کد خبر: ۲۴۰۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹:۵۱ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۹
رئیس شورای هیئت‌های مذهبی:
رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کشور گفت: ۹۲ هزار هیئت، ۸۵ هزار مداح و حدود ۶۰۰ هیئت مذهبی افغانستانی در کشور مجوز فعالیت دارند.
٩٢ هزار هیئت مذهبی مجوز دارند/ فعالیت ۸۵ هزار مداح

به گزارش جنوب نیوز؛ نوشاد نوشادی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: امسال محرم با سال‌های گذشته متفاوت است و به همه هیئات و دسته جات عزادار اجازه فعالیت داده نمی‌شود.

وی اضافه کرد: تنها هیئت‌هایی که شرایط مناسب مکان باز و بهداشتی را داشته باشند اجازه فعالیت دارند. به‌طور مثال شیوه عزاداری در هیئت‌هایی که به سبک‌های جنوبی عزاداری می‌کنند به هیچ عنوان اجازه فعالیت ندارند چون صفوف سینه زنی این هیئت‌ها فشرده و به هم گره خورده است و به هیچ وجه امکان رعایت نکات بهداشتی فراهم نیست.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کشور افزود: این دسته از هیئت‌ها امسال شرایط و امکان برگزاری مجالس محرم را ندارند. مگر در فضای باز و شیوه عزاداری به روش دیگر در فاصله ١.۵ متری اجازه فعالیت پیدا می‌کنند.

نوشادی اضافه کرد: حفظ جان و سلامت مردم در رأس برنامه‌های مجالس امسال است. نباید طوری رفتار شود که هم جان مردم به خطر بیافتد، هم به ارکان هیئت ضربه و لطمه‌ای وارد شد و خوراکی برای رسانه‌های ضد دین و معاند درست شود.

وی با اشاره به شیوه نامه و دستور العمل ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص محرم گفت: مراسم باید صرفاً در فضای باز و با رعایت اصول کاهش زمان مراسم و تراکم حداقلی، آلودگی زدایی منظم، رعایت فاصله یک و نیم متری، استفاده مستمر از ماسک‌های بهداشتی، عدم پذیرایی در حین برگزاری مجالس، و توزیع بروشورهای بهداشتی و آموزشی جهت آماده سازی و آگاهی بخشی افکار عمومی آماده و انتشار شود و همه بانیان مجالس و شرکت کنندگان موظف به رعایت این نکات مهم هستند.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کل کشور با بیان اینکه باید با تدبیر و برنامه ریزی و بدور از احساسات در مناطق قرمز، زرد و سفید مراسم مدیریت شود، از دولت، خیرین و دستگاه‌های فرهنگی و بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سازمان اوقاف و… خواست تا به پیو ست بسته‌های غذایی، نسبت به توزیع ماسک و اقلام بهداشتی برای استفاده عزاداران برنامه ریزی کنند و کسانی که نذورات محرم دارند باید با اجازه علما و مراجع بیشتر نذورات خود را در زمینه تهیه اقلام بهداشتی صرف کنند.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی از صداو سیمای ملی و مراکز استان‌ها نیز خواست تا اکثر شبکه‌ها بیشتر برنامه‌های خود را در خصوص سخنرانی و مداحی و روضه خوانی در باب فلسفه نهضت امام حسین علیه السلام تهیه و پخش کنند تا مردم مؤمن و عزادار از درون منازل خود نیز بتوانند از فیوضات ماه محرم بهره لازم را ببرند.

وی در پایان از دغدغه رئیس جمهور و ریاست سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص برگزاری مجالس محرم در شرایط کرونایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تقدیر و قدردانی کرد.

وی همچنین از رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها، صداو سیما و کارشناسان نیز در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی مردم در برگزاری مناسب مجالس ارباب شهیدان عالم در شرایط خاص کرونایی تشکر و قدردانی کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: