کد خبر: ۲۴۰۴۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۹

جنوب نیوز: محمدجواد حق‌شناس، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران در مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه اعتماد پیرامون دلیل قطع شدن روند حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت، توضیحاتی را ارائه کرد.

حق‌شناس با بیان اینکه شهرداری در ماجرای تخلف نهاد ریاست‌جمهوری در ساخت یک بنا در محله جماران، علیرغم مساعدت‌هایی که داشته اما سرانجام با پیگیری‌های شورای شهر مجبور شده قسمت‌هایی از آن بنا را تخریب کند، گفته است:‌

شنیده‌ام که شهردار به‌دلیل این اتفاق در جلسه هیات دولت مورد پرسش قرار می‌گیرد و توضیحاتی می‌دهد که گویا موردپسند مقامات قرار نمی‌گیرد. فکر می‌کنم این جلسه اولین جلسه تیرماه بوده است؛ چراکه پروانه ساخت این ملک، ۲۹ خرداد صادر شده که روز پنجشنبه است و فکر می‌کنم اولین جلسه، یکم تیرماه بوده است. از آن تاریخ به بعد، آقای شهردار دیگر در جلسه حاضر نشده است. در جلسه هم‌اندیشی شورا و شهرداری هم من از آقای شهردار سوال کردم که داستان چیست که ‌ایشان چندان از جزییات نگفت و فقط به بیان این نکته بسنده کرد که «پیگیری شورا موجب شکرآب شدن روابط دولت و شهرداری شده است.»

حق‌شناس می‌افزاید: عدم حضور ایشان در جلسات هیات دولت یک مساله را قطعی می‌کند که پس از آن تخلفِ نهاد ریاست‌جمهوری، تخریب بخشی از سازه و دخالت شورای شهر که باعث تذکر اعضای شورای شهر شد، چندان به مذاق صاحبان قدرت در دولت خوش نیامده است. عجیب است رییس‌جمهوری که در مناظرات انتخاباتی مدام مطرح می‌کرد «من سرهنگ نیستم» و «حقوقدانم» به‌جای اینکه از برخورد قانونی با تخلف صورت گرفته، خوشحال باشد و تشویق کند و همکاران خود را مورد پرسش قرار دهد و اگر لازم است تنبیه کند، روند و رویکری پیش گرفته که امروز شاهد آن هستیم و خلاف این موضوع است. این رفتار از دولتی که مدعی قانونمداری است، ‌همخوانی ندارد.

او تصریح کرده است: افکار عمومی باید در این خصوص توضیحاتِ مسوولان نهاد و ریاست‌جمهوری را بشنوند و بدانند ایشان چه توقع و انتظاری از شهردار داشتند. البته حتی اگر توقعی از شهردار داشته، شهردار حق ندارد حق شهر و شهروندان را نادیده بگیرد. رویکرد مطالبه‌گرانه‌ای که شورای شهر، بجا و درست بوده است.

حق‌شناس این نکته را هم گفته است که: "جلسات هیات دولت چندان ‌آش دهن‌سوزی هم نیست. آقای شهردار در اتاق خودش بماند و وظایفش را انجام دهد و اگر قرار است جایی پاسخگو باشد، صحن شورای شهر به نمایندگی از مردم است. به نظر من با این رویکرد، اگر نهاد ریاست‌جمهوری از شهردار عذرخواهی کرد که آقای حناچی برود؛ وگرنه ضرورتی ندارد در این جلسه حضور داشته‌باشد. "[۶]

*ما حتما مسئولیت‌پذیری شهرداری و شورای شهر را در این زمینه می‌ستاییم و ارج می‌گذاریم.

اما نمی‌توان از این حقیقت غافل بود که آقای روحانی گزینه انتخاباتی همین افراد در دو انتخابات بوده و آسیب‌هایی هم که امروز به موجب ناکارآمدی دولت مشترک اصلاح‌طلبان و اعتدالیون دامان مردم و کشور را گرفته؛ بسی بیشتر از تخلفات یک ساختمان در محله جماران تهران است...

به دیگر سخن اینکه ایکاش آسیب عملکردی آقای روحانی و دولت ایشان فقط منوط به همان تخلفات ساختمانی بود تا با عملکرد مناسب شهرداری و شورای شهر شاهد عکس‌العمل مناسب نسبت به آن باشیم...

و نکته آنکه شخص آقای حق‌شناس و دوستان اصلاح‌طلب ایشان بوده‌اند که چنین ارمغانی را به رأی مردم ایران هدیه کرده‌اند! اما امروز خود را فقط سرگرم تخلفات یک ملک در جماران نشان می‌دهند.

یک تخلف ساده ساختمانی را با کلنگ و بولدوزر می‌توان رفع کرد اما پاسخگویی گرانی‌های اخیر، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش بیکاری و ... کار کیست و آیا اصلاح‌طلبان مسئولیت خود را در قبال کسی که می‌گفت "من سرهنگ نیستم"! اما امروز تناقضاتش آشکار شده؛ خواهند پذیرفت یا خیر!؟

قبل از حق‌شناس، احمد شیرزاد از دیگر فعالان اصلاح‌طلب نیز در اظهاراتی گفته بود: "بعد از این اگر کسی شعار داد که کلید حل مشکلات را دارد جامعه باید به او بگوید دروغ نگو، شوخی نکن و شعار نده چون قدرت این کار در اختیار تو نیست و کسانی قبل از تو بوده‌اند که نتوانستند این کارها را انجام بدهند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: