کد خبر: ۲۴۰۵۱۸
تاریخ انتشار: ۰۷:۱۲ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
صاحب‌خانه خوب کجاست؟
با شیوع ویروس کرونا در جامعه موجی در راستای بخشش اجاره بهای مستأجران شکل گرفت اما پس از عبور از موج نخست و رسیدن به موج دوم دیگر خبری از این پویش ها نیست.
اجاره بهایی که بخشیده نمی‌شود/ صاحب‌خانه خوب کجاست؟
جنوب نیوز:: شیوع ویروس کرونا در سطح جامعه شاهد بودیم که دستگاه‌های متولی در حوزه ارائه خدمات پویش‌های مختلفی در راستای بخشش اجاره‌بها برای مستأجران ایجاد کردند.

شیوع موج دوم کرونا در سطح جامعه در زمانی رخداد که مستأجران طی این زمان اقدام به جابه جایی مسکن می‌کنند و از سویی تورم و مشکلات معیشتی که کرونا در جامعه ایجاد کرده بود باعث شد تا مستأجران در راستای انتخاب مسکن جدید با محدودیت‌های مختلفی مواجه شوند.

در این رهگذر اما نه خبری از مالک خوب است نه کسی پویشی راه می‌اندازد تا اجاره بهایش را نه در حد بخشش بلکه کمتر از نرخ جامعه دریافت کند. پویش‌هایی که بیشتر به نظر می‌رسید برخاسته از فضای هیجانی روزهای اول کرونا بود و به مدلی پایدار برای کمک به همنوع تبدیل نشد.

افزایش اجاره بها در شیراز تنها ٢٠ درصد است

فرماندار شیراز گفت: براساس مصوبه ملی ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلان شهرها نظیر کلان شهر شیراز مالکان تنها می‌توانند ٢٠ درصد اجاره بهای خود را افزایش دهند.

محمدرضا امیری به خبرنگار مهر اضافه کرد: با تاکید بر مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در شهرستان‌ها مالکان تنها می‌توانند ۱۵ درصد اجاره بهای خود را افزایش دهند و در صورت مشاهده افزایش بیش از این میزان با مالکان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

او تاکید کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه افزایش اجاره‌بها صورت گرفته است انتظار می‌رود که اتحادیه‌های مربوط به حوزه مسکن، اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت نسبت به تشکیل گشت‌های بازرسی در این حوزه اقدام کرده و با متخلفان احتمالی برخورد قانونی صورت گیرد.

اجاره بها بیش از ٢٠ درصد افزایش یافته است

پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان داد در بسیاری از موارد اجاره بها بیش از ٢٠ درصد افزایش یافته و مردم می‌گویند که تنها تعداد قلیلی از صاحبخانه ها نسبت به افزایش ۲۰ درصدی اجاره بها اقدام کرده‌اند و غالب صاحب خانه‌ها اجاره بهای خود را بیش از ۲۰ درصد افزایش دادند.

مردم می‌گویند بسیاری از صاحب‌خانه ها با تاکید بر این موضوع که سطح عمومی قیمت‌ها در جامعه افزایش یافته نسبت به افزایش اجاره بهای خود اقدام کردند و در واحدهای صنفی نیز شاهد هستیم که مالکان پیش از موعد اجاره بها خود را از ماه‌ها قبل دریافت کرده و در موعد مقرر نیز ودیعه را افزایش می‌دهند.

از میان صحبتهای مردم می‌توان اینگونه استنباط کرد که یکی از مطالبات مردمی کنترل سطح قیمت‌ها و حتی کاهش در روند صعودی اجاره‌بها است.

ایجاد ١٢ گروه پایش

مدیر روابط عمومی اتاق اصناف مرکز فارس گفت: در راستای محقق کردن مصوبه ملی ستاد مدیریت بیماری کرونا ۱۲ گشت در راستای بازرسی از حوزه مسکن در کلان شهر شیراز ایجاد شده است.

علی رهایی به خبرنگار مهر گفت: مجادلات میان مستأجر و مالک باعث شده تا کمیته صلح و سازش در اتاق اصناف ایجاد شود و تاکنون بالغ بر ۶۰۰ واحد تجاری اجاره بهای آنان بخشیده شده و لازم به ذکر است که تاکنون ۱۰۰ مورد شکایت نیز درخصوص مسکن مورد بررسی و برطرف شدن مشکل قرار گرفته و این در حالی است که ۱۷ پرونده نیز در حال بررسی و رسیدگی است که شش پرونده این موضوعات نیز تعیین تکلیف شده است.

وی تاکید کرد: در حوزه بازرسی نیست گشت‌ها به سه گروه تقسیم بندی شده‌اند که سازمان صنعت معدن و تجارت گروه الف اتاق اصناف گروه دوم و گشت‌های مشترکی که ایجاد شده است گروه سوم پایش حوزه مسکن هستند.

اما در این رهگذر نماینده دادستان مرکز استان نیز در کمیته اجرایی ستاد کرونا در خصوص مسکن گفت: با توجه به مشکلاتی که در حوزه اجاره‌بها وجود دارد و فعالیت‌هایی که در این حوزه شکل گرفت بالغ بر ۶ میلیارد تومان اجاره بهای مسکن و واحدهای صنفی مورد بخشش مالکان قرار گرفت.

محمدحسین یزدان پناه اضافه کرد: از جمله اقداماتی که باعث کاهش هزار پرونده در حوزه مسکن شد ایجاد کار گروه صلح و سازش در اصناف به دستور دادگستری و دادستانی مرکز استان بود که این کارگروه توانست این تعداد پرونده را از ارجاع به مراجع قضائی جلوگیری کند.

او با تاکید بر اینکه مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص مسکن هیچ ابهامی ندارد تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که در خصوص مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص مسکن وجود دارد نحوه اجرا شدن این مصوبه است از این رو بایستی در راستای اجرایی شدن این مصوبه تمامی تلاش‌ها صورت بگیرد لازم به ذکر است که مصوبه ستاد ملی کرونا هیچ گونه ابهامی در آن وجود ندارد و کاملاً مبرهن است.

یزدان پناه تاکید کرد: در راستای جلوگیری از افزایش اجاره بها از اتحادیه مربوط به این حوزه انتظار می‌رود با افزایش گشت‌های بازرسی نسبت به برخورد با متخلفان و معرفی متخلفان احتمالی به دستگاه قضا اقدام کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: