کد خبر: ۲۴۰۴۳۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۹

جنوب نیوز: محمدعلی ابطحی، فعال چپ، از حامیان رئیس‌جمهور روحانی و معاون رئیس دولت اصلاحات در بخشی از مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی درباره رئیس‌جمهور روحانی گفته است:

"از ابتدا جایگاه سیاسی وی روشن نبود و با حمایت جریان اصلاح‌طلب انتخاب شد ولی بعد از انتخاب خود را مستقل از این جریان اعلام کرد و از اصلاح‌طلبان فاصله گرفت. همین امر موجب شد پشتیبانی سیاسی نداشته باشد"!

او همچنین در ادامه اظهار می‌کند: در دولت دوم آقای روحانی با نوعی تشتت روبه‌رو شدیم و شاید بتوان گفت دنده عقب رفتیم و رفتار دولت تدبیر و امید متفاوت از قبل بود و شاهد مواضع روشنی که منجر به انتخاب در دوره دوم شد نبودیم.

ابطحی همچنین تصریح کرده است: ‌مروت اقتضا می‌کرد این دولت به‌دلیل پشتیبانی جدی اصلاح‌طلبان، روش‌ها و منش‌های اصلاح‌طلبانه داشته باشد و یا جریانات اصلاح‌طلب در پست‌های کلیدی حضور داشته باشند. ولی واقعیت این است که پس از شروع دولت دوم حتی رئیس دفتر ایشان اعلام کرد اصلاح‌طلبان نقشی در رای ایشان نداشتند. جریان مخالف می‌دانست که آقای‌ روحانی پشتوانه اجتماعی خاصی ندارد و این اصلاح‌طلبان هستند که در بین گروه‌های مردمی پشتوانه دارند و حمایت رئیس دولت اصلاحات از ایشان را خط خبری جدی می‌دانستند و مخالفان آقای روحانی و مخالفان اصلاحات برای زدن اصلاحات و نه زدن آقای روحانی اعلام می‌کردند که این دولت اصلاح‌طلب است. از طرفی جریان اصلاحات هیچ‌نقشی در اداره کشور نداشت و حتی در بسیاری از موارد آقای روحانی و دولت ایشان در نقش تقابل با اصلاحات ظاهر شد. طبیعی است که اصلاح‌طلبان دچار مشکلی جدی شده بودند. [۳]

*بایستی اذعان کرد که مردم و مخاطبان عزیز در حال تماشای یک نمایش فردی ژیمناستیک با تکرار مداوم حرکت "پشتک وارو" هستند!

آقای ابطحی در حالی مدعی نامشخص بودن جایگاه سیاسی رئیس‌جمهور روحانی، فاصله گرفتن او از اصلاح‌طلبان، عدم پشتیبانی اصلاح‌طلبان از رئیس‌جمهور و عقبگرد روحانی در دولت دومش شده که تنها در یک مثال نقض؛ شخص آقای ابطحی در ابتدای دولت دوم رئیس‌جمهور روحانی صراحتاً تأکید کرده بود که اصلاحات و روحانی یکی هستند!

اما مشخص نیست آقای ابطحی چرا فکر می‌کند که مردم و تاریخ دچار بیماری نسیان و فراموشی هستند و چیزی یادشان نمی‌ماند؟

این آقای ابطحی بود که در شماره چهارشنبه، ۱۷ خرداد سال ۹۶ در مصاحبه با روزنامه آرمان امروز گفته بود: "اصلاحات، روحانی است"!

و این مصاحبه و این جمله و این تیتر در صفحه اول آن روزنامه جا گرفته بود.

آیا رواست اکنون که موقع پاسخگویی اصلاح‌طلبان از چرایی عملکرد بد و ضعیف دولتشان فرا رسیده و مشکل گرانی در دامن مردم گذاشته شده؛ آقایان بازی "کی بود کی بود من نبودم"! به راه بیاندازند و همه آنچه برای قالب کردن دولت اعتدال به مردم انجام دادند را منکر شوند!؟

نه! هرگز روا نیست و کسی هم چنین اجازه‌ای به ابطحی و اصلاح‌طلبان نخواهد داد.

همچنین در اینجا، صحبت‌های ۶ سال قبل حسین مرعشی، دیگر هم‌طیفی ابطحی را نیز یادآوری می‌کنیم که درباره یکی بودن روحانی و اصلاح‌طلبان گفته بود:

"دولت اعتدال در یکی از مهمترین عرصه‌هایی که اصلاح‌طلبان خواهان اصلاح در آن بودند، ‌یعنی سیاست خارجی، گام موفقیت‌آمیزی برداشته است. گام‌هایی که از همه‌ی گام‌هایی که ما در دوره اصلاحات فکر می‌کردیم، می‌توانیم موفقیت‌آمیز برداریم هم بلندتر است. دکتر روحانی تلفنی با اوباما صحبت کرد. دیگر تابوی مذاکره با آمریکا شکسته است. رابطه ما با غرب نه به دوازده سال قبل که پرونده‌مان به شورای امنیت رفت، بلکه به چهل سال قبل‌تر برمی‌گردد. ما در حال مصالحه‌ای فراتر از مسئله هسته‌ای با غرب هستیم. "[۴]

جالب است که ماه عسل آقای روحانی و اصلاح‌طلبان به حدی تند و پر حرارت بود که ما در آن روزها می‌نوشتیم اگر آقای روحانی تمام اصلاح‌طلبان را تبعید یا به اعدام محکوم کند نیز اما آنها تا زمانی که موسم "عبور از روحانی" فرا نرسد؛ به هیچ قیمتی دست از روحانی نخواهند کشید.

اظهارات ابطحی مبنی بر عدم حضور اصلاح‌طلبان در مناصب کلیدی دولت و بی‌مروّتی آقای روحانی هم در حالی است که یک نگاه ساده به سابقه سیاسی رجالی مثل اسحاق جهانگیری، علی ربیعی، بیژن زنگنه، محمدباقر نوبخت و... که جملگی در سمت‌های کلیدی دولت آقای روحانی حضور دارند نشان می‌دهد که آقای روحانی بی‌مروّت است یا اصلاح‌طلبانی که زیر بار پذیرش مسئولیت عملکرد او نمی‌روند!؟

ادعای عدم اتخاذ مواضع اصلاح‌طلبانه از سوی رئیس‌جمهور هم در حالی است که مگر آقای روحانی همواره شعاری به جز بازار آزاد و بدون نظارت! مذاکره و رفع حصر داشته است!؟ و مگر نه اینست که اینها تماماً آرمانشهر اصلاح‌طلبان بوده‌اند!؟

بهتر است آقای ابطحی و دوستان اصلاح‌طلبش از اجرای نمایش‌های آکروباتیک خودداری کنند و در سنین پیری به دنبال ژیمناست شدن نباشند... چه اینکه هم موجب تعجب عمومی است و هم برای سلامتی ایشان مضرّ خواهد بود!

البته گویا اجرای نمایش‌های آکروبات در اردوگاه مشترک اصلاح‌طلبان و اعتدالیون مد روز شده است.

به تازگی و پیش از ابطحی، محمدعلی وکیلی، سخنگوی ستاد انتخابات رئیس‌جمهور روحانی هم که زمانی گفته بود سهم روحانی از مشکلات موجود تنها ۱۰ درصد است؛ اظهار کرده که ما برای ناکارآمدی خودمان هیچ توجیهی نداریم. [۵]

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: