کد خبر: ۲۴۰۷۷۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۹
محسن رضایی:
محسن رضایی ضمن حضور به بررسی مساله تحریم‌های آمریکا علیه ایران، فشارهای گوناگون سیاسی و اقتصادی ترامپ بر ایران و آینده برجام ومناسبات ایران و آمریکا پرداخت.

محسن رضایی نمایه

به گزارش جنوب نیوز، «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن حضور، به بررسی تحولات منطقه، مساله تحریم ‌ها، فشارهای سیاسی و اقتصادی ترامپ علیه ایران و آینده برجام و مناسبات ایران و آمریکا پرداخت.

وی در گفت‌وگوی زنده با این برنامه تلویزیونی، به سوالاتی در رابطه با وضعیت محور مقاومت از لبنان و سوریه گرفته تا یمن، عراق و فلسطین با تمرکز بر تحریم‌های سزار بر سوریه، انفجار لبنان و دادگاه حریری، عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل، دشمنی‌ سعودی علیه ایران، توافق چین و ایران و مناسبات کشورمان با روسیه و انتخابات پیش روی امریکا پاسخ داد.

در ذیل مشروح این گفتگو آمده است؛

رضایی در ابتدا ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع)، خواستار صلح و برقراری آرامش برای همه کشورهای جهان شد و گفت: امیدوارم بشریت دیگر هیچگونه از فجایع انسانی را به خودش نبیند و صلاح و پیشرفت و امنیت و ارزش های انسانی و اسلامی در سراسر عالم گسترش پیدا کند. جنگ بین کشورها پایان یابد و انسان‌ها به زندگی آزادانه و عادلانه‌ای برسند.

پیش از این همواره سخن از مقابله و مواجهه "ایران و امریکا "در محافل سیاسی باب بود و حالا چند سالی است که این مفهوم به سمت مقابله و مواجهه "محور مقاومت و امریکا"میل کرده است.چه شرایطی منجر به تشکیل میدان جدید شد و از نگاه شما اوضاع کنونی این میدان چگونه ترسیم میشود؟

مقاومت دفاع از ارزش های انسانی است. ما همیشه دستمان روی ماشه است، اما برای دفاع و برای مقاومت. یعنی ما هرگز آغازگر جنگ نیستیم ولی اگر کسی جنگ را آغاز کند پاسخ دندان شکنی خواهیم داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ۴۰ سال انقلاب ما همین را میگوید و به همین دلیل است که اگر ندایی از جهان اسلام بلند شود و کمکی خواسته شود برای دفاع از شرف وناموس شان ما همیشه در کنار دولت ها و ملت های اسلامی بودیم . انقلاب ما انقلاب ضد جنگ است.

به نظر می رسد ترامپ و نتانیاهو در چالشی قرار گرفته اند که برای خروج از آن میخواهند با ایران وارد جنگ شوند. چه قدر احتمال وجود چنین مسئله ای را تایید می کنید و آیا ایران در برابر آن آماده است یا خیر؟

ترامپ روحیه قمار بازی دارد و اگر احساس کند می تواند حمله ای کند و موفق شود ممکن است این کار را انجام دهد ولی ما به آقای ترامپ میگوییم که اگر حمله ای را شروع کردید مطمئن باشید هر چه را که روی میز برای قمار بازی گذاشته اید از دست خواهید داد و چیزی برایتان باقی نمی ماند و اینطور نیست که پاسخ ما محدود باشد چون ما دو کارخواهیم کرد یکی اینکه انتقام سخت را ادامه می دهیم. ما مرتب منتظر هستیم آمریکایی ها حادثه ای را درست کنند که انتقام سخت را از شهادت برادرمان شهید قاسم سلیمانی بگیریم. دست ما روی ماشه است و اگر کاری انجام دهند به بهانه همان کار عمل خواهیم کرد لذا این بار برخورد ما مضاعف است. پیش از آنکه عمل کنند ما پاسخ خواهیم داد.

آیا موضع گیری اخیر اروپایی ها می تواند مقدمه ای برای انجام تعهدات آنها در برجام باشد؟

اروپایی ها سیاستی دوگانه دارند یعنی در عین حال که با آمریکایی ها همراهی می کنند ولی همراهی شان به گونه ای نیست که بخواهند روبروی ایران قرار بگیرند از این رو همیشه سیاستی دوگانه درپی خواهند داشت احتمال دارد که به فکر راه حل سوم باشند یعنی ممکن است طی هفته های اینده بخواهند واسطه گری را بین ایران و آمریکا شروع کنند. معمولا طبیعت اروپایی ها همیشه یک راه وسط است ولی اینکه کاملا هم بتوانند در برابر آمریکا بایستند هنوز علایم جدی ای پیدا نکرده ایم که به چه میزان میخواهند بایستند و امریکایی ها در هفته های باقی مانده به انتخابات تلاش شان را می کنند و تیرهایی در تاریکی می اندازند اما بعید میدانم این تیرها در تاریکی به هدف بخورد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ارتباطی با اروپایی ها در این خصوص در هفته های گذشته رخ داده، گفت: خیر چنین چیزی پیش نیامده است. اما با شناختی که از ماهیت اروپایی ها داریم ممکن است بخواهند کارهای اینچنینی انجام دهند البته موضع ما کاملا روشن است، هر نوع مذاکره و هر نوع معامله با فردی مثل ترامپ سرنوشت مشخصی دارد اصلا ترامپ قابل اعتماد نیست. او یک انسان شرور است. او انسانی است که باید از هر نوع روابط بین المللی کنار رود.

با توجه به اینکه برخی میگویند ترامپ به مرز جنون رسیده و اینکه اعلام کرده تحریم ها علیه ایران را برمیگرداند این سوال مطرح میشود که آیا ترامپ واقعا ایران را نمی شناسد؟ آیا دوباره شکست خواهد خورد؟

دیپلمات های ما با وجود این که انسان های باهوشی بودند ولی آن شرایط ۹ گانه ای که رهبر انقلاب در برجام فرموند را متاسفانه نتوانسته بودند خوب عمل کنند؛ ما یک برجام مصوب مجلس ، یک برجام مصوب شورای امنیت ملی و یک برجام که مقام معظم رهبری با ۹ شرط به دولت اجازه دادکه مشروط به آن شروط بروند و برجام را عمل کنند، داریم اما آن شروط اگر عمل می شد امروز مسئله ایبه نام ماشه نمی توانست وجود داشته باشد اما اکنون در برجام وجود دارد. در حقیقت قطعنامه ۲۲۳۱ که ترامپ به آن اشاره دارد و می خواهد مسئله ماشه را فعال کند مبتنی بر برجام است اما مسئله اصلی این است که اگر کسی از برجام خارج شده باشد حق ندارد به قطعنامه ۲۲۳۱ تکیه کند.

این قطعنامه مسئله برجام است بنابراین آقای ترامپ چنین حقی ندارد. آن حق زمانی قابل اعمال بود که مثلا فرض کنید یکی از طرف های برجام اعتراض و ادعایی می کند و شورای امنیت یک ماه وقت دارد که در آن رابطه صحبت کند اگر به نتیجه نرسد سازوکار ماشه عمل می شود و اگر هم به نتیجه برسند در حقیقت طرف مقابل می تواند وتو کند. این یک اشکالی بود که اصلا نباید به وجود می آمد ولی در حال حاضر این موضوع در مورد ترامپ قابل عمل نیست و حق چنین کاری را ندارد.

حالا اگر آقای ترامپ بتواند با زور و فشار بین المللی چنین کاری را انجام دهد که خلاف حقوق بین المللی است نتیجه عملیاتی نخواهد داشت و هیچ نتیجه ای ندارد، چون کشورهای دیگر نمی توانند به چنین توافقی پایبند باشند ولو بازگشت قطعنامه ها باشد که این یک بازگشت تقلبی بوده و تقلب صورت می گیرد و خود این تقلب قابل پیگیری از نظر حقوقی است و اگر آمریکایی ها چنین اقدامی کنند ما دست بسته نخواهیم بود؛ مجلس ما در حال حاضر یک طرح دو فوریتی آماده کرده که اگر آمریکا از ماشه استفاده کند ایران از برجام خارج شود.

مجلس شورای اسلامی حق دارد چنین کاری را انجام دهد. آن موقع دولت ایران نمی تواند این مصوبه مجلس را عمل نکند. خوب حالا کشورهایی که با احتیاط عمل می کنند در مقابل این اقدام ماشه باید حواس شان را جمع کنند. اگر مجلس ما این کار را کرد دولت ایران نمی تواند این کار را نکند مگر اینکه بخواهند بروند خلاف قانون از مقام معظم رهبری اجازه بگیرند که حتما رهبری وارد این مسایل نمی شوند چون مسئله ای بین دولت و مجلس است.

لذا کشورهایی که اکنون مردد هستند این را بدانند که برای اینکه اوضاع بهم نخورد و نمیخواهند این جنازه برجام خاک شود باید تلاش جدی کنند و اجازه ندهند این قمار بازی که دارد یک انتحار سیاسی می کند، خودش و کشورهای دیگر را با خود دفن کند.

آمریکا مدعی شده می خواهد ایران را کنترل کند و یا تحریم ها را افزایش داده و ایران را شکست دهد ولی این سیاست به گفته آمریکایی ها شکست خورده است. آیا به نظر شما محاسبات ترامپ در عقب نشینی و خروج از برجام موفق بوده و شما چه آینده ای برای برجام پیش‌بینی می‌کنید؟

۴۰ سال از انقلاب ما گذشته اما آمریکایی‌ها هنوز نتوانسته اند شناخت دقیقی از ملت ما و از توانایی‌های جمهوری اسلامی پیدا کنند و ما سریالی از اشتباهات و شکست‌های پی‌درپی را در کارنامه آمریکاییها می بینیم. ترامپ به یک افتضاحی در مواجهه با ایران کشیده شده، او فکر می‌کرد که فشارهای اقتصادی آن قدر موفق خواهد بود که می تواند پیش شرط برای مذاکره بگذارد لذا قبل از اینکه تحریم‌ها را آغاز کند وزیر خارجه آمریکا ۱۲ پیش شرط برای ایران قائل شد که ایران باید همه این کارها را انجام بدهد تا مذاکره شروع شود بعد که متوجه شدند تحریم ها تاثیر نداشته، تحریم ها را تشدید کردند و گفتند ما بدون پیش شرط مذاکره می کنیم و این هم گذشت و بعد از مدتی گفتند که آقای مکرون واسطه شد و در سفر قبلی رئیس جمهور ما در سازمان ملل آقای ترامپ توی اتاق نشسته بود آقای روحانی توی اتاقی دیگر نشسته بودند، آقای مکرون مرتب از این اتاق به آن اتاق می آمد و معلوم بود که یک استیصال کامل در دولت آمریکا پیدا شده و دنبال راه نجات می گردند.

آیا آمریکا تا ده سال آینده از منطقه عقب نشینی خواهد کرد؟

پیش بینی من این است که در ده سال آینده آمریکایی در منطقه نخواهد بود. اسراییل و آمریکا در یک مشکل گرفتار هستند؛ می گویند وقتی آمریکا در ده سال آینده در این منطقه نیست، چین و روسیه هم که نباید بیایند در این منطقه، ایران و ترکیه هم نباید بیایند، پس چه کار باید کرد؟ لذا کابوسی در اتاق های راهبردی آمریکا و اسراییل هست که ده سال آینده خلاء آمریکا را در این منطقه چه کسی باید پر کند؟ اینها به این نتیجه رسیده اند که اسراییل را با کشورهای عربی پیوند دهند بلکه اسراییل با کشورهای عربی با یکدیگر خلا بیرون رفتن آمریکا از منطقه را پر کنند.

رژیم صهیونیستی تصمیم دارد اسراییل از نیل تا فرات را تاسیس کند و برخی کشورهای عربی در حال کمک هستند اما ایران در مقابل آنها قرار دارد. آینده روابط ایران و کشورهای عربی در سایه عادی سازی روابط با اسراییل را چگونه می بینید؟

این موضوع مهمی است. آن زمان که آمریکایی ها خودشان بودند در اینجا چقدر تلاش کردند که اسراییل را حفظ کنند اما نتوانستند.حالا وقتی آمریکا اینجا نباشد و قدرت بزرگی مثل ایران وجود داشته باشد کشورهایی مثل بحرین و امارات بروند با اسراییل چکار کنند؟! جز بیچارگی و بدبختی برایشان به وجود نمی آید. با وجود امریکا در اینجا دولت های طرفدار آمریکا کاری نتوانستند بکنند. نکته دیگر این است که مسئله از نیل تا فرات تمام شد، بحث جدید از نیل تا خلیج فارس است یعنی موضوع جدیدی شکل می گیرد از نیل تا خلیج فارس یعنی از طریق برقراری ارتباط اسراییل با کشورهای عربی. اینها طرح داشتند. چرا یه یمن حمله کردند ؟حمله به یمن مقدمه از نیل تا خلیج فارس بوده است. چرا الان با ابوظبی آمدند این پیوند را برقرار کردند ؟ این مقدمه ای برای آن طرح است و تلاش خواهند کرد که بحرین هم بعد از مدتی بپیوندد. این یک نقشه جدید است و با طرح از نیل تا فرات فرق دارد. آن نقشه قبلی که آمریکا در اوج قدرت بود اینگونه دفن شد حالا که آمریکا ده سال آینده در منطقه نیست می آیند از نیل تا خلیج فارس را اجرایی کنند؟! حتما نمی توانند. آدم دلش برای این آدم های احمق می سوزد . این آدم های احمقی که بدون تفکر راهبردی و بدون پیش بینی از آینده اینطور برده وار و ذلیل با اسراییل پیوند برقرار می کنند.

ترامپ با خروج از برجام تحریمهایش را علیه ایران بازگرداند و امیدوار بود در سایه تحمیل گونه ای فلج اقتصادی بر ایران، جمهوری اسلامی را وادار به سازش کند. بفرمایید آیا موفقیتی داشته است؟ اگر پاسخ مثبت است کجا و درچه مواردی؟ و اگر پاسخ منفی است آیا این مساله متوجه اشتباه محاسباتی کاخ سفید دراین خصوص بوده است یا دلایل دیگری داشته است؟

آمریکایی ها می خواستند صبر کنند تا آثار تحریم های اقتصادی بر جامعه را ببیند. آبان ۹۸ که پیش آمد و اعتراضاتی در ایران شکل گرفت فکر کردند مسئله ‌دارد به نتیجه می رسد و این ها وارد یک درگیری شدند و بعد حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند و بعد متوجه رستاخیز عظیم ملت ایران شدند که موجب شگفتی دنیا شد. این جا بود که متوجه شدند تمام طرح‌هایشان برای اینکه ملت ایران را به استیصال و رنج و زحمت بکشانند و از مردم ایران یک پتانسیل علیه جمهوری اسلامی درست کنند، با آن استقبال بی نظیر و رستاخیز عظیم ایران در استقبال از قهرمانان ملی خودشان، بی‌نتیجه بوده است.

به نظر شما چرا اروپایی ها در زمینه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با آمریکا بطور جدی همراهی نمی کنند؟

آمریکا برای به مقصد رساندن اهدافش مجبور است یارگیری کند اما این یارگیری بسیار سخت است و این قمار، قمار انتحاری سیاسی است. آیا چین و روسیه و اروپا حاضر به این قمار هستند؟ چند مسئله جدی، مانع همراهی آنان است یکی اینکه کمتر از سه ماه تا انتخابات نمانده است و چرا باید اروپا باید با یک انسان ماجراجو همراهی کند که هیچ پشتوانه ای برای آینده ندارد. الان با توجه به نظرسنجی ها، تفاوت بایدن با ترامپ ۷ تا ۸ درصد است. حالا اروپا چگونه روی قمار کسی که امکان شکست دارد و افقی برای پیروزیش نیست وارد شود. از طرف دیگر آمریکا رهبری جهان را ندارد و آقای ترامپ بعنوان یک نقطه سیاه در تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد و ترامپ تیر خلاصی به رهبری آمریکا زد و آقای پمپئو و ترامپ حواسشان نیست که دیگر رهبری سابق را ندارند و حتی در همین رای گیری اخیر برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران به جز یک کشور همراه دیگری نداشتند. بنابراین بسیار بعید می دانم که اروپاییها آبروی خودشان و حیثیتشان را با این قمار بزرگ آمریکا گره بزنند.

العالم: آینده تجاوز عربستان سعودی و دیگر کشورها به یمن را چگونه ارزیابی می کنید؟

رضایی: به بن سلمان گفته شده بود شما موفقیتت در این است که پیروزی به دست بیاوری و درصورت پیروزی، پادشاه سعودی می شوی، این پوست خربزه ای بود که زیر پای بن سلمان انداخته شد و وی به امید موفقیت و پیروزی صحنه های خونینی راه انداخت و اتفاقا زیادی را در عربستان شکل داد اما امروز بن سلمان بر سر دوراهی است؛ اگر با این شکست برگردد نمی تواند حاکم شود و صاقط می شود و اگر به اقداماتش ادامه دهد به جایی نمی رسد لذا اکنون عربستان در بن بست و باتلاق قرار دارد و هیچ راه نجاتی ندارد و نمی تواند تصمیمی بگیرد.

سعودی ها شبح ما را در یمن می بینند/ در یمن حضور نداریم اما در بعد آموزشی و انسانی کمکشان می کنیم

العالم: امروز عربستان دنبال چاره برای خروج از باتلاق است از همین رو به اتهام زنی به ایران درباره حمایت و تسلیح یمن می پردازد، تحلیل و نظر شما در این باره چیست؟

رضایی: ایران نیرو و پاسداری در یمن ندارد، آن ها شبح ما را می بینند، ما البته در آموزش دادن و در بعد انسانی کمک می کنیم. ملت یمن ملت رشیدی است و لیاقت خوب و بالایی از خودش نشان داد هم محاصره اقتصادی است و با مشکلات بهداشتی دست و پنجه نرم می کند و در جنگ با سعودی ها هستند و هر لحظه بمباران می شوند یمنی ها با توجه به لیاقتی که از خود نشان دادند جزو ملت های پرافتخار آینده جهان اسلام هستند.

مقاومت الحمدالله روز به روز فشرده تر می شود امروز مقاومت از ایران، عراق، سوریه، لبنان و فلسیطین به یمن رسیده است جبهه مقاومت در آینده بسیار باشکوه تر خواهد شد و روز به روز روحیه در این جبهه ها افزایش پیدا می کند یکی از دلایلش همین روحیه بالای مردم یمن است که شایستگی های بزرگی از خود نشان دادند.

العالم: در لبنان انفجار اسکله بیروت سبب شد تا برخی هم در داخل و هم در خارج لبنان نا آرامی های بی نتیجه گذشته را مجددا احیا کنند و در سایه ان اهداف بر زمین مانده ای چون خلع سلاح حزب الله را پی جویی کنند.بطور مشخص امریکا،سعودی ،اسرائیل و مخالفین داخلی حزب الله و گروه ۸مارس بنظر در تلاشند تا بیشترین سود را از این مساله ببرند نظر شما چیست؟

رضایی: حزب الله در ۲۰ ساله گذشته با وجود اینکه در مجلس لبنان وجود داشت هیچ موقع دولتی تشکیل نداد و اکثرا با گروه ۱۴ مارس به توافق می رسید. تدبیر و اقتداری که در لبنان شکل گرفته لبنان را به ملت مستقل و آزادی خواه تبدیل کرده اسرائیل را عقب زده و داعش را سرکوب کرده است که باعث افتخار جهان اسلام است.

اقتدار و تدبیری که از همه طیف ها مسیحی سنی و شیعه و مخصوصا برادر عزیزم سیدحسن نصرالله وجود دارد اجازه نمی دهد کسی سوءاستفاده کند.

العالم: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به واشنگتن رفته و با رئیس جمهور عراق دیدار کرده است این دیدار را چگونه می بینید؟

رضایی: عراق قوی و مستقل بهترین یار ما است و عراق ضعیف و خدای ناکرده وابسته برای جهان اسلام خوب نیست، آقای الکاظمی به خوبی کار می کند اولین سفرش به ایران بود و حالا به واشنگتن سفر کرده است و شاید روزهای آتی برای مثال به چین یا هر کشور دیگری برود ما از عراق مقتدر و مستقل خوشحال هستیم. ما در هر زمینه ای که عراق لازم داشته باشد به آن ها کمک می کنیم.

العالم: از وقتی که گذاشتید بسیار سپاسگذاریم.

رضایی: من هم از شما متشکرم و امیدوارم روز به روز شاهد پیروزی های بزرگتری در جبهه مقاومت باشیم و از خداوند متعال می خواهیم که عقل را به دشمنان ما برگرداند تا دست از حماقت و دیوانگی بکشند.

ما به خدا متکی هستیم و در دل ها نفوذ می کنیم و روش های استعماری را در پیش نمی گیریم و در قلب های ملت ها نفوذ می کنیم.

منبع: العالم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: