذار مردم در عرصه رسانه، از تمامی کسانی که سبب جریحه دار شدن روحیه صدها هزار تن در این استان برای سقوط دو تیم دوست داشتی شاهین و پارس جنوبی جم شده اند می خواهم که از مردم بابت ندانم کاری هایشان عذرخواهی کنند.

به هر ترتیب فصل فوتبالی ایران در لیگ دسته اول به زودی و پس از یک وقفه کوتاه آغاز می شود و نیاز است که با درس گرفتن از این همه بی تدبیری ، با یک مدیریت کارآمد پر و بال های شاهین برای پرواز در سطح آسمان لیگ فوتبال ایران ترمیم شود و زمینه برای صعود پارس جنوبی جم که به شکل استثنایی در سه فصل متوالی قهرمان لیگ های دسته سوم، دوم و اول کشور شده و سه فصل هم در لیگ برتر حضور داشت، هموار گردد.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: